Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O fotografii krajobrazowej słów kilka

Krajobraz w rozumieniu fotografii to obiekt czystego jej zainteresowania. Otaczający często nas plener jest inspiracją wielu artystów i fotografów. Krajobraz stanowi dla niektórych pewnego rodzaju wewnętrzna fascynację. Uzupełniany jest on na przykład budynkami, mostem lub postaciami, które pełnią funkcje Stafarzu – pełnią w kompozycji obrazu rolę uzupełnienia, ożywienia i przedstawiane są głównie w mocnych punktach, dzięki czemu obraz zyskuje wartość wizualną.

Rodzaje obrazów można podzielić na przykład według pór roku (zimowy, wiosenny, letni, jesienny) czy też według ukształtowania terenu (np. krajobraz górzysty). Krajobraz ciągle ulega zmianie, w zależności od pory roku czy pogody. Z historii wiemy, że istniało wielu artystów – malarzy, którzy malowali swoje ulubione krajobrazy we wszystkich porach roku, tak by ukazać ich piękno we wszelkich możliwych sytuacjach.

Według mnie najtrudniejszym czynnikiem jest konieczność nauczenia się widzenia i odtwarzania na zdjęciu całkowitej potęgi krajobrazu.

Ważne czynniki

W fotografii krajobrazowej jest wiele czynników, które odgrywają znaczącą rolę i które pomagają przedstawić obraz adekwatnie do całej otaczającej go sytuacji. Fotografia ta kryje w sobie pewnego rodzaju magię, która może dla niektórych osób stanowić pewnego rodzaju sentyment i retrospekcję w czasie. Fotografia krajobrazowa znacznie odróżnia się od fotografii studyjnej, reklamowej czy też katalogowej. Dlaczego? Przede wszystkim trzeba dostosować się w niej do oświetlenia istniejącego. Tworząc krajobraz nocny trzeba odpowiednio wykorzystać piękno światła rozgwieżdżonego nieba czy też w samej istocie Księżyca – nie oznacza to jednak, że fotograf nie ma wpływu na to, jak obiekt będzie wyglądać na fotografii. Wykonując zdjęcia nocne w świetle Księżyca musimy naświetlać je przez kilka minut (oczywiście długość czasu naświetlania jest zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać) i pamiętać, by Księżyc nie był wówczas w kadrze, co pozwoli perfekcyjnie wykonać nasz artystyczny zamysł. Odpowiednie przedstawienie krajobrazu, który nie jest dla nas codziennością, pozwala nam oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść nas w zupełnie inny świat - świat pełen czaru.

Ale czy to oznacza, że fotografia krajobrazowa to tylko i wyłącznie czyste piękno? Oczywiście, że nie! Krajobraz to nasze otoczenie, które towarzyszy nam na co dzień, a jednak na fotografii ma ukryte piękno, którego zapewne wcześniej nie dostrzegaliśmy. Umiejętnie patrząc na nasz otaczający świat, uczymy innych dostrzegać to, czego być może nigdy nie byli świadomi. Można przecież krajobraz Śląska, który wielu kojarzy się z brudem i biedą, ukazać w sposób bardzo ujmując - dla niektórych nie będzie on niczym nadzwyczajnym, a dla innych może stanowić coś, co poruszy serce. W końcu drastyczna rzeczywistość, która często jest nieodłącznym elementem naszego życia, jest zarówno krajobrazem naszego życia, pełnego określonych tradycji oraz zwyczajów.

Kontrola kompozycji

Tworząc sztukę trzeba posiąść umiejętność kontroli kompozycji. Należy dokładnie rozejrzeć się dokoła, by znaleźć najlepsze miejsce do wykonania zdjęcia. Krajobraz może okazać się ciekawy przez umieszczenie na pierwszym planie czegoś bardzo interesującego, co na pewno przykuję uwagę obserwatora. Bardzo ważna jest wysokość: jeśli umieszczamy aparat wysoko, wtedy możemy usunąć z kadru niepotrzebne detale. Odpowiedni kadr decyduje o tym, żeby wydobyć odpowiednią esencje chwili. Oświetlenie oraz motyw to wyróżniające się elementy krajobrazu. Każdy z nich stanowi przecież mieszaninę barw, odcieni i faktur widzianych w perspektywie. Należy pamiętać przy tym, że krajobraz może mieć wygląd o wiele bardziej dramatyczny przez zachmurzenie lub przy silnym burzowym oświetleniu. Jeśli chce się uzyskać obraz wywierający wrażenie, trzeba znaleźć myśl, która połączy i scali poszczególne elementy w uprzednio uporządkowaną, określoną całość.

Kilka zasad

Chcąc stworzyć perfekcyjną fotografię pod względem kompozycyjnym, należy pamiętać o istotnych zasadach. Fotografowanie przy wysokiej pozycji aparatu minimalizuje pierwszy plan. Natomiast przy niskiej pozycji aparatu podkreśla się pierwszy plan, które być może będzie mało ważny w ujęciu ogólnym. Jeśli chcemy uzyskać wrażenie przestrzenne i podkreślić partię nieba, które jest pełne ogromnych chmur należy pamiętać, by umieścić linię horyzontu nisko. Umieszczając linię horyzontu wysoko uczynimy ważniejszą dolną partię krajobrazu. Linia horyzontu krajobrazu dodatkowo wzbogaci nasz kadr, gdy umieścimy ją w 1/3 lub 2/3 całego kadru.

Równie istotnym tematem jest temat mocnych punktów obrazu. Bardzo dobrze jest wykorzystywać widzę o ich istnieniu. Mocne punktu obrazu są to punkty, a dokładnie 4 punktu w każdym kadrze, które najsilniej skupiają nasz wzrok.Wiele osób mylnie uważa i taki też ma nawyk przy kadrowaniu zdjęć, że nasz wzrok skupia się zawsze na centrum, na środku kadru. Trzeba oczywiście unikać umieszczania istotnych akcentów, obiektów krajobrazowych w samym środku kadru, gdyż zadziała to niekorzystnie na ogólny wygląd naszego zdjęcia.

Światło jest niezbędnym kluczem do tworzenia wyjątkowej fotografii krajobrazowej. Jego natężenie oraz kąt, pod jakim oświetla fotografowany obiekt, grają zasadniczą rolę. W południe kontrast między cieniem a światłem jest bardzo duży, więc nie zaleca się robienie zdjęć właśnie w tym czasie. Światło przedzierające się przez chmury burzowe, zamglenia czy też ulewne deszcze mogą zdecydowanie zmienić wygląd krajobrazu, nadając mu niepowtarzalny klimat czy też określoną tajemniczość. A teraz czas na „złotą godzinę”. Czym jest owa „złota godzina”?

Jest to pora dnia, w której światło może znacznie, wizualnie wzbogacić nasze kadry: godzina po wschodzie słońca lub godzina przed jego zachodem.
W owym czasie słońce znajduje się nisko nad horyzontem, tworząc dzięki temu długie, aczkolwiek delikatne cienie, same zaś światło ma ciepłą tonację.

W fotografii krajobrazowej często kolor jest czynnikiem, który decyduje o wartości obrazu. Natomiast w fotografii czarno–białej nasza uwagę przykuwają kształty i bryły. Istnieje w niej określona gra kontrastu pomiędzy światłami i cieniami oraz dominuje skala szarości od bieli aż po czerń. Krajobrazy, który na zdjęciu barwnym wyraźnie różnią się tonalnie, na zdjęciu czarno–białym mogą być bardzo do siebie podobne.

Kilka słów na zakończenie

Chcąc odznaczyć się w konkretnej dziedzinie fotografii, musimy włożyć w nią cząstkę siebie. Wszystko po to, by tworzyć coś, co będzie sprawiać innym ludziom radość i wprowadzać ich w zachwyt. Pomoże też dostrzegać szczegóły, które często mogą okazać się znacznie bardziej wymowne niż przedstawienie całej przestrzeni. Twórzmy zawsze ze świadomością, że możemy przyczynić się nie tylko do własnego rozwoju, ale też do rozwoju innych. To, co robimy, daje przecież szczęście nie tylko nam samym. Z każdy wciśnięciem spustu migawki przekazujmy nasze indywidualne spojrzenie na świat, wyrażające siebie samego, pełne emocji i potęgi natury, która jest częścią naszego życia.

 

hobby inne

Komentarze

0 nowych
En_der   9 #1 30.12.2015 09:20

Fiu, fiu - widać z tekstu, że Panna_Anna mocno za... kręcona w temacie foto. Wszystkie dobre zdjęcia sam robię w godzinach porannych, a przed zmierzchem lubię patrzeć jak, w niektóre dni pięknie nasycają się kolory kwiatów - Niestety takie foto jakie zostały przedstawione w tym wpisie uważam za zwyczajny kicz- nic nie wnoszący do tej sztuki.
PS.
Jedna literówka do poprawienia - wzbobadza? (chyba wzbogaca) Ogóle wpis ładny, tylko ogromne morze tekstu- zlane w całość ( ale może z powodu czytania na tel.)

parranoya   9 #2 30.12.2015 16:36

@En_der: Chwalisz się czy żalisz?

