reklama

Objet500 Connex3: pierwsza na świecie wielomateriałowa, kolorowa drukarka 3D

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Technologie druku przestrzennego rozwijają się w tempie szybszym, niż ktokolwiek się spodziewał, dorównuje im jedynie tempo spadku cen drukarek 3D. Sprzęt, który jeszcze w 2010 roku kosztował ponad 20 tys. dolarów, można dziś kupić w cenie poniżej tysiąca dolarów, zaś za sprawą australijskich inżynierów w tym roku powinna pojawić się profesjonalnej klasy drukarka Rapide One w cenie 1500 dolarów. Jak na razie jednak wszystkie te urządzenia drukują monochromatycznie – przygotowywanie wielokolorowych prototypów wymaga oddzielnego wydrukowania części w poszczególnych kolorach i ich późniejszego złożenia. Prawdziwy przełom w tej dziedzinie przynosi pierwsza kolorowa drukarka 3D, zbudowana przez lidera branży, firmę Stratasys.

Stratasys, który znany jest ze stworzenia powszechnie dziś wykorzystywanej w druku 3D metody osadzania topionego materiału, poinformował o zbudowaniu maszyny, która jest pierwszą na świecie wielokolorową, wielomateriałową drukarką przestrzenną, zdolną do wytwarzania wielokolorowych obiektów z miękkich, twardych i elastycznych polimerów. Urządzenie o nazwie Objet 500 Connex3 Color Multi-material 3D Printer wykorzystuje głowicę z trzema dyszami, wystrzeliwującymi strumienie kropelek bazowych materiałów, kolorowanych w bazowych kolorach VeroCyan, VeroMagenta i VeroYello. Ich mieszanie pozwala na uzyskanie setek różnych odcieni i tworzenie w ten sposób obiektów o niespotykanej dotychczas złożoności. Stratasys już wcześniej dysponował sztywnymi i miękkimi fotopolimerami, pozwalającymi na wierne symulowanie własności rozmaitych tworzyw sztucznych używanych w przemyśle, ale na potrzeby nowego sprzętu udało się opracować nowy elastyczny fotopolimer, poddający się barwieniu.

Jak twierdzi rzecznik Stratasysu, Joe Hiemenz, w ten sposób można drukować obiekty, które będą kompozycją elementów sztywnych i gumowych, przezroczystych i barwnych. Pierwszym klientem testującym rozwojową wersję urządzenia jest firma Trek Bicycle, produkująca akcesoria do rowerów. Według słów jej menedżera, Mike'a Zeigla, Objet 500 wspomógł projektowanie z użyciem tradycyjnych obrabiarek numerycznych o szybki, powtarzalny i realistyczny proces prototypowania i testów funkcjonalnych. Drukowane części rowerowe zarówno w wyglądzie jak i dotyku przypominają części produkcyjne, a dostęp do palety barw otwiera możliwość przedstawienia barwnych map nacisku na częściach dotykanych przez rowerzystę.

Precyzja stworzonych w ten sposób obiektów jest zaskakująco wysoka: firma mówi o dokładności rzędu 16 mikrometrów. Za jednym razem stworzone mogą być obiekty o wadze do 30 kilogramów. Urządzenie dostępne ma być na rynku w drugim kwartale tego roku, w zaskakująco niskiej cenie – około 330 tysięcy dolarów. Można się więc spodziewać, że najdalej za 2 lata chińscy producenci pokażą swoje modele kolorowych wielomateriałowych drukarek przestrzennych w cenach o rząd wielkości niższych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama