reklama

ODF w Office 2007 Service Pack 2

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft udostępnił dokumentację opisującą w jaki sposób zaimplementuje obsługę OASIS OpenDocument Format 1.1 w drugim Service Packu dla swojego pakietu biurowego Office 2007.

Dokumentacja ta pokazuje punkt po punkcie jak ODF będzie obsługiwany w Office 2007 po instalacji nadchodzącego SP2. Microsoft chce zaimplementować ODF w sposób przejrzysty aby ułatwić osobom trzecim pisanie oprogramowania współdziałającego z Office. Korporacji zależy na publikacji swoich zamierzeń także z tego powodu, że Office nie obsługuje wszystkiego tego co zdefiniowano w standardzie ODF. Ponieważ Service Pack z definicji raczej nie dodaje nowej funkcjonalności, Microsoft w SP2 skupi się na mapowaniach odpowiednich funkcjonalności. Przykładowo w Office czcionka może być pogrubiona albo normalna, nie ma pośrednich grubości znaków. Natomiast ODF pozwala na różne stopnie pogrubienia. Dokumentacja opublikowana przez Microsoft ma dokładnie informować jak zachowa się Office przy otwieraniu dokumentu pliku ODF w którym wystąpią czcionki o pośredniej grubości. Podobnie jest w drugą stronę, w przypadku funkcji Office nie obsługiwanych przez ODF. Przykładem jest kolor znaków wypunktowania, który jest tracony przy zapisywaniu do ODF. Standard ten nie obsługuje bowiem wypunktowań, gdzie tekst paragrafu ma inny kolor niż znak wypunktowania.

W ciągu najbliższych tygodni Microsoft opublikuje podobną specyfikację dla Open XML. Service Pack 2 dla Office 2007, wprowadzający obsługę ODF, ma się pojawić w kwietniu lub maju 2009. Microsoft zapowiedział też, że chce nadal aktywnie uczestniczyć w pracach nad ODF a także w ramach Open ISO/IEC.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama