Od 21 lipca będzie można korzystać nie tylko z Płatnika

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu pisaliśmy o uprawomocnieniu się wyroku nakazującego ZUS ujawnienie specyfikacji formatu KSI MAIL służącego do przesyłania danych do ZUSu z programu Płatnik. Sama specyfikacja formatu to jednak nie wszystko. ZUS wydał właśnie komunikat prasowy w którym informuje, że najpóźniej od 21 lipca b.r. będzie można składać deklaracje przy pomocy innych programów niż Płatnik. Tym samym otwarta staje się droga do zgodnego z prawem wykorzystywania Janosika i ewentualnych innych alternatyw.

W komunikacie tym możemy przeczytać, że ZUS nie planuje wytworzenia programu Płatnik dla innego niż Windows systemu operacyjnego, tłumacząc, że byłoby to zbyt kosztowne. Dalej czytamy jednak, że w najbliższym czasie infrastruktura techniczna Zakładu dostosowana zostanie (...) do obsługi oprogramowania typu "płatnik" dedykowanego dla innych systemów operacyjnych. Warto podkreślić jednak, że to nagłe otwarcie ZUSu wynika z wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Ustawa ta wprowadza zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w tym dotyczące usunięcia z art. 47a tej ustawy zapisów dotyczących obowiązku korzystania z programu Płatnik. W związku z tym najpóźniej od 21 lipca 2007 roku płatnicy składek będą mogli przekazywać do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe z wykorzystaniem alternatywnych do Płatnika programów. Właściwie na chwilę obecną mowa tu wyłącznie o Janosiku, którego pomysłodawca i główny twórca - Sergiusz Pawłowicz - doprowadził po wielu latach sądowej walki do zwycięstwa z ZUSem.

To jednak nie wszystko. Aby jakakolwiek alternatywa dla Płatnika mogła być wykorzystywana, obowiązkiem firmy udostępniającej taki program będzie (...) przeprowadzenie testów akceptacyjnych - badania oprogramowania interfejsowego na podstawie opublikowanych przez ZUS przypadków i scenariuszy testowych. Na szczęście ZUS zapowiedział, że oprócz ujawnienienia specyfikacji formatów danych, protokołów komunikacyjnych, struktur dokumentów itp. opublikuje też wspomniane testy aby autorzy alternatywnych aplikacji mogli sprawdzić ich zgodność.

© dobreprogramy