Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Obraz z iPada bądź iPhone'a na komputerze, bezprzewodowo

Wszyscy fani Apple lub też po prostu osoby podobnie jak ja zainteresowane tematem wiedzą co to AirPlay. W ogromnym uproszczeniu, jest to coś w stylu DLNA czyli możliwość bezprzewodowego rzucenia obrazu z naszego iPada, iPhona lub komputera Mac na telewizor lub inne przeznaczone do tego urządzenie. Oczywiście firma z Cupertino ma nieco na bakier z tematem kompatybilności swoich rozwiązań ze sprzętem innym niż ich własny, więc w teorii funkcji nie wykorzystamy nie mając Apple TV. Tyle w kwestii teorii. Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce możemy z łatwością wyświetlić obraz z naszego urządzenia z iOS na dowolny komputer PC lub Mac połączony z tą samą siecią (kablem ethernet lub też WiFi). Do czego może się to przydać?

  • Gdy chcemy pokazać coś znajomym/rodzinie na większym ekranie monitora lub telewizora (czasem zdarza się, że mamy komputer na stałe podłączony do TV)
  • Gdy chcemy nagrać to co się dzieje na ekranie iUrządzenia za pomocą aplikacji nagrywających pulpit PC - łatwiej niż nagrywanie ekranu aparatem/kamerą
Przykładów oczywiście może być więcej, to zależy tylko od waszej kreatywności.

Jak to zrobić?

Potrzebny nam będzie program AirServer, dostępny do pobrania stąd. Jest on niestety płatny (14,99$) jednak można go testować przez 7 dni za darmo. Oprócz standardowego AirPlay, czyli wyświetlania na zdalnym ekranie materiałów foto, wideo czy też muzyki (na zdalnych głośnikach) jest on w stanie obsłużyć mirroring. Jest to "klonowanie" ekranu naszego urządzenia mobilnego na ekran zdalny, łącznie z menu, grami i programami użytkowymi, które "normalnego" AirPlay nie obsługują. Gdy rozpoczniemy pobieranie wersji testowej strona poprosi nas o rejestracje. Po ukończeniu tego krótkiego procesu otrzymamy nasz kod aktywujący 7 dniową wersję testową.

Instalacja to oczywiście głównie klikanie na Next. Gdy już zainstalujemy program jest on praktycznie gotowy do działania. Nie oznacza to, że nie mamy możliwości żadnej konfiguracji. Mamy i to całkiem sporą.

Gdy klikniemy w ikonę w systemowym Trayu prawym przyciskiem myszy rozwinie nam się menu umożliwiające włączenie opcji (Settings). W zakładce General możemy zmienić nazwę komputera, którą będzie widziało nasze urządzenie przenośne, ustawić hasło wymagane przy próbie połączenia oraz wyłączyć usługę AirPlay bez wyłączania samego programu. W zakładce Audio wybieramy urządzenie wyjściowe, które będzie używane do odtwarzania dźwięku z iUrządzenia. Przydatne tylko wtedy, gdy używamy więcej niż jednej karty dźwiękowej. W zakładce Display mamy możliwość wyboru monitora, na którym będzie wyświetlany zdalny obraz. Przydatne tylko gdy mamy co najmniej dwa monitory. Mirroring to ustawienia dotyczące - jak sama nazwa wskazuje - mirroringu. Możemy tam ustawić domyślną rozdzielczość dla przesyłanego obrazu i zoptymalizować klonowanie pod niezbyt wydajną sieć. Zakładka Post Processing pozwala nam sterować takimi parametrami wyświetlanego obrazu jak wyostrzanie, jasność, kontrast czy nasycenie. Ostatnia zakładka mimo swojej nazwy nie zawiera żadnych zaawansowanych opcji. Tam sprawdzimy aktualizacje aplikacji i ustawimy czy AirServer ma się uruchamiać wraz ze startem systemu, czy też nie.

Wszystkie opcje domyślnie są ustawione tak, aby to po prostu działało, tak więc zaglądanie tam nie jest absolutną koniecznością. Teraz pozostaje nam tylko wziąć nasze iUrządzenie i przetestować działanie programu. W tym celu wysuwamy Centrum Sterowania (przesuwamy palcem od samego dołu ekranu ku górze).

Wybieramy opcję AirPlay i wybieramy po nazwie naszą maszynę, zaznaczając też klonowanie. Po chwili powinniśmy już widzieć efekt.