En_der   9 #3 30.12.2015 17:40

@parranoya: Głupka szukasz? - Popatrz w lustereczko, a jak nie - To spadaj Olek , bo się golę :P

Dimatheus   23 #4 30.12.2015 17:55

Hej,

Wpis fajny, ale przydałaby się mała edycja i kilka poprawek. ;) 1 zdjęcie to Międzyzdroje?

Pozdrawiam,
Dimatheus

Autor edytował komentarz.
  #5 31.12.2015 08:18

Fajnie się czytało, ale to czysta teoria i lista pobożnych życzeń. W praktyce fotek robi się setki, potem z nich wybiera kilka znośnych a następnie ślęczy nad nimi godzinami w Photoshopie i efekt końcowy (przynajmniej dla mnie) nie ma nic wspólnego z fotografią, bo przedstawiają one rzeczywistość, która nie istnieje. Ale ludzie się takimi zachwycają... No cóż.

  #6 01.01.2016 13:39

Bardzo dobry artykuł, widać duże zamiłowanie autorki do tej dziedziny fotografii, choć sam nie fotografuję krajobrazów, to oglądam i analizuję prace innych mistrzów tej dziedziny z iskierką w oku, życzę samych sukcesów i niezapomnianych widoków na drodze. Peace.

Panna_Anna   2 #7 14.01.2016 13:48

@En_der: Dzięki wielki za informację o literówce. A co do zdjęć? No cóż...w końcu gusta nie podlegają dyskusji. Pozdrawiam.

Autor edytował komentarz.
Panna_Anna   2 #8 14.01.2016 13:51

@Dimatheus: Dzięki za sugestię, która zresztą została wcielona w życie. A i oczywiście masz rację - 1 zdjęcie to Międzyzdroje. Pozdrawiam.

cyantomcat   1 #9 14.01.2016 21:36

@En_der: Chętnie zobaczyłbym twoje zdjęcia. Wnioskuję, że to sztuka?

Dimatheus   23 #10 15.01.2016 10:10

Hej,

@Panna_Anna: Po zmianach wygląda o niebo lepiej. :D

@En_der: Właśnie o to samo miałem Cię poprosić, o czym pisze @cyantomcat.

Pozdrawiam,
Dimatheus

En_der   9 #11 15.01.2016 11:23

@Dimatheus: A coż to za huzia na... En_dera? W związku z jego komentarzem... Jak chcesz zobaczyć jego zdjęcia - Wystarczy zajrzeć na blog, tego faszystowskiego hejtera, który uważa krajobraz w fotografii za kicz :)
Pozdrawiam En_der

Dimatheus   23 #12 15.01.2016 12:25

Hej,

@En_der: To żeś pojechał z komentarzem?! Przecież nikt nie nazwał Cię hejterem, a co dopiero faszystowskim... Trochę dystansu do własnej osoby. :D Swoją drogą mowa o fotkach we wpisach blogowych na dp?

Pozdrawiam,
Dimatheus

En_der   9 #13 15.01.2016 13:10

@Dimatheus: To ja tu daje pierwszy komentarz, a stary moderator przyłącza się do chóru leszczy, którzy niegodni są nawet nosić spodni z lampasami, po generale Świerczewskim- O świecie, świecie... I jak tu zachować dystans ;)

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #14 15.01.2016 14:16

Hej,

Widać musisz jeszcze trochę dorosnąć, by prowadzić z Tobą jakąkolwiek sensowną dyskusję. Ale tak to jest, jak się ma przerośnięte ego, z którym nie można się zmieścić do windy nawet towarowej. Z mojej strony EOT.

Pozdrawiam,
Dimatheus

En_der   9 #15 16.01.2016 00:27

:)

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #16 17.01.2016 02:14

Hej,
@En_der Wiesz, w przypadku Twoich komentarzy trudno wyczuć, że piszesz je podyktowany poczuciem humoru. Tym bardziej, że wyjechałeś z hejterem, faszystą, spadaniem przez Olka i tak dalej. Ewentualne emotikonowe uśmieszki na koniec wypowiedzi traktowałem bardziej jako ironię. Ale skoro przemawia przez Ciebie poczucie humoru, to źle to odebrałem i przepraszam za komentarz o przerośniętym ego.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Autor edytował komentarz.
En_der   9 #17 17.01.2016 13:15

@Dimatheus: Nie ma sprawy :)

Autor edytował komentarz.
Dimatheus   23 #18 17.01.2016 17:57

Hej,

@En_der: No to dobrze. :)

Pozdrawiam,
Dimatheus