Obróbka zdjęć: Photoshop czy Photoshop Elements?

Strona główna Aktualności

O autorze

Cyfrowe aparaty fotograficzne zdobywają coraz większą popularność. Ich największymi zaletami są podgląd zdjęcia zaraz po jego wykonaniu, a także możliwość łatwego przeniesienia zdjęć na komputer - nie tylko w celu przeglądania ale też dalszej obróbki. Okazuje się bowiem, że o ile na ciekłokrystalicznym ekraniku w aparacie wszystko wygląda na pozór dobrze to zdjęcie ma często różne mankamenty - efekt czerwonych oczu, ziarno, nieodpowiednie oświetlenie itp. Gdy sprawy przybiorą właśnie taki obrót, często po udanej (naszym zdaniem) sesji zdjęciowej, przeglądając fotografie skarżymy się pytając: "dlaczego akurat to zdjęcie?".

Do podstawowej obróbki mogą wystarczyć nawet standardowe przeglądarki graficzne. Jeżeli możliwości takich programów nam nie wystarczą z pomocą przychodzą programy służące do edycji grafiki rastrowej. Niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie jest Adobe Photoshop - program graficzny o potężnych możliwościach. Nie jest tajemnicą, że wielu użytkowników Photoshopa używa nielegalnych wersji tego programu. Narzędzie to jest kierowane do profesjonalistów i co za tym idzie, jego cena nie jest w zasięgu możliwości typowego domowego użytkownika. Wiele osób jest jednak na tyle przyzwyczajona do produktu Adobe, że wyklucza przesiadkę na bezpłatne bądź dużo tańsze od Photoshopa alternatywy takie jak np. GIMP czy Corel Paint Shop Pro X. Tkwią więc przy pirackim oprogramowaniu nie widząc dla siebie alternatywy. Tymczasem taką alternatywą może być Photoshop Elements - "młodszy brat" Photoshopa o mniejszych możliwościach ale za to dostępny za 1/10 ceny swojego pierwowzoru. Program ten jest właśnie ukierunkowany szczególnie pod kątem edycji fotografii. Czy warto się nim zainteresować?

Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w opublikowanym właśnie artykule Obróbka zdjęć: Photoshop czy Photoshop Elements?

© dobreprogramy
s