Obrazów ISO Windows 7 z oficjalnego źródła nie pobierzesz już bez klucza

Strona główna Aktualności

O autorze

Pobieranie obrazów ISO systemu Windows 7 z serwerów Digital Rivers było znanym, lubianym i akceptowanym przez Microsoft sposobem uzyskania czystego systemu do stworzenia skrojonej pod własne potrzeby instalacji, np. z pendrive'a. Zdarzało się już co prawda, że niektóre z linków znikały na kilka-kilkanaście dni, ale potem wracały, być może pod presją użytkowników – nigdy oficjalnego komunikatu w tej sprawie nie było. I chyba już nie będzie, gdyż ten sposób pobierania systemu został definitywnie zlikwidowany.

Można się było tego spodziewać. Digital River to niezależna spółka, świadcząca głównie usługi związane z handlem elektronicznym, płatnościami i marketingiem. Dystrybucja obrazów ISO od Microsoftu niekoniecznie wpisywała się w ten zakres działalności, a i w Redmond, znanym przecież z uwielbienia do korzystania z własnych rozwiązań, wielu menedżerów pewnie pytało się, o co chodzi z Digital River, czy nie mamy własnych serwerów?

I tak oto repozytorium swobodnie dostępnych dla każdego obrazów Windows 7 znika. Zastąpiła je działająca na serwerach firmy usługa Microsoft Software Recovery. Wciąż możemy z niej pobrać obraz „siódemki” do zapisania na pendrive czy dysku optycznym za pomocą narzędzi takich jak Windows 7 USB/DVD Download Tool, przynajmniej w teorii. W praktyce sytuacja nie wygląda już tak ciekawie.

By bowiem uzyskać ważny 24 godziny link do pobrania, musimy podać wcześniej klucz produktu, który zostanie przez Microsoft zweryfikowany. Z weryfikacją bywa zaś, delikatnie mówiąc, różnie. Sprawdziliśmy kilka naszych kluczy, zarówno do firmowych jak prywatnie nabytych kopii systemu, żaden z nich nie zadziałał. Być może będziecie mieli więcej szczęścia, ale chyba to nie tak powinno wyglądać.

Hostowane na serwerach Digital River obrazy ISO były atrakcyjną alternatywą dla wersji pirackich, można było mieć pewność, że nie zawierają jakichś nieciekawych „domieszek”, a ich pobranie było trywialnie proste. Teraz można się spodziewać, że niejeden posiadacz licencji na Windows 7, zniechęcony negatywnym wynikiem weryfikacji jego klucza, po prostu odwiedzi Zatokę Piratów, gdzie pobranie Windows 7 Ultimate with SP1 x86 Genuine ISO Untouched sprowadza się do dwóch kliknięć.

© dobreprogramy
s