Od 1 kwietnia będzie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Od 1 kwietnia funkcjonować będzie Ministerstwo Nauki i Informatyzacji - poinformował minister nauki Michał Kleiber. We wtorek rząd przyjął rozporządzenie, na mocy którego dotychczasowy resort nauki poszerzony zostanie o dział informatyzacji.

Jedną z priorytetowych inicjatyw ministerstwa z dziedziny informatyzacji jest wprowadzenie programu \"Wrota Polski\" - części rządowej strategii informatyzacji Polski. Program ma być zrealizowany w ciągu najbliższych trzech lat; w efekcie większość usług świadczonych przez administrację publiczną ma być dostępna za pośrednictwem internetu. Według ministra, ułatwi to życie obywatelom i przedsiębiorstwom oraz przyniesie oszczędności budżetowi państwa.

Ogółem za pośrednictwem internetu ma być w przyszłości dostępnych ponad 70 usług realizowanych przez urzędy administracji publicznej. Np. realizacja \"Wrót Polski\" może pomagać także w załatwianiu - za pośrednictwem internetu - spraw związanych z wyrobieniem dowodu osobistego, czy paszportu. Wiceminister nauki Wojciech Szewko zwrócił uwagę, że z badań opinii publicznej wynika, iż Polacy wśród usług, do jakich chcieliby mieć dostęp drogą internetową, na pierwszym miejscu umieścili możliwość zapisania się do lekarza.

Drugą priorytetową usługą - zdaniem resortu nauki - ma być internetowy system zamówień publicznych, obejmujący system aukcji elektronicznych oraz katalogów elektronicznych.

Źródło: PAP

© dobreprogramy
s