AirServer nie jest jedynym programem potrafiącym odbierać dane w technologii AirPlay. Świetnie radzi sobie z tym znany i lubiany XBMC, będący jednocześnie centrum dla naszych multimediów. Jeśli używamy komputera stojącego w salonie i podłączonego do TV być może darmowy XBMC będzie nawet lepszy. Jeśli jednak AirPlay będziemy używać na komputerze nie robiącym za centrum multimediów ale służącym do szeroko rozumianej pracy i rozrywki, AirServer będzie miał znaczącą przewagę - pracuje niewidocznie w tle budząc się do życia tylko wtedy, gdy zechcemy pokazać coś z urządzenia przenośnego na większym ekranie. 

oprogramowanie porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
januszek   22 #1 12.01.2015 08:54

Teoretycznie (bo nie testowałem) jest też darmowa alternatywa:
- AirPlay for Windows Media Center (Beta):
http://thomaspleasance.wordpress.com/2011/05/23/airplay-for-windows-media-center.../

video   10 #2 12.01.2015 09:08

Kurcze drogo. Za $10 można mieć sprzętowe rozwiązanie http://www.geekbuying.com/item/-US-Stock--Full-HD-1080P-WiFi-Display-Dongle-HDMI...
Zaletą jest nie przywiązanie do jednego PC z zainstalowanym programem. Minusem że laptopy nie mają wejścia HDMI.
Sobie kupiłem 3 razy droższe obsługujące 5GHz i jeszcze z Chin nie dojechało ;P

Program nie wymaga procesora, karty graficznej obsługującej WiDi?
Jaki jest lag, zakładam że grać się nie da.

januszek   22 #3 12.01.2015 09:16

@video: Coś chyba nie w tym kościele u Ciebie dzwoni... Chyba, że ja nie wiem jak pulpit ipada rzucić na monitor komputera z PC za pomocą takiego sprzętowego dongla?

video   10 #4 12.01.2015 09:34

@januszek: Podłączyć do moitora? Nie wszystkie, ale na prawdę spora grupa(osobiście mam 2 różne) mają więcej niż jedno wejście, a HDMI raczej nie jest popularnym komputerowym standardem w kontekście komunikacji PC monitor, więc raczej jest puste.

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #5 12.01.2015 09:37

@video: Czytaj z ruchu klawiszy: "bezprzewodowo" ;P

video   10 #6 12.01.2015 09:40

@januszek: No bezprzewodowo. Ten adapter to umożliwia.

Autor edytował komentarz.
  #7 12.01.2015 10:40

Ja polecam ShairPlay – darmowa alternatywa https://github.com/juhovh/shairplay

januszek   22 #8 12.01.2015 11:33

@video: Inaczej - ten dongle trzeba podłączyć do HDMI. Ja myślę, o jakimś receiverze airplay podłączanym do peceta przez np usb ;)
coś jak to: http://www.redmondpie.com/this-35-usb-stick-brings-airplay-to-any-big-screen-hdt.../

Blindfox0   3 #9 12.01.2015 11:52

@video: To zależy jakiej kto wydajności oczekuje. Na stacjonarce po ethernet i obniżeniu rozdzielczości klonowania do 720p dało się grać. Po 1080 nie ma co liczyć.

Z mojego doświadczenia do standardowych funkcji program ma prawie zerowe wymagania. Do klonowania procesor ma już jakieś znaczenie ale nie przesadzajmy, że trzeba mieć od razu i7 jakieś:) gorzej jeśli nakombinujemy z postprocesingiem.. Moje HD4500 w lapku już zamulił. Starego ale jednak dedykowanego radeona hd6870 nie ruszyło.

video   10 #10 12.01.2015 12:25

@januszek: No ale do komputera w sensie do laptopa to poco, prócz nagrywania nie widzę korzyści. Mały ekran i komputer już jest komputerem bez podłączania tabletu, czy spartfone...
Fajnie było by gdyby monitory i telewizory posiadały takie funkcje wbudowane, ale znowu zamknięte standardy za które każą sobie płacić, DRMy...
Takie zabawki tylko z Chin, tylko one będą działać z wszystkim(mają tam zdrowe podejście do patentów i ograniczania własnych sprzętów).

Autor edytował komentarz.
video   10 #11 12.01.2015 14:04

@Blindfox0: Nie o to pytałem. WiDi to technologia właśnie do przesyłania bezprzewodowo obrazu implementowana w grafikach(również tych zintegrowanych, soc). Pytałem czy program jej nie wymaga, ale na zdrowy rozsądek raczej nie, bo choć pokrewne, to jednak dalekie od Apple.

Blindfox0   3 #12 12.01.2015 18:51

@video: Odpowiedziałem ogólnie i jakoś mi umknął fragment o WiDi. Nie, oczywiście nie wymaga. Z wymagań bez których nie ruszy, posiada jedynie softwarowe - musi byc zainstalowany bonjour. Aplikacja podczas instalacji sama wykryje czy go mamy i poda link do instalacji. Z reguły ludzie posiadający iOS mają też iTunes więc bonjour jest standardowo zainstalowany

WODZU   18 #13 13.01.2015 09:20

@januszek: Że tak filozoficznie zapytam - co za różnica czy podłączasz coś do monitora, czy do komputera? I w jednym, i w drugim przypadku jakieś rozwiązanie sprzętowe jest potrzebne.

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #14 13.01.2015 09:21

@WODZU: No dajmy na to, że mam życzenie aby ekran ipada w oknie Windows wyświetlić... ;)

WODZU   18 #15 13.01.2015 09:24

@januszek: Obyśmy tylko nie mieli życzenia, aby to okno było jedną ze ścian wirującego w 3D sześcianu, bo wtedy umarł w butach ;) Tematu kafli nie dotykam, bo aż mnie ciarki przeszły na samą myśl ;)