Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

O tworzeniu kopii bezpieczeństwa w sposób jak najmniej szkodliwy dla portfela

Witajcie. Jak zapewne każdy wie i widzi na swoich dyskach mamy nie dziesiątki, nie tysiące, lecz tysiące tysięcy :P plików. W miarę upływu czasu mamy ich coraz więcej. Owszem, nie wszystkie są ważne, nie wszystkie tratujemy, tagujemy na równi. Często jednak korzystamy z komputera w pracy, do pracy i wtedy już pliki jakie zapisujemy mają dla nasz ważna kategorie. Lecz niestety czyhają na nas także zagrożenia, które mogą z jednej chwili pozbawić nas dostępu do tychże plików. Możemy także przez nieuwagę usunąć jakiś ważny dla nas plik. Niekoniecznie my, może to zrobić także nasza pociecha, bo przecież taki fajny pasek się przesuwa ;) Brzmi znajomo? No to czas się zabezpieczyć!

Co będzie nam potrzebne?

Czas zacząć od pomyślenia, co chce zabezpieczyć i jak, bo przecież nie będę osobiście kopiował sterty plików z miejsca A do miejsca B – przecież to jest czasochłonne. Faktycznie, jest.

Program

Zatem potrzebujemy programu do tworzenia kopii zapasowych. Oczywiście jak wiadomo istnieją płatne i bezpłatne narzędzia, które nam w tym pomogą. Niestety nie każdy ma zapas gotówki i nie każdy może sobie pozwolić na zakup programu. Zerknijmy zatem, na aplikacje bezpłatne.

Miejsce

Miejsce jest właściwie pierwsza potrzebą, gdyż gdzieś nasza kopie musimy trzymać. Wart polecenia jest dysk zewnętrzny. Owszem jest to wydatek, jednak z pewnością opłacalny. Nie musimy także kupować gotowego dysku, możemy zdecydować się na zakup HDD oraz obudowy i samemu coś zmajstrować.

Odrobina chęci

Nic samo nie przychodzi. Nic także samo się nie zrobić. By stworzyć kopie bezpieczeństwa potrzebujemy nie tylko oprogramowania i miejsca do jej przechowywania. Warto się także zaznajamiać z opcjami programu oraz odpowiednio go skonfigurować, tak by pasował do naszych wymagań.

No dobrze, ale co z programem?

Przygotowałem mały test. Stworzyłem katalog, z danymi, które chce zabezpieczyć. Łącznie około 200 plików i gabarycie 4.63 GB. Sprawdzę, jak przebiegnie stworzenie kopii, czy jest trudne, szybkie oraz jak wiele miejsca zajmuje stworzona kopia. Oczywiście kopia jest po to by w razie utraty danych (przypadkowo usunąłem swój katalog ;P) odzyskać je, więc sprawdziliśmy jak odbywa się to w druga stronę.

Do stworzenia kopii bezpieczeństwa wykorzystałem trzy aplikacje. Są to Comodo BackUp, EaseUS ToDo Backup Free oraz narzędzie do tworzenia kopii zapasowych Windows 7.

EaseUS ToDo Backup Free


Instalacja aplikacji jest bardzo prosta i nie sprawia żadnych problemów. Po instalacji konieczne jest ponowne uruchomienie komputera. Gdy uruchomimy aplikacje ujrzymy główne okno programu, gdzie znajdziemy cztery opcje.

Niestety program dostępny jest w angielskiej wersji językowej, co może odstraszać użytkowników, zwłaszcza osoby początkujące oraz słabo znające język angielski. Oprócz menu głównego mamy także cztery zakładki. Dzięki nim możemy zarządzać naszymi kopiami – możemy je usunąć, bądź wybrać czy chcemy z niem przywrócić pliki. Na kolejnej z zakładek możemy sprawdzić logi programu, czyli spis operacji przez nas wykonanych z dokładną data i godziną jej wykonania. Dzięki temu bez problemów dowiemy się, kiedy ostatni raz tworzyliśmy kopię.

