Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Raspberry Pi - Pierwsze wrażenia użytkownika

Gdy dwudziestego dziewiątego lutego bieżącego roku fundacja Raspberry Pi ogłosiła rozpoczęcie sprzedaży minikomputera o tej samej nazwie, zainteresowanie produktem przerosło najśmielsze oczekiwania. W kilka minut przestały odpowiadać strony internetowe wszystkich firm przyjmujących zamówienia na urządzenia, a każdy zainteresowany mógł zamówić tylko jedną sztukę. Pierwsza partia urządzeń rozeszła się błyskawicznie, zanim jeszcze udało się dostać na przeciążone strony sprzedawców.

Teraz po niespełna czterech miesiącach oczekiwania, gdy emocje już opadły dotarł do mnie własny egzemplarz Raspberry PI i chciałem podzielić się z wami moimi pierwszymi wrażeniami z użytkowania tego urządzenia. Ten wpis nie jest recenzją, ani szczegółowym opisem produktu, to tylko kilka uwag zebranych podczas krótkiego używania komputerka.

Specyfikacja

Przepis na zbudowanie Raspberry Pi jest zarazem prosty i innowacyjny - weź komponenty, które możesz znaleźć w obecnych telefonach komórkowych (z wyjątkiem radia) i umieść je na płytce w formie miniaturowego komputera. Urządzenie powstało w oparciu o układ SoC Broadcom BCM2835, który zawiera:
  • Procesor ARM1176JZFS 700 Mhz.
  • Czterordzeniowy układ GPU zgodny z OpenGL ES2.0, OpenVG, posiadający sprzętowy dekoder H.264.
  • 256 MB pamięci RAM.

Budowa

Zdjęcie poniżej prezentuje całą zawartość przesyłki. W pudełku znajdziemy tylko płytkę Raspberry Pi oraz kartkę z bełkotem BHP.
Najważniejsze jest oczywiście samo urządzenie, które prezentuje się następująco.

Uruchomienie

Aby móc uruchomić Raspberry Pi należy pobrać obraz systemu operacyjnego ze strony projektu, Zapisać system na karcie SD np. za pomocą standardowego linuksowego narzędzia "dd", podłączyć pożądane peryferia. Gdy tylko dostarczymy zasilanie do płytki, system wystartuje z karty SD (start z zewnętrznych urządzeń USB nie jest możliwy).
Zdecydowałem się na instalację obrazu Debian "wheezy" w wersji beta, który został opublikowany na stronie fundacji 19 czerwca 2012r. Podczas pierwszego uruchomienia systemu zostanie wywołane narzędzie Raspi-config, za pomocą, którego skonfigurujemy kilka podstawowych rzeczy korzystając z przyjemnego konsolowego UI (curses). Wszystkie parametry da się oczywiście ustawić z poziomu konsoli tekstowej, ale dobrze, że twórcy udostępnili szybszy sposób. Na uwagę zasługuje opcja pozwalająca podzielić dostępną pamięć operacyjną między GPU a resztę systemu. Przydatna na pewno okaże się też możliwość powiększenia partycji "root" na pozostały wolny obszar karty pamięci.
Wprawdzie możemy zmienić "locale" na odpowiednie dla Polski, ale nie spowoduje to wyświetlenia polskich znaków diakrytycznych w konsoli, natomiast aby korzystać z polskiej klawiatury należy posłużyć się standardowym narzędziem konfiguracyjnym systemu Debian.dpkg-reconfigure keyboard-configurationSystem nie startuje domyślnie środowiska "X" choć jest domyślnie zainstalowane, aby wywołać tryb graficzny używamy dawno zapomnianej komendy.startx Zostanie uruchomione środowisko LXDE i wydawać by się mogło, że mamy przed sobą pełnowartościowy komputer PC.

No i jak?

W momencie uruchomienia iXów entuzjazm spada, najpierw okazuje się, że nie posiadamy akceleracji grafiki, bo sterowniki GPU dla systemu X nie są jeszcze gotowe, choć na szczęście będą. Następnie szybko przekonujemy się, że "jest wolno". Najbardziej rozczarują się osoby, które sądziły, że kupią sobie "taki tani i oszczędny komputer do przeglądania stron internetowych." Przeglądanie internetu jest oczywiście możliwe, lecz niekomfortowe. Dostarczona przeglądarka internetowa Midori zużywa do tego celu całe dostępne zasoby a renderowanie treści jest bardzo wolne. Przypomina mi ono korzystanie z internetu przez modem GSM w standardzie EDGE. Chciałem sprawdzić jak w takich warunkach poradzi sobie przeglądarka Chromium, ale niestety zainstalowanie jej na chwilę obecną nie jest możliwe. Z tego co wiem skompilowanie jej dla Raspberry Pi sprawia developerom sporo problemów.

Być może tak jak i ja korzystacie z rewelacyjnego programu do przechowywania haseł KeePass, działa on na wielu platformach, ale pod Linuksem wymaga do uruchomienia środowiska Mono. Wywołanie KeePassa podczas gdy przeglądarka jest włączona zajmuje około 30 s. Realnie patrząc w chwili obecnej nie da się wykorzystać Raspberry Pi do codziennych czynności wykonywanych na standardowym komputerze.

Ja mam zamiar przeznaczyć opisywany sprzęt na developerski serwer internetowy i myślę, że do tego celu nada się wyśmienicie.

Uważam, że problem polega na tym, że w przypadku telefonów komórkowych system i aplikacje zoptymalizowane są pod bardzo ograniczone zasoby. Natomiast w Przypadku Raspberry Pi używamy aplikacji napisanych dla sprzętu o dużo lepszych parametrach, które zostały przekompilowane pod architekturę ARM, ale nie zostały napisane z myślą o ograniczonych zasobach.

Obecnie cała nadzieja w społeczności, prezentowany sprzęt posiada niezwykle duży potencjał, ale i wiele ograniczeń. W chwili obecnej nie nadaje się dla przeciętnego użytkownika, ale entuzjaści komputerowi powinni być zachwyceni. 

linux sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
guildos   4 #1 29.06.2012 08:39

Wow, to Rasberry Pi jest niesamowite, czy mógłbyś zrobić jakieś testy na przykład w grach?

  #3 29.06.2012 11:36

Faktycznie niesamowite. Może sobie coś takiego sprezentuje i podłącze do TV. Mógłbyś coś dla mnie zrobić: Sprawdź czy działa ePSXe na tym sprzęcie z "zadowalająca" prędkością. Z góry dzięki!

GL1zdA   12 #4 29.06.2012 12:09

@Quest-88
Nie sądziłem, że doczekam czasów, w których przeglądarki będą bardziej wymagające niż Quake III.

Mifczu   12 #5 29.06.2012 12:25

Gdzie kupiłeś i ile cię to wyniosło?

  #6 29.06.2012 12:27

Nic odkrywczego nie powiem, ale nie strony same w sobie spowalniają działanie komputera. Widzę, że masz uruchomione jamendo w jednej zakładce. Głównym "budulcem" tej strony jest flash i to on mocno obciąża zarówno procesor, jak i zużywa mnóstwo pamięci. Tak samo jest z reklamami w tej technologii. Warto by skorzystać z odpowiedniej wtyczki, która zabezpieczy nas przed tym.

Proponuję też zamienić flashowe odtwarzacze na stronach na odtwarzacze, które można zainstalować w systemie.

Niestety, to że RPI można nazwać komputerem, nie daje nam nieograniczonych możliwości. Tym bardziej należy zwrócić uwagę z jakich programów korzystamy.

Tymczasem.

Macenty   3 #7 29.06.2012 12:44

Czy ktoś już próbował jak funkcjonuje Apache (http), albo Tomcat na tym sprzęcie?

O4i   12 #8 29.06.2012 13:19

@guildos @X.A.N.
Quake III akurat uruchamia się bezpośrednio z konsoli, ale większość gier wymaga środowiska X, dlatego do puki niezostaną przygotowane sterowniki umożliwiające akcelerację grafiki w X window, do puty nie ma sensu testować wydajności gier. Teoretycznie wydajność powinna być podobna do PS2, ale nie jestem pewien czy to wystarczy na emulację PS1. Pamiętajcie, że nie jest to komputer do gier, ale z chęcią sprawdzę, jak sprawuje się ScummVM. Kto by tam potrzebował czegoś wiięcej? :]
@GL1zdA
Zapewne nie sądziłeś też, że doczekasz czasów w których będziesz grał w Queka III w przeglądarce. :>
@Mifczu
Można kupić tylko u dwóch dostawców; RS Online i Farnell, ja kupiłem w firmie Farnell i kosztowało mnie to 31,62 GBP - 177,51 PLN (wysoka cena funta w dniu obciążenia karty) wraz z przesyłką kurierską UPS z UK
@Macenty
Ja dopiero mam zamiar, ale chyba będzie to NGX.

