Od tanich modeli po klasę premium, czyli wybieramy laptop dla studenta

Od tanich modeli po klasę premium, czyli wybieramy laptop dla studenta

Od tanich modeli po klasę premium, czyli wybieramy laptop dla studenta
07.10.2014 11:45, aktualizacja: 07.10.2014 18:22

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że sprzedaż laptopów dla Samsunga, Sony i Toshiby jest nieopłacalna. Mogłoby się wydawać, że powoli nadciąga zapowiadana przez niektórych era Post-PC. Jednak tak naprawdę obecny spadek sprzedaży laptopów nie oznacza żadnej rewolucji na rynku. Po prostu dla znacznej większości osób znikła potrzeba kupowania nowego modelu, ponieważ obecnie nawet kilkuletni procesor zapewnia wydajność na przyzwoitym poziomie. Nowy komputer kupujemy dopiero wtedy, gdy starszy odmówi posłuszeństwa i jego naprawa jest nieopłacalna lub jeśli potrzebujemy własnego urządzenia, ponieważ… zaczęliśmy studia. Sporo osób, wybierając się na wymarzoną uczelni szuka laptopa, który między innymi przydałby się w nauce. Obecnie trudno jest funkcjonować bez własnego urządzenia, nawet na studiach nie związanych z informatyką. W związku z tym postanowiliśmy przygotować zestawienie naszym zdaniem najlepszych laptopów w różnych przedziałach cenowych.

Przy wyborze nowego modelu nie powinniśmy kierować się tylko jedną cechą. Kupienie laptopa z najmocniejszym procesorem nie oznacza, że wybraliśmy egzemplarz idealny. Dodatkowo, przed wydaniem często dość sporej sumy pieniędzy, powinniśmy dokładnie przemyśleć, czy naprawdę warto kupić droższy model. Możliwe, że bardzo wydajny, czterordzeniowy procesor Intela nie jest nam potrzebny, nie będziemy w stanie wykorzystać jego potencjału, nawet w kilkunastu procentach. Możliwe, że znacznie bardziej optymalnym wyborem będzie tańsze urządzenie, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne ważne rzeczy.

Za 1000 złotych: całkiem porządny sprzęt

Nasze zestawienie zaczniemy od dwóch modeli kosztujących poniżej 1000 złotych. W tej cenie można kupić naprawdę dobre urządzenie, które raczej nie zapewni płynnych animacji w nowych grach, ale bardzo dobrze sprawdzi się w takich zadaniach jak przeglądanie Internetu, korzystania z pakietu biurowego, czy oglądania filmów. Studenci, którzy szukają niewielkiego, lekkiego laptopa powinni zainteresować się Asusem X200MA. Ten model został wyposażony 11,6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli.

Obraz

Wydajność na dobrym poziomie zapewni nam dwurdzeniowy procesor Intel Celeron N2830 o taktowaniu 2,16 GHz. Zastosowany układ graficzny to zintegrowany z procesorem Intel HD Graphics. Należy pamiętać, że obecne karty graficzne od Intela zapewniają wydajność na wysokim poziomie i w zupełności wystarczą do większości zastosowań. Nie trzeba szukać laptopa z dodatkową kartą od Nvdii czy AMD, aby cieszyć się dobrą wydajnością. Minusem Asusa X200MA jest mała ilość pamięci RAM. Oczywiście bez problemów skorzystamy z przeglądarki z otwartymi kilkoma kartami, ale dla trochę bardziej wymagających użytkowników 2 GB RAM-u może być niewystarczające. Ten laptop powinien być dobrym rozwiązaniem dla studenta szukającego niewielkiego i taniego urządzenia, które łatwo będzie mógł zabrać na wykład. Oferty z tym urządzeniem zaczynają się już od 955 złotych. Natomiast za 999 złotych kupimy Lenovo Essential G505. Posiada on większy, 15,6-calowy ekran. Ze względu na większy rozmiar i wagę, zabranie ze sobą tego laptopa nie jest aż tak wygodne, jak w przypadku wspomnianego wcześniej Asusa. Jednak tę wadę rekompensuje wyświetlacz o przekątnej 15,6-cali, która zapewnia większy komfort pracy. Warto zwrócić uwagę, że w sklepach dostępny jest on w wersji bez systemu operacyjnego, co dla niektórych osób może być poważną wadą.

Obraz

Po dołożeniu 50 złotych, kupimy Lenovo Essential G50-30, który działa pod kontrolą Windows 8.1, a także posiada wydajniejszy procesor Intel Celeron N2830 o taktowaniu 2,16 GHz. Reszta podzespołów wygląda praktycznie identycznie, a więc dostajemy dysk twardy 500 GB, 4 GB RAM-u oraz 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli.

Za 1500 złotych: tablet hybrydowy lub cztery rdzenie od AMD

Jeśli ktoś na laptopa planuje przeznaczyć kwotę do 1500 złotych, to oczywiście będzie mógł kupić wydajniejszy model, a także będzie mógł pozwolić sobie na ciekawy tablet hybrydowy. Za 1399 złotych w sklepach można znaleźć Acera Aspire Switch 10. To ciekawe urządzenie może zastąpić nam tablet, a także laptopa. Podłączanie i odłączanie klawiatury jest banalnie proste i wygodne. Zaletami Acera Switch 10 są również niewielkie rozmiary.

Obraz

Dotykowy, 10,1-calowy wyświetlacz ma rozdzielczość 1366 × 768. Zastosowany procesor, mimo iż pod względem cyferek na sklepowej półce wypada średnio, to w praktyce sprawdza się naprawdę dobrze. Odczuwalna może być tylko mała ilość RAM-u – w tym modelu producent zamontował tylko 2GB. Wśród wad warto wymienić jeszcze dysk twardy o pojemności zaledwie 32 GB, z czego połowa zajęta jest przez sam system operacyjny. Pełną recenzję Acera Switch 10 znajdziecie w naszym Labie.

W tym przedziale cenowym znajdziemy również interesujący, 15,6-calowy model od HP. Pavilion 15-n065sw kosztuje 1496 złotych i został wyposażony w czterordzeniowy procesor AMD A-Series A6-520 o taktowaniu 2 GHz. Oprócz zintegrowanej z procesorem karty graficznej Radeon HD 8400G, producent zastosował dodatkową, wydajniejszą kartę Radeon HD8670M. Reszta specyfikacji przedstawia się podobnie jak w większości modeli w tym przedziale cenowym, a więc dostajemy dysk twardy o pojemności 500 GB i 4 GB pamięci operacyjnej.

Obraz

HP Pavilion 15-n065sw posiada również napęd DVD, który obecnie jest coraz rzadziej spotykamy. Mimo iż coraz częściej korzystamy z innych nośników pamięci, to płyty nie chcą odejść i dla niektórych studentów napęd DVD może być elementem niezbędnym. Zawsze można dokupić zewnętrzny napęd, ale jest to kolejny wydatek, a budżet większości studentów jest niewielki.

Do 2500 złotych: naprawdę wydajny laptop

W cenie 2000-2500 zł producenci oferują już laptopy z naprawdę wydajnym podzespołami, a dodatkowo możemy znaleźć urządzenia konwertowalne i modele wyposażone w ekran dotykowy. Dla studentów szukających bardziej klasycznego rozwiązania interesującym wyborem powinien być ASUS VivoBook S300, którego kupimy już za 2 299 złotych.

Obraz

Ten model posiada 13,3-calowy, dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 1366 × 768. Zagęszczenie pikseli nie wygląda tak imponująco jak w przypadku nowych, flagowych smartfonów i tabletów. Jednak w przypadku laptopa, którego trzymamy w większej odległości od oczu, nie potrzebujemy aż tak ostrego obrazu. Zastosowane w tym modelu podzespoły powinny w zupełności wystarczyć większości osób, nawet tym potrzebującym sprzętu do bardziej zaawansowanych czynności. Pewną wadą może okazać się układ graficzny, Intel HD Graphics 4000, który mimo iż w większości zadań radzi sobie wyśmienicie, to nie pozwala na płynną animację w bardziej rozbudowanych grach, a także może okazać się niewystarczający dla programów wymagających większej wydajności karty graficznej.

Kolejnym wartym uwagi laptopem jest Dell Inspiron 15R 5537. Ten model w wybranych sklepach dostaniemy za 2 449 złotych. Na pierwszy rzut oka, ten model nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale to właśnie jest jego zaletą. Mamy do czynienia z naprawdę dobrym średniakiem.

Obraz

Patrząc na oceny w sklepach internetowych, może zauważyć, że Dell Inspiron 15R 5537 cieszy się dość sporą popularnością oraz może pochwalić się dobrymi ocenami użytkowników. Wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala ma rozdzielczość 1366 × 768, czyli minimum zapewniające komfortową pracę. Znacznie lepiej ten model wypada pod względem zastosowanych podzespołów. We wnętrzu znalazł się dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4200U 1,6 GHz (2,3 GHz w Turbo), 6 GB RAM-u, dysk twardy 1 TB, a jeśli wymagana będzie większa wydajność karty graficznej, to Intel HD Graphics 4400 zostanie automatycznie zastąpiony Radeonem HD8670M. Warto zauważyć, że ten laptop posiada napęd DVD, który nadal może okazać się niezbędny na uczelni.

Natomiast studenci szukający urządzenia wyróżniającego się na tle konkurencji powinni zainteresować się konwertowalnym Lenovo Flex 2 14.

Obraz

Górną klapę możemy odchylić nawet o 300 stopni, wówczas dół funkcjonuje jako podstawka, a my mamy łatwiejszy dostęp do 14-calowego, dotykowego wyświetlacza. To urządzenie kosztuje 2099 złotych. Producent zastosował w nim dwurdzeniowy procesor Intel Core i3 4030U o taktowaniu 1,9 GHz. Do dyspozycji dostajemy również 4 GB RAM-u oraz dysk o pojemności 500 GB. Natomiast układ graficzny, to zintegrowany z procesorem Intel HD Graphics 4400.

Przekraczamy 3 tysiące: ultrabook lub maszyna do gier

Większość studentów, którzy mogą zapłacić ponad 3 tysiące złotych, szuka urządzenia, które między innymi będzie służyło do gier lub ma zamiar kupić lekkiego, wydajnego i dobrze wykonanego laptopa. Bardzo dobrym wyborem dla miłośników gier komputerowych powinien być ASUS G550JK-CN383, którego kupimy za 3498 złotych. We wnętrzu tego modelu znajdziemy dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4200H o taktowaniu 2,8 GHz (3,4 GHz w Turbo), 8 GB pamięci RAM (maksymalnie 16 GB) oraz dysk twardy o pojemności 750 GB.

Obraz

Płynną animację, nawet w nowych grach zapewni nam wydajna karta graficzna, NVIDIA GeFroce GTX 850M 2 GB. Warto wspomnieć również o 15,6-calowy ekranie, którego rozdzielczość wynosi 1920 × 1080 pikseli. Przy kupnie należy pamiętać, że ASUS G550JK-CN383 dostępny jest bez systemu operacyjnego. Wadą tego modelu jest jego waga – 2,7 kg.

Perspektywa noszenia prawie 3 kg urządzenia przez cały dzień zajęć nie każdemu studentowi może się spodobać. W związku z tym jako alternatywę polecamy kosztującego 2999 złotych innego laptopa tego producenta – model Zenbook UX32LA-R3022H. Jego zaletą jest niewielka waga oraz wymiary. Nie powinniśmy martwić się o osiągi, wydajność na wysokim poziomie zapewni dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4200U 1,6 GHz (2,6 GHz w Turbo).

Obraz

Dysk o pojemności 500 GB i 4 GB RAM powinny wystarczyć znacznej większości studentów, również tym wybierającym się na informatykę. Ekran o przekątnej 13,3-cala ma rozdzielczość 1366 × 768 – trochę za mało jak na urządzenie kosztujące 3 tysiące złotych, w tej cenie producent powinien zastosować już matrycę HD+. Cała konstrukcja waży 1,4 kg, a więc obecności tego modelu w plecaku zbytnio nie odczujemy.

Nie tylko Windows: MacBook Air za 3500 złotych

Student dysponujący większymi funduszami pod uwagę powinien wziąć również laptopy z jabłkiem. Bardzo dobrym wyborem może okazać się 13,3-calowy MacBook Air, który możemy już kupić za 3549 złotych. Po wydaniu takiej sumy dostajemy naprawdę dobrze wykonanego laptopa, który jest w stanie wytrzymać na jednym ładowaniu około 12 godzin, a więc bez problemu poradzi sobie z całym dniem zajęć. Zaletami MacBooka Air są również jego niewielkie wymiary – obudowa w najgrubszym miejscy ma tylko 1,7 cm. Jego waga to zaledwie 1,36 kg.

Obraz

Za trochę ponad 3500 złotych dostajemy wersję z dwurdzeniowym procesorem Intel Core i5 1,4 GHz (2,7 GHz w trybie Turbo), Intel HD Graphics 5000 oraz dyskiem SSD 128 GB i 4 GB RAM-u. Za dodatkową opłatą możemy dostać lepszy procesor, pojemniejszy dysk oraz więcej RAM-u. Warto pamiętać, że MacBook Air działa pod kontrolą systemu OS X, a więc jeśli wcześniej korzystaliśmy głównie z Windows, to będziemy musieli zmienić kilka nawyków.

Drogie, piękne i wydajne modele klasy premium

Na końcu zestawienia postanowiliśmy umieścić naprawdę drogie modele, które oprócz wydajności zachwycają jakością wykonania. Za 4999 złotych kupimy Della XPS 13, którego spokojnie można uznać za godnego konkurenta MacBooka Air. Ten laptop został wykonany ze świetnych materiałów. Zaletą jest niewielka waga – 1,37 kg. Dell wyposażył ten model w 13,3-calowy, dotykowy ekran o rozdzielczości Full HD, a także dwurdzeniowy procesor Intel Core i5 4210U o taktowaniu 1,7 GHz (2,7 GHz w Turbo).

Obraz

Oprócz tego do dyspozycji dostaliśmy 8 GB RAM-u i dysk SSD 128 GB.

Kolejną propozycją dla zamożniejszych studentów jest MacBook Pro 13. Na początku warto zwrócić uwagę na 13-calowy wyświetlacz Retina, który oferuje bardzo ostry obraz. We wnętrzu znajdziemy procesor Intel Core i5 2,6 GHz i zintegrowany z nim układ graficzny Intel Iris Graphics, a także 8 GB RAM oraz dysk SSD o pojemności 256 GB.

Obraz

Oczywiście należy pamiętać, ze ten laptop działa pod kontrolą OS X i za dodatkową opłatą możemy wybrać mocniejsze podzespoły.

Najdroższym laptopem w naszym zestawieniu jest Lenovo Thinkpad X1 Carbon. Ceny opisywanego modelu zaczynają się od 8195 złotych. Co dostajemy za tak dużą sumę? Po pierwsze 14-calową, pokrytą powłoką antyrefleksyjną matrycę IPS o rozdzielczości 2560 × 1440 pikseli. We wnętrzu tego, przeznaczonego do zadań specjalnych modelu, producent umieścił dwurdzeniowy, czterowątkowy procesor Intel Core i7-4550U o taktowaniu 1,5 GHz (3,0 GHz w trybie Turbo), układ graficzny to zintegrowany z procesorem Intel HD Graphics 5000.

Obraz

Do dyspozycji dostajemy 8 GB RAM-u oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Warto zwrócić uwagę na wagę tego laptopa, waży on tylko 1,28 kg, a to dzięki zastosowaniu takich materiałów, jak włókno węglowe oraz stop magnezu i aluminium.

W naszym zestawieniu znalazły się urządzenia z naprawdę różnych przedziałów cenowych, od tanich modeli kosztujących do 1000 złotych, aż po klasę premium, gdzie ceny przekraczają 8000 tysięcy złotych. Oczywiście kupienie jak najdroższego modelu nie oznacza, że wybraliśmy laptopa idealnego dla swoich potrzeb. Przed wyborem urządzenia powinniśmy dobrze się zastanowić, tym bardziej, że prawdopodobnie