Stworzenie kopii

Zajmijmy się stworzeniem kopii. W tym celu wybieramy pierwszą dostępna opcję, gdyż chcemy stworzyć kopie wybranych przez nas plików. Oprócz tego możemy stworzyć kopie systemu, sprawdzić stan naszych obrazów kopii itp. Uruchamia się nam kreator i tutaj małe zdziwienie. Jest on na pierwszy rzut oka dość toporny, wszystko wydaje się być chaotycznie rozmieszczone, ciężko jest znaleźć żądana opcję. Musimy się najpierw zaznajomić z interfejsem, nim znajdziemy to czego szukamy. Początkujący mogą mieć z tym problem.
Mimo tego stworzenie kopii nie jest takie trudne. Podajemy nazwę kopii, jej ewentualny opis. Wybierzmy plik jaki chcemy zabezpieczyć, bądź dysk czy partycję – wybór należy do nas. Na dole widzimy miejsce docelowe naszej kopii zapasowej.

Ciekawym rozwiązaniem jest podanie domyślnej lokalizacji już podczas instalacji programu, przez co możemy o tym praktyczne zapomnieć. Program może także skalkulować ilość potrzebnego miejsca do zapisu naszej kopii. Warto również zwrócić uwagę na opcje dodatkowe podczas tworzenia pliku.

Możemy tam wybrać tryb kompresji, wybrać możliwość powiadomienia o stworzonej kopii na nasz adres mailowy.

Ta opcja jest szczególnie przydatna i znakomicie współgra z opcją wyłączania komputera po zakończeniu pracy programu. Dzięki temu możemy bez obaw pozostawić komputer podczas pracy, wyjść na spotkanie z przyjaciółmi i w trakcie spotkania sprawdzić pocztę, by dowiedzieć się czy tworzenie kopi przebiegło pomyślnie.

Na koniec pozostaje nam wciśniecie odpowiedniego przycisku i podziwianie pracy programu.

Stworzenie kopii wskazanych plików zajęło 00:02:49:72 h.
Kopia zajmowała 4.58 GB przy ustawieniu największej kompresji.

Przywrócenie plików

Stało się, moje pliki zniknęły! Ale przecież mam kopię, ha! No to do boju. Uruchamiamy program i korzystamy z opcji przywracania. Ponownie w celu ułatwienia nam pracy uruchamia się kreator. W pierwszym kroku wybieramy obraz z jakiego chcemy odzyskać pliki

Kolejny krok to ponowny wybór

W trzecim kroku wybieramy pliki jakie chcemy przywrócić, przecież niekoniecznie skasowaliśmy wszystko. Możemy wybrać także pliki określonego typu jak np. obrazy, czy nawet wyszukać plik jaki chcemy odzyskać – szczególnie przydatne, gdy kopia jest dużych rozmiarów.

Teraz możemy wybrać czy chcemy, by nasze pliki przywrócono do domyślnej lokalizacji, w której znajdowały się pierwotnie, czy chcemy je umieścić w innym miejscu. Druga opcja przydatna jest wtedy, gdy np. nie posiadamy partycji, jaką posiadaliśmy w czasie, gdy tworzona była kopia. Przy odzyskiwaniu wszystkich plików możemy zaznaczyć opcję zastępowania znajdujących się już we wskazanym miejscu plików tymi z przywracanego obrazu.

Przed właściwym odzyskiwaniem widzimy podsumowanie naszych wyborów. Gdy coś się nie zgadza, możemy wrócić i zmienić nasza decyzję.

