r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

O kopiowaniu w Windows 8, nowym Eksploratorze i obsłudze ISO

Strona główna Aktualności

Blog Building Windows 8 zgodnie z zapowiedziami okazał się być kopalnią rewelacji na temat Windows 8. W ciągu ostatnich dni ogromne zainteresowanie budziły wpisy dotyczące kolizji nazw przy kopiowaniu plików i Eksploratora plików w Windows 8, przez co niemal niezauważona pozostała informacja o wsparciu dla przeglądania obrazów ISO i VHD.

Zacznijmy od Eksploratora Windows. Zespół zajmujący się menedżerem plików zbadał sposób korzystania z tego programu w innych wersjach systemu Microsoftu, który przez lata dorobił się możliwości zupełnie niezwiązanych z operacjami na plikach, jak przeglądanie zdjęć. Badacze postanowili w końcu sprawdzić, których z tych funkcji naprawdę używamy. Wynik chyba nikogo nie zaskoczył — 81.8% wszystkich komend wywołanych przez użytkowników biorących udział w badaniu to 10 podstawowych operacji na plikach: Wklej, Kopiuj, Właściwości, Usuń, Zmień nazwę i podobne. Ponadto ponad połowa komend była wywoływana z menu kontekstowego, a kolejne 30% skrótem klawiszowym. Najbardziej widoczny element Eksploratora w Viście — Pasek poleceń — był używany do wywołania jedynie 10% wszystkich poleceń.

W wyniku analizy powyższych danych twórcy kolejnej generacji Windowsa stworzyli wstążkę dla Eksploratora. W założeniu wstążka będzie ułatwiała dostęp do najczęściej używanych poleceń przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla przeszłości programu i możliwości jego poprzednich wersji. Poleceń będzie w sumie około 200 (w tym obracanie zdjęć, BitLocker i defragmentacja dysku), ale te najważniejsze mają być dobrze wyeksponowane. Program będzie ponadto przystosowany do pracy na wyświetlaczach panoramicznych (co nie jest łatwe w obecności wysokiej wstążki) i na szczęście będzie można w nim używać skrótów klawiszowych, do których przyzwyczaiły nas lata pracy z poprzednimi wersjami systemu Windows. Na blogu b8 można znaleźć szersze opracowanie wyników badania i, przede wszystkim, zrzuty ekranu tworzonego właśnie Eksploratora. Dziwi jedynie upór z jakim Microsoft utrzymywał przy życiu pasek poleceń, którego ewidentnie użytkownicy nie stosowali. Czy zajmująca jeszcze większą powierzchnię wstążka okaże się hitem, dowiemy się pewnie dopiero po premierze systemu.

r   e   k   l   a   m   a

Obsługa kopiowania plików jest dalej dopracowywana w Microsofcie. Teraz na celowniku projektantów interfejsu systemu Windows 8 jest okno dialogowe, które pokazuje się, jeśli kopiujemy pliki o takich samych nazwach, jak istniejące już w docelowym folderze. Niby drobiazg, ale najwyraźniej wywołał całkiem owocną burzę mózgów w Redmond. Efektem jest wyglądające na praktyczne okno pozwalające pozostawić istniejące pliki, nadpisać wszystkie, lub rozwiązać konflikty nazw indywidualnie dla każdego pliku. Proces powstawania okna dialogowego i zrzuty ekranu można obejrzeć na blogu b8.

Ciekawostką jest za to natywna obsługa obrazów ISO i VHD. Obrazy płyt w formacie ISO będzie można zamontować z poziomu Eksploratora Windows w wirtualnym napędzie „w locie”. Od strony użytkownika zamontowanie obrazu ISO niczym nie będzie się różnić od umieszczenia dysku optycznego w napędzie, oczywiście poza szybkością odczytu. Pozwoli to zrezygnować z narzędzi typu DAEMON Tools i jednocześnie stworzy nowe możliwości cyfrowej dystrybucji oprogramowania dla Windows 8 (obrazy ISO mogą stać się dla Windowsa tym, czym są DMG dla Mac OS X). Podobnie ma się sprawa z formatem VHD (Virtual Hard Disk) używanym przez maszyny wirtualne Virtual PC i Hyper-V. Te obrazy również można zamontować jako wirtualne dyski z możliwością odczytu i zapisu. Temu zagadnieniu również został poświęcony wpis na b8.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.