Octave 4.0: otwarty rywal MATLAB-a domyślnie z graficznym interfejsem

Strona główna Aktualności

O autorze

Znane i bardzo lubiane otwarte środowisko obliczeniowe Octave doczekało się wydania wersji 4.0 – przełomowej dla tego rozwijanego od wczesnych lat 90 projektu. Graficzny interfejs użytkownika został postawiony na pierwszym miejscu, wprowadzono nową składnię z myślą o programowaniu obiektowym i zwiększono kompatybilność z MATLAB-em. Co szczególnie ciekawe, dostaliśmy też kompletny natywny instalator na Windows, dzięki czemu użytkownicy „okienek” nie będą musieli męczyć się z typowymi dla Uniksów formami instalacji.

Już w wersji 3.8 Octave mieliśmy do dyspozycji pełny graficzny interfejs dla tego tradycyjnie konsolowego programu, w wersji 4.0 jest on jednak już domyślnie uruchamiany. By dostać się do tradycyjnego konsolowego interfejsu, musimy Octave uruchomić z flagą --no-gui. Domyślnie wykorzystywane są też biblioteki OpenGL do rysowania grafiki i widżety frameworku Qt, choć alternatywnie wykorzystać można też fltk i gnuplot.

Deweloperzy zwracają uwagę na nową składnię interfejsu classdef dla zorientowanego obiektowo programowania, zwiększenie kompatybilności z MATLAB-em, szczególnie dla zasięgów, macierzy permutacji i macierzy diagonalnych, lepszą optymalizację tych typów danych, ulepszenia w dziesiątkach funkcji matematycznych, wprowadzenie nowych funkcji związanych m.in. z przetwarzaniem dźwięku i operacjami na obrazie oraz domyślne zastosowanie bibliotek OpenMP, dzięki którym w pełni możemy wykorzystać wydajność wielordzeniowych procesorów. Z kompletną listą zmian zapoznać się możecie na stronach projektu GNU.

Instalator dla Windows możecie pobrać z naszej bazy oprogramowania. Niestety w repozytoriach najpopularniejszych dystrybucji Linuksa wersji 4.0 jeszcze nie znajdziemy, niecierpliwym pozostaje kompilacja programu ze źródeł – uprzedzamy jednak, że nie jest to wcale takie proste ze względu na liczbę zależności niezbędnych do spełnienia. Porady w kwestii kompilacji na Ubuntu znajdziecie na blogu SciVision.

© dobreprogramy
s