Pozostaje nam – podobnie jak podczas tworzenia czekanie na zakończenie działania programu

Po zakończeniu pracy, nasze pliki są przywrócone w 100%, znajdują się we właściwym katalogu wraz ze struktura wewnątrz. Wszystko działa jak należny. Czas odtworzenia plików to 00:04:21:78

Zalety

 • czas tworzenia kopii
 • powiadomienie o stworzeniu kopii wysyłane na adres e-mail
 • możliwość zdefiniowania harmonogramu tworzenia kopii
 • możliwość wyboru plików jakie mają zostać zabezpieczone po ich typie, np. tylko obrazy
 • możliwość wyboru lokalizacji przywrócenia plików
 • wyłączanie komputera po zakończeniu pracy

Wady

 • angielski język programu
 • dość specyficzny interfejs, konieczność przyzwyczajenia się
 • może wydawać się dość toporny,szczególnie dla początkujących

Comodo BackUp

Instalacja aplikacji podobnie jak wcześniej nie jest skomplikowana. Po zainstalowaniu również konieczne jest ponowne uruchamianie komputera.

Program dostępny jest w polskiej wersji językowej, co z pewnością przyciągnie użytkowników. Niestety, niektóre tłumaczenie jest nie do końca zrozumiałe, jednak nie jest źle. Okno główne programu można nazwać „centrum podsumowań” naszych działań. Szybko sprawdzimy, czy stworzyliśmy kopie, jeżeli tak to kiedy miało to miejsce ostatni raz oraz szybko skorzystamy z konkretnych opcji za pomocą skrótów. Oczywiście wszystko także możemy zrobić i ustawić sami. Na początku warto w ustawieniach wskazać domyślna lokalizację na nasze obrazy.

Szczególnie ciekawa jest zakładka skrótów, gdzie możemy szybko wykonać kopie obrazów, dokumentów, muzyki, czy innych plików multimedialnych znalezionych na naszym komputerze. Jest to bardzo fajne ułatwienie, szczególnie dla osób, które korzystają dość często z takiej opcji. Nie ma wtedy potrzeby dodatkowej konfiguracji do naszych potrzebnego

Niestety, lecz gdy posiadamy na naszym komputerze bardzo dużą liczbę plików za pierwszym razem będziemy musieli troszkę poczekać, gdyż program „przeskanuje” nasz komputer w poszukiwaniu plików, co może zająć sporo czasu – oczywiście jest to wprost proporcjonalne do liczy zajętego miejsca.

Oczywiście także możemy zdefiniować harmonogram, który będzie dbał o to, by tworzyć kopie bezpieczeństwa. W jednej z zakładek, podobnie jak w poprzednim programie podejrzymy naszą aktywność i sprawdzimy informacje o naszej pracy. Oczywiście możliwe jest także stworzenie kopii systemu.

Stworzenie kopii

Stworzenie obrazu kopii jest bardzo łatwe. Pomaga nam w tym przyjazny kreator, który w paru krokach przeprowadzi nas przez ten proces.

W pierwszym kroku wybieramy typ kopii jaką chcemy stworzyć, wybieramy pliki, bądź obszary jakie mają się z niej znaleźć, typ pliku wynikowego i inne podstawowe parametry.

W następnym kroku wskazujemy miejsce docelowe naszego obrazu kopii. Kolejnym krokiem jest ustawienie bardziej zaawansowanych opcji dotyczących tworzonej kopii. Możemy tutaj ustawić makra kopii, jej stopień kompresji wraz z podziałem na pliki określonej wielkości, co jest istotne w przypadku gdy chcemy nasz obraz nagrać np. na płytę – nie będziemy musieli robić podziału ręcznie.

Możemy tutaj także ustawić powiadomienie o stworzeniu kopii na adres mailowy, czy ustawić filtry, by program np. „omijał” pliki o konkretnym rozmiarze czy rozszerzeniu.

Pozostaje nam już jedynie naciśnięcie przycisku tworzenia kopii i poczekanie na jej stworzenie

Stworzenie kopii wskazanych plików zajęło 00:09:04:36 h.
Kopia zajmowała 4.58 GB przy ustawieniu największej kompresji.

Przywracanie plików

Spróbujemy w odwrotną stronę. Przywróćmy nasze pliki. Podobnie jak to miało miejsce podczas tworzenia – pomoże nam w tym kreator.

W pierwszym kroku wybieramy obraz z jakiego chcemy przywrócić plik

Dokonujemy wyboru lokalizacji docelowej plików oraz ewentualnie, jeżeli chcemy możemy wybrać konkretne pliki do odzyskania. Następnie oglądamy podgląd dotyczący naszej kopii i zakańczamy prace kreatora uruchamiając tym samym przywracanie plików.

Po zakończeniu pracy, nasze pliki są przywrócone w 100%, znajdują się we właściwym katalogu wraz ze struktura wewnątrz. Wszystko działa jak należny. Czas odtworzenia plików to 00:03:46:27

Zalety

 • czas tworzenia kopii
 • powiadomienie o stworzeniu kopii wysyłane na adres e-mail
 • możliwość zdefiniowania harmonogramu tworzenia kopii
 • możliwość wyboru plików jakie mają zostać zabezpieczone po ich typie, np. tylko obrazy
 • możliwość wyboru lokalizacji przywrócenia plików
 • Filtrowanie plików podczas tworzenia kopii
 • język polski
 • wyłączanie komputera po zakończeniu pracy
 • prosty, przyjazny i przejrzysty interfejs
 • możliwość podziału obrazu kopii na pliki i określonej wielkości
 • duża liczba ustawień podczas tworzenia obrazu

Wady

 • dość długie skanowanie przy tworzeniu pierwszej kopii
 • drobne błędy w tłumaczeniu

Narzędzie do tworzenia kopii zapasowej Windows 7


Użytkownicy systemu Windows 7 nie muszą instalować dodatkowej aplikacji, by stworzyć kopie zapasową plików czy systemu. Pomoże im w tym wyżej wspomniane narzędzie. Dostępne jest ono w wersji polskiej (języku systemowym). Uruchamiamy je z poziomu panelu sterowania.

Program pozwala na stworzenie obrazu systemu, czy dowolnie wybranych przez nas plików. Podczas wyboru drugiej opcji, możemy dołączyć również obraz systemu.

Stworzenie kopii

Stworzenie obrazu kopii jest bardzo łatwe. Mimo tak prostego narzędzia, liczba ustawień jest spora. Polecenia są jasne, przejrzyste i łatwo zrozumiałe.

Wybieramy miejsce, gdzie chcemy zapisać nasza kopię, wskazujemy co ma zawierać.

Po zaakceptowaniu naszych ustawień, zapisujemy je. Możemy także określić harmonogram wykonywania kopii zapasowej

Po zapisaniu ustawień wybieramy opcje stworzenia kopii i czekamy na jej zakończenie. Tutaj jednak spotkałem się z dziwna sytuacją,. Mianowicie pasek postępu wskazywał 100% wykonanie operacji, jednak operacja trwała nadal przez jeszcze 1.5-2 minuty. Może to być troszkę mylące, dlatego należy poczekać na komunikat o zakończeniu pracy.

Stworzenie kopii wskazanych plików zajęło 00:09:03:28 h.
Kopia zajmowała 4.59 GB.

Przywracanie plików

Proces przywracania plików także jest bardzo prosty. Można powiedzieć, ze jest wręcz odwrotnością poprzedniej operacji.
Wskazujemy obraz z jakiego chcemy przywrócić pliki.

W pierwszym kroku wybieramy obraz z jakiego chcemy przywrócić plik oraz określany, które z nich chcemy przywrócić.

Wybieramy lokalizację plików do przywrócenia, bądź wybieramy opcję przywrócenia ich do lokalizacji domyślniej. Po chwili widzimy komunikat oznajmiający o przywróceniu plików.

