Obawiasz się smogu? Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczenia w aplikacji GIOŚ

Strona główna Aktualności

O autorze

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował aplikację, która stanowić może odpowiedź na problem zanieczyszczenia powietrza w dużych aglomeracjach miejskich. Dostępny na Androida program o niezbyt wymyślnej nazwie Jakość powietrza w Polsce umożliwia łatwe zapoznanie się z aktualizowanymi na bieżąco danymi ze stacji pomiarowych w całym kraju.

Domyślnie Jakość powietrza w Polsce serwuje użytkownikowi informacje z najbliższej stacji pomiarowej ustalanej na podstawie danych z modułu GPS. Wyświetlane są bieżące wyniki badań stężenia pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu oraz ozonu na metr sześcienny.

Oczywiście trudno zakładać aby takie dane wyświetlane bez dopuszczalnych norm były dla przeciętnego użytkownika szczególnie przydatne. W tym celu GIOŚ przygotował czytelne oznaczenia kolorami w sześciostopniowej skali, dla każdego zanieczyszczenia.

Możliwe jest przeglądanie nie tylko bieżących danych ze stacji, ale także obserwowanie zmian w stężeniach, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich dwóch dób (z dokładnością do godziny) w postaci wykresu oraz przejrzystej tabeli. Wszystko to za pomocą kolejnych przesunięć głównego ekranu w lewo.

Ostatni panel stanowi mapa Polski, na którą naniesione zostały punkty oznaczające dziesiątki stacji pomiarowych w całym kraju. Po kliknięciu na jedną z pinezek, użytkownik zyskuje dostęp do danych z konkretnej lokalizacji.

Te same informacje dostępne są z poziomu menu, zarówno w formie mapy, jak i listy. Znajdują się tam także pozycje umożliwiające dostęp do panelu ostrzeżeń, w których publikowane są komunikaty o wyjątkowo wysokim stężeniu zanieczyszczeń, a także aktualności oraz link do strony internetowej Inspektoratu.

Funkcje aplikacji są zatem całkiem przydatne, zwłaszcza, że każda ocena z sześciostopniowej skali posiada status, który informuje o tym, jakich czynności należy unikać w danych warunkach. Zarzucić programowi można natomiast powolne działanie, szczególnie podczas pobierania danych, oraz daleki od ładnego i nowoczesnego interfejs. Aplikacje Jakość powietrza w Polsce w wersji na Androida (na iOS-a program ma zawitać w ciągu najbliższych tygodni) można już znaleźć w naszym katalogu oprogramowania.

© dobreprogramy
s