ODF wygrywa z Open XML

Strona główna Aktualności

O autorze

Fakt zatwierdzenia formatu OpenDocument Format jako oficjalnego standardu ISO może być poważnym problemem dla Microsoftu. Jest bowiem mało prawdopodobne, żeby tworzony przez giganta z Redmond konkurencyjny standard Open XML także został przyjęty w ISO, gdyż rzadko dochodzi do sytuacji istnienia dwóch standardów obejmujących te same zagadnienia.

Analitycy Gartnera z 70% prawdopodobieństwem przewidują, że do 2010 roku połowa organizacji rządowych i jedna piąta komercyjnych będzie wymagała przejścia na format ODF. Gartner twierdzi, że firmy powinny już przyglądać się nowemu standardowi, ale ostrzega, że zmiana aplikacji na spełniające wymogi może być droga. Rozwiązaniem tego problemu może być nacisk na Microsoft, aby ten umieścił w swoich programach obsługę ODF, chociażby taką jaką ma dawać wtyczka przygotowana przez fundację ODF. Na dzień dzisiejszy jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż równałoby się ze zmarginalizowaniem Open XML.

Przy okazji warto wspomnieć, że obóz zwolenników ODF znów się powiększył. Następna wersja pakietu Lotus Notes będzie natywnie obsługiwać ODF.

© dobreprogramy
s