Po zakończeniu pracy, nasze pliki są przywrócone w 100%, znajdują się we właściwym katalogu wraz ze struktura wewnątrz. Wszystko działa jak należy. Czas odtworzenia plików to 05:38:37

Zalety

 • integracja z systemem
 • harmonogram
 • prosty i przejrzysty kreator
 • prostota wykonania
 • wybranie lokalizacji i plików do przywrócenia

Wady

 • dość ubogie opcje
 • brak informacji o czasie zakończenia tworzenia/przywracania

Podsumowanie

Podsumowując ciężko jednoznacznie wybrać program o mianie najlepszego. Jak wiadomo, każdy jest innym, ma inne wizje, wymagania itd. Jeżeli ktoś nie jest zbyt wymagający, zależy mu na prostocie obsługi, warto zainteresować się tym co mamy domyślnie – narzędzie zawartym w systemie. Stworzenie kopii zapasowej z jego pomocą jest przyjemne, nie sprawia kłopotów i jest bardzo proste. Osoby chcące czegoś więcej mogą zainteresować się pozostałymi dwoma programami. Oba te programu oferują sporo opcji, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Niemniej jednak warto się zabezpieczać, gdyż nigdy nie wiadomo co może się nam przytrafić.

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. Przepraszam także za ewentualne błędy.  

windows oprogramowanie bezpieczeństwo

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 07.06.2012 18:21

Niestety o potrzebie tworzenia kopi zapasowej przekonujemy się wówczas gdy utracimy swoje dane, a wówczas jest za późno. Ja osobiście korzystam z programu Cobian i również sobie chwalę, swoje zadania wykonuje jak należy i nie obciąża komputera.

djfoxer   19 #2 08.06.2012 12:04

"Ludzie się dzielą na tych co robią backupy i na tych co będą je robić" :D

Bardzo fajny wpis, na pewno przydatny. Szkoda, że nie opisałeś też Acronis True Image Home, które dostaliśmy na HotZlocie :)

arlid   16 #3 08.06.2012 17:25

@Shaki81
Tak, coś o tym wiem :P A Cobiana nie znałem, ale przyjrzę się z pewnością.

@djfoxer
Celowo go nie opisałem. Chciałem skupić się na darmowych narzędziach, bo być może taka również kogoś zaciekawi.

M@ster   17 #4 10.06.2012 10:29

Jakoś zawsze miałem opór przed korzystaniem z programów do backupu, z jednej przyczyny, jeśli zapisują tą kopię w swoim formacie to potrzebny nam on jest do jej przywrócenia, co z kolei podkopuje moje zaufanie do całej operacji. Osobiście mam napisane malutkie skrypty (cmd) które korzystając z 7zipa robią mi backup na zew. dysku i dodatkowo wrzucają na FTP najbardziej istotne rzeczy (jakby tak dom spłonął razem z backupowym dyskiem ;)). Ktoś powie że do rozpakowania też potrzebuję programu, owszem ale jest ich dziesiątki w stosunku do konkretnego programu backupującego. Chyba że one w inny sposób działają... mógł by mnie ktoś oświecić ;)?

scandal32   4 #5 10.06.2012 10:49

Osobiście polecam CobianBackup... format 7z lub ZIP, powiadamianie mail, rotacja archiwów, działa jako serwis więc nie trzeba si logować żeby wykonywał kopie. W pełni darmowy. Z drugiej strony - używam płatnego (29$) GoodSync - najszybsza synchronizacja ze znanych mi programów.

  #6 10.06.2012 12:13

Dobry wpis, ja osobiście używam FreeFileSync, chociaż to program do synchronizacji.

dragonn   11 #7 10.06.2012 12:25

Mnie w domowych warunkach wystarczy konsolowy rsync - zaletą jest to że nie kopiuje za każdym razem wszystkiego tylko to co się zmieniło, co prawda przywracanie po padniętym systemie jest trochę problematyczne - trzeba jakiekolwiek live cd, zwykłe cp -R -p (by zachować uprawienia) i następnie reinstall grub, ale działa perfekcyjnie. No i backup trzeba robić też na partycję Linuksową - kwestia obsługi uprawień.