Verard   3 #9 29.06.2012 13:31

Dzięki za numery kart kredytowych (tak, widać).

cyryllo   18 #10 29.06.2012 14:49

@Macenty korzystam z apacha na stabilnym debianie na RPi i działa szybko. Apache + php + mysql :)
można by było zrobić test apacha :) ale obecnie nie mam na to czasu :/

Oski9191   5 #11 29.06.2012 18:35

Ciekawy sprzęcik. Może skoro na Debianie działa zbyt wolno można by zainstalować jakiś mobilny system, który by na stronach przedstawiał sie jako mobilny no i jeszcze aplikacje są pisane z myślą o ograniczonych zasobach, ale co ja tam wiem o komputerach ;)

  #12 29.06.2012 22:50

A nie można zastosować oryginalnej dystrybucji z zamkniętymi sterownikami?

revcorey   8 #13 30.06.2012 18:55

Spory wysyp, o raspberry. Jak znajdę wolne fundusze to kupię. :) tym czasem pozostaje mi moje stm32f4 discovery.

  #14 30.06.2012 20:27

sprae - oryginalną raczej słabo, że względu na bootowanie przez kartę SD... chociaż w sumie gdyby na kartę zaladowac GRUBa z odpowiednio spreparowanymi opcjami uruchomieniowymi, to może by pociągnął OSa z penka... (no bo to de facto zwyczajny ARM i pewnie by jakoś szło na nim ruszć np. Archa)

cyryllo   18 #15 30.06.2012 23:14

@Ryychuu - można bez problemu ustawić tylko partycje boot na karcie sd a reszta na dysku lub pendrivie po usb. Opis jak to zrobić można znaleźć na forum raspberry.

O4i   12 #16 01.07.2012 12:19

Przecież to jest oficjalna dystrybucja, a obraz Archa też zresztą jest przygotowany.

  #17 01.07.2012 22:23

Jest jeszcze http://www.raspbmc.com/ - działa całkiem przyzwoicie jeśli wyłączymy odtwarzanie filmu w tle w czasie gdy my jesteśmy w menu.
Jest też OpenOLEC...

Używanie jako PCta raczej odpada ale śmiało można Maliny użyć jako domowy router/klient Torrenta/odtwarzacz multimediów.

Dla osób dla których wydajność jest za mała zawsze są np:
Goosberry - http://gooseberry.atspace.co.uk/?page_id=13
MK802 - http://www.aliexpress.com/product-fm/563764893-Freeshipping-Rikomagic-MK802-Mini...

itp.

  #18 02.07.2012 14:43

sprawdz Puppy Linux dla RPi (oparty na Debianie), jest juz wersja alfa 2:

http://www.raspberrypi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=52&t=9974

Chrome dziala ;)

  #19 18.07.2012 09:11

RPi w kosmosie, moze kiedys blogerzy (posiadacze RPI) z Dobrych Programow wysla swoj balon ;)

http://www.daveakerman.com/?p=592

  #20 08.10.2012 11:14

Tu ciekawostka
http://www.isof.pl/aktualnosci.hdb#akt121004

HEUTHES używa Pi do nadzorowania czujników obsługi serwerowni.

command-dos   18 #21 03.11.2012 17:20

@wto - ciekawe zastosowanie maliny ;)

BTW, uruchomiłem forum, dzięki któremu pasjonaci i posiadacze Raspberry-Pi będą się mogli wymieniać doświadczeniem. Czy będzie takie forum potrzebne? To już ocenią użytkownicy... http://forum.r-pi.pl

  #22 13.12.2012 16:40

Jest jeszcze sklep - HYPCentre gdzie Pi mozna kupić...
Raspberry Pi

  #23 05.03.2013 12:52
  #24 25.03.2013 21:51

I w Sosnowcu też jest dostępne "od ręki" i w dodatku nieco taniej:
http://tablica.pl/oferta/raspberry-pi-sosnowiec-ID2wgYn.html
i nowe forum też
forumraspberry.pl

  #25 25.09.2013 11:27

A Android chodzi na tym?

  #26 20.03.2015 15:08

Są normalnie dostępne na ematador.pl i to w najnowszej wersji ze wszystkim akcesoriami. Do tego momentu udało im się na prawdę ten sprzęcik zadowalająco rozwinąć - ciekawe co jeszcze im z tego wyjdzie.

zypolit   3 #27 04.08.2015 14:25

Na https://www.ematador.pl/ jest wersja z kluczowymi dodatkami. Czy banana pi rządzi? Moim zdaniem na pewno częściowo mocniejszego konkuretnta wyprzedziło.