Od nadmiaru głowa rozboli – lodówka z aktualizującym się Windowsem to przedsmak kłopotów

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Internet Rzeczy może źle się dla nas wszystkich skończyć nie tylko ze względu na zagrożenia bezpieczeństwa. Obiecując znaczny wzrost wygody życia codziennego, te wszystkie inteligentne urządzenia mogą zawieść w najgorszych momentach – i nagle wygoda znika, ustępując miejsca irytacji, której zwykły sprzęt by nigdy na nas nie sprowadził. Fantastyczny przykład takiej funkcjonalnej awarii zaprezentowała nam Jackie Stokes,dyrektor w Intel Security, która wrzuciła na swoje twitterowe konto zdjęcie smart-lodówki z podpisem „I just wanted some water…” (Chciałam tylko trochę wody).

Fotografia, przedstawiająca ekran smarturządzenia z aktualizującym się systemem Windows 10 (a przecież w czasie aktualizacji Windowsa niczego z nim nie zrobimy), szybko zdobyła wiralne powodzenie, stała się wręcz memem. Na zdjęciu jednak to nie Windows straszy, a cała sprawa okazuje się być żartem – mającym jednak zilustrować szerszy problem.

Oprogramowanie lodówki, która znalazła się na zdjęciu pani Stokes, pozwalało po prostu na wgranie rozmaitych obrazków jako tapety na pulpit sterowania, tu więc ktoś wykorzystał taki właśnie obrazek. W alternatywnej rzeczywistości nawet możliwy. Nie tak dawno LG przymierzało się do produkcji lodówek z Windows 10, jednak w końcu zrezygnowało z takich wynalazków, wykorzystując w swoich pokazanych na tegorocznym CES 2017 lodówkach system webOS, uzupełniony o cyfrową asystentkę Amazonu, Alexę.

Ten trend szpikowania urządzeń AGD nadmierną elektroniką raczej nie wyhamuje, tym bardziej, że biznesowo jest bardzo owocny. Nie tylko pozwala producentom wprowadzać co rok na rynek kolejne modele sprzętu o funkcjonalnościach łatwych do zakomunikowania i zareklamowania, zrozumiałych dla przeciętnego macacza smartfonów, ale też otwiera nowe rynki, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa.

David Emm, ekspert od Internetu Rzeczy w Kaspersky Lab, przekonany że w kolejnej dekadzie praktycznie wszystko będzie wyposażone w aplikacje i połączenia bezprzewodowe, już rysuje wizje świata, w którym lodówki i pralki są częścią botnetów. Wzywa więc konsumentów, organizacje i producentów do rozumienia zagrożeń i projektowania ochrony od samego początku, implementowania podstawowych środków ochrony jeszcze przed pierwszym podłączeniem urządzenia do Internetu. Pisze też, że nie unikniemy bycia śledzonymi przez nasz sprzęt:

(…) świat musi być przygotowany na to, że przestępczą sceną przyszłości będzie Internet Rzeczy. Niedawne żądanie, aby Amazon ujawnił dane zgromadzone przez Echo Dot w celu udzielenia pomocy w dochodzeniu w sprawie morderstwa (Amazon odmówił współpracy), podkreśla coraz większą rolę połączonych urządzeń w dochodzeniach kryminalnych.

Lodówki czy pralki producent oprogramowania antywirusowego nie zabezpieczy, ale to otwiera mu drogę do zupełnie nowej (dla konsumentów) kategorii produktów – routerów Internetu Rzeczy. Symantec już to popełnił, prezentując na tegorocznym CES urządzenie Norton Core. Ekscentryczna obudowa, maszynowe uczenie się, spora jak na router moc obliczeniowa, wyrafinowane oprogramowanie zabezpieczające – i to wszystko by zabezpieczyć nie tylko pecety czy smartfony, ale też gadżeterię podłączonego do routera Internetu Rzeczy.

Czy jednak takie rozwiązania uratują nas przed problemami z awaryjnością i zawodnością samego oprogramowania? Oczywiście że nie. Większym niż malware wrogiem dla ergonomii życia codziennego będzie taki właśnie zapowiedziany przez panią Stokes ekran aktualizacji Windowsa. Te urządzenia Internetu Rzeczy z jakiegoś bowiem powodu nie są raczej wyposażane w lekkie, minimalne systemy czasu rzeczywistego. Nakręceni wizją „ekosystemu” producenci chcą nam sprzedać Windowsa czy Androida, wraz z całym ich bagażem błędów, niedoróbek i niedogodności. Czekajcie więc na spełnienie wizji pana Emma w jeszcze szerszym zakresie: przyjdzie czas, że nie odkręcimy wody w kranie, bo sterownik baterii się zawiesił.

© dobreprogramy