FadeMind   9 #8 10.06.2012 12:48

Nie zalecam używanie wbudowanego programu do kopii zapasowych w Windows 7. Kilka razy już zdarzyło się, że kopia obrazu systemu stworzona tym narzędziem była nieczytelna.

BTW. Do kopii zapasowej całego dysku używam Clonezilli.

yuwo   10 #9 10.06.2012 13:37

Żadnej z tych metod nie stosuje. Używam FreeFileSync i robię kopie plików na dysku zewnętrznym. FFS ma sporo przydatnych opcji, jest konfigurowalny, można zautomatyzować cały proces, a nawet robić synchronizację "na żywo". Jak kto woli. Można zrobić lustrzane odbicie plików (to co na dysku źródłowym będzie na dysku ratunkowym), uaktualnienie (kopiuje nowe pliki i uaktualnia zmienione), czy własne ustawienia. Dodatkowo można określać czy pliki mają być synchronizowane przez czas modyfikacji czy zawartość, rozszerzenie itp. Oczywiście można wybrać katalogi, które mają być synchronizowane. FFS jest na licencji GNU GPL.

Tu link do strony: http://sourceforge.net/projects/freefilesync/

i na dp: http://www.dobreprogramy.pl/FreeFileSync,Program,Windows,20987.html

arlid   16 #10 10.06.2012 13:54

@M@ster:
Comodo oferuje stworzenie kopii jako plik ISO, archiwum ZIP, i odbywa się to również dość prosto :)

@FadeMind
Czytałem coś o tej nieczytelności, ale to chyba nie jest aż taki wielki odsetek?

@marsellus wallace
A ja dziękuję za komentarz ;)

Dimatheus   23 #12 11.06.2012 03:04

Hej,

Pewnie będę się powtarzał, ale naprawdę świetny wpis. Mam jednak dwie uwagi. :)

"Użytkownicy systemu Windows 7 nie muszą instalować dodatkowej aplikacji"
Nie tylko użytkownicy Windows 7. Narzędzie do tworzenia kopii zapasowej jest obecne także we wcześniejszych wersjach systemu Microsoft'u - między innymi w Windows Vista i Windows XP.

"Mianowicie pasek postępu wskazywał 100% wykonanie operacji, jednak operacja trwała nadal przez jeszcze 1.5-2 minuty. Może to być troszkę mylące"
A czy przypadkiem oprogramowanie antywirusowe nie sprawdzało od razu zawartości stworzonego pliku? Być może tak właśnie było. Tym bardziej że również przy kopiowaniu dużych plików, okienko informacyjne dotyczące kopiowania znika dopiero wtedy, gdy pliki zostaną przeskanowane. Stąd też może wynikać wyświetlanie się okienka dłużej, niż trwa proces samego back-up'u.

@ M@ster - "Chyba że one w inny sposób działają... mógł by mnie ktoś oświecić ;)?
Nie, nie - zasada jest dokładnie taka sama. Po prostu dodatkowa kopia, tyle że skompresowana.

Sam zamiast programów do back-up'owania używam zewnętrznego dysku USB oraz oprogramowania do synchronizacji danych - w zależności od komputera BestSync lub FreeFileSync. Na dysku nadpisują się tylko zmieniane pliki, tyle że bez kompresji - ma to oczywiście swoje plusy, jak i minusy; pliki zajmują więcej miejsca, ale dostęp do nich oraz ewentualna podmiana jest zdecydowanie szybsza.

Pozdrawiam,
Dimatheus

arlid   16 #13 11.06.2012 08:17

@Dimatheus
Dzięki za miłe słowa. Szczerze to nie widziałem, ze to narzędzie jest dostępne również we wcześniejszych systemach. Być może dlatego, ze z nich nie korzystałem, stąd to niedopatrzenie. Ale fajnie, że napisałeś - teraz to wiem.

ichito   11 #14 11.06.2012 09:49

@arlid
Zastanowił mnie ten fragment
"Niestety, lecz gdy posiadamy na naszym komputerze bardzo dużą liczbę plików za pierwszym razem będziemy musieli troszkę poczekać, gdyż program „przeskanuje” nasz komputer w poszukiwaniu plików, co może zająć sporo czasu – oczywiście jest to wprost proporcjonalne do liczy zajętego miejsca."

