reklama

OOXML bez poparcia podczas spotkania BRM

Strona główna Aktualności

O autorze

W Genewie zakończyło się spotkanie Ballot Resolution Meeting, podczas którego miano przedyskutować uwagi do standardu OOXML. Miało ono dosyć nietypowy przebieg, do czego powinniśmy się już przyzwyczaić.

Zadaniem spotkania typu BRM jest staranne przejrzenie zgłoszonych uwag oraz osiągnięcie konsensusu co do ich właściwego rozwiązania. W Genewie nie miano jednak łatwego zadania, gdyż do OOXML zgłoszono 1100 komentarzy. Ponieważ udało się omówić tylko 20 z nich, zdecydowano w środę, że wszystkie proponowane rozwiązania zostaną poddane pojedynczemu głosowaniu bez żadnej dyskusji. W tym czasie 900 uwag było jeszcze w ogóle nieprzedyskutowanych. Głosowanie nad nimi nie miało więc sensu, chciano jednak zakończyć spotkanie w terminie. Dodatkowo ze względu na zależności pomiędzy poszczególnymi kwestiami akceptacja zmian mogła tylko pogorszyć OOXML. Mimo to odrzucono inne opcje, takie jak głosowanie nad każdą zmianą oddzielnie oraz oddawanie głosów na wybrane zmiany i zbiorczego na resztę. W czwartek przygotowano więc głosowanie całościowe. Delegacje miały przyjść kolejnego dnia z podjętymi decyzjami.

Wyniki wśród krajów z grupy P okazały się następujące: 4 głosy za, 4 przeciw, 15 wstrzymujących się, 2 nie biorące udziału w głosowaniu na znak protestu. Mimo, że dyrektywa 9.1.4 ISO/IEC JTC1 nie daje prawa głosu krajom spoza grupy P, Alex Brown, sekretarz spotkania, takiego prawa im udzielił. Głosy rozłożyły się wtedy następująco: 6 za, 4 przeciw, 18 wstrzymujących się i 4 niegłosujące. Ponieważ liczą się tylko głosy za i przeciw, reakcja Briana Jonesa z Microsoftu była bardzo entuzjastyczna. Posunął się nawet do pochwalenia procesu głosowania. Przeważają jednak komentarze krytyczne. Reuters nazywa spotkanie chaosem. Przewodniczący delegacji amerykańskiej, Frank Farance, powiedział, że nie widział takiego przypadku w ciągu 25 lat zajmowania się standardami.

Kraje członkowskie mają teraz 30 dni na oficjalne zajęcie swoich stanowisk. Dalsza dyskusja nad uwagami do OOXML nie jest jednak przewidywana, trudno im więc będzie zmienić decyzję. Microsoft ma jednak wciąż nadzieję, że zagłosują za jego formatem. Na pewno nie pomoże mu Google, które już rozesłało listy nawołujące do odrzucenia OOXML.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić