Obraz 8K na poważnie: VESA publikuje finalną specyfikację interfejsu

Strona główna Aktualności

O autorze

Na wielu biurkach (szczególnie programistów i projektantów) stoją już monitory 4K, sprzedaż telewizorów 4K rośnie z miesiąca na miesiąc, Apple i Dell kuszą wyświetlaczami 5K… czas podnieść poprzeczkę. Stowarzyszenie branżowe VESA opublikowało specyfikację Embedded DisplayPort 1.4a, dzięki której telewizory, komputery all-in-one, laptopy, tablety, a nawet smartfony będą mogły obsłużyć wyświetlacze o rozdzielczości 8K, czyli 7680×4320 pikseli.

Od dziś producenci sprzętu mogą się już brać za projektowanie nowych modeli urządzeń, które będą z eDP 1.4a korzystały. W sprzedaży powinniśmy je zobaczyć w przyszłym roku, o ile oczywiście producenci wyświetlaczy poradzą sobie z ich dostarczeniem. Trzeba jednak podkreślić, że dzięki złączom wykonanym w nowej specyfikacji otrzymamy znacznie więcej, niż tylko absurdalnie duże (zdaniem malkontentów) ekrany 8K.

Przede wszystkim nowe złącza będą gratką dla graczy, gdyż pozwolą na wyświetlanie rozdzielczości 4K z częstotliwością 120 Hz i 10-bitową głębią koloru na kanał. Zapewnią też opcjonalne wsparcie dla mechanizmu Adaptive Sync, dzięki któremu unikniemy desynchronizacji między źródłem wideo i wyświetlaczem, prowadzących do klatkowania i zacięć obrazu. Inną bardzo ciekawą nowością jest Display Stream Compression (DSC), który pozwala na „praktycznie bezstratną” kompresję wyjściowego sygnału wideo. Według branżowego stowarzyszenia, DSC ma pozwolić na zmniejszenie kosztów sprzętu i obniżenie zużycia energii przez wyświetlacze.

Od strony technicznej nowa wersja specyfikacji nie jest jednak jakąś rewolucją, w zasadzie to rozbudowany DisplayPort 1.3 z jesieni zeszłego roku. Złącze wykorzystuje cztery szybkie pasma między wyświetlaczem i kontrolerem grafiki, na każde pasmo przypada przepustowość 8,1 Gb/s. Co ciekawe, można sterować ich wykorzystaniem, tak że albo skorzystamy jednocześnie z pełnej przepustowości 32,4 Gb/s, albo podzielimy ją na dwie lub cztery części. Dzięki opcji Multi-SST Operation można w ten sposób przekazywać po każdym paśmie oddzielny sygnał wideo 4K.

Branża przekonana jest, że jednym z pierwszych komputerów, które zaoferują wyświetlacz 8K, może być przyszłoroczny model 27-calowego iMaka, który zastąpiłby obecny, oferowany z wyświetlaczem 5K. Pozostają jeszcze dwa pytania: kto dostarczy procesory graficzne, zdolne do obsłużenia rozdzielczości 7680×4320 pikseli, oraz kto będzie dostarczał treści w rozdzielczości 8K. Pierwsza z tych kwestii jest poważniejsza, niż może się wydawać. Najpotężniejsze GPU Nvidii są w stanie dziś wygenerować obraz o maksymalnej rozdzielczości 5120×3200, zdecydowanie za mało, by poradzić sobie z wyświetlaczem 8K.

Druga kwestia jest w zasadzie mało istotna. Obraz 4K na 27-calowym monitorze to gęstość ok. 163 ppi, a rozmiar piksela to ok. 160 mikrometrów. Średnia odległość, z jakiej patrzy się na taki monitor to 75 cm. Zakładając, że jesteśmy w stanie z pełną ostrością obejrzeć obszar 24 sekund kątowych, najmniejszy dostrzegalny z tej odległości piksel będzie miał rozmiar 220 mikrometrów. Tak więc już podczas normalnej pracy z wyświetlaczem 4K o takich rozmiarach pojedynczych pikseli nie zauważymy. Nie ma więc generalnie sensu tworzenie treści o rozdzielczości 8K.

Wyświetlacze takie będą jednak miały znaczenie dla profesjonalistów – możliwość umieszczenia czterech obrazów 4K na ekranie jednocześnie na pewno ucieszy osoby montujące wideo UltraHD. Można sobie też wyobrazić wartość profesjonalnych tabletów z takimi wyświetlaczami dla chirurgów czy radiologów.

© dobreprogramy
s