Możesz wyjaśnić...albo choć zasugerować...po co program do backupu skanuje zawartość - jak się domyślam - całej zawartości dysku? Czy znasz...czy znacie...inny program w tej kategorii, który w ten sposób skanuje zanim cokolwiek innego zrobi?
Rozumiem, że skoro o tym napisałeś było to dla Ciebie zaskakujące...przecież nie ma potrzeby żadnych dodatkowych skanowań, no chyba że mówimy tylko o zliczaniu plików w celu obliczenia wielkości wynikowej kopii czy szacowaniu czasu operacji, a to na takie coś nie wygląda.

ichito   11 #15 11.06.2012 10:04

I jeszcze jedno...czy ktoś sprawdzał, czy w trakcie tego skanowania Comodo łączy się ze swoimi serwerami i co ewentualnie przesyła?

Axles   18 #16 12.06.2012 10:33

Ja także używam FreeFileSync, jest szybki no i synchronizuje tylko zmienione pliki.

arlid   16 #17 12.06.2012 12:51

@ichito
Już mówię. Chodzi o skanowanie, które jakby to ując "segreguje" pliki po ich typie, tzn. muzyka, obrazy, dokumenty. Program jakby przeszukuje, gdzie są takie pliki. Dzięki temu możemy za pomocą skrótów szybko stworzyć kopie obrazów czyli muzyki pomijając inne pliki. Widać to na jednym ze zrzutów. Co do wysyłania danych, niestety nie sprawdzałem więc się nie wypowiem w tej kwestii.

Kot-ek   11 #18 13.06.2012 12:28

Hmmm... a jak potomkowi spodoba się przesuwanie paska :) na plikach systemowych, bo potem taki ładny niebieski ekran się pojawia (upraszczając, bo niektóre pliki Windows broni sam)?

Programy mają wersje LiveCD? EaseUS ToDo Backup Free z tego co pamiętam to tak, Windows'owe narzędzie też sobie poadzi, a Comodo BackUp?

A co gdy na dodatek mamy RAID? EaseUS odpada, Comodo nie wiem, Windows powinien dać radę, choć jego używanie jest dla mnie najmniej przyjemne...

Kot-ek   11 #19 14.06.2012 17:48

Sam sobie odpowiem :P

Wszystkie trzy mają LiveCD:

- narzędzie do tworzenia kopii zapasowej Windows 7 można uruchomić z płyty instalacyjnej (przynajmniej w to wierzę, bo nie sprawdzałem, gdyż akurat ta metoda mnie najmniej interesuje)
- EaseUS ToDo Backup Free posiada
- Comodo BackUp również, ale bazujące na Microsoft Windows PE (wymaga więc WAIK).

Co do RAID:
- narzędzie do tworzenia kopii zapasowej Windows 7 znowu nie sprawdzałem, jednak nie mam podstaw by w to wątpić,
- EaseUS ToDo Backup Free - a co to jest RAID? Odpada,
- Comodo BackUp daje radę ;)

PS: RAID NVIDIA - mostek NVIDIA® nForce 570 Ultra MCP.

arlid   16 #20 18.06.2012 07:47

Wybacz, ale byłem ostatnio trochę zajęty, ale widzę, że jak napisałeś sam znalazłeś odpowiedź :P

  #21 05.04.2013 10:04

Bardzo fajny poradnik, wielkie dzięki !
Tak jak już ktoś pisał problemem kopii zapasowej interesujemy się najbardziej gdy coś cennego stracimy, przerabiałem to właśnie niedawno :)

arlid   16 #22 08.04.2013 08:04

Ciesze się, że wpis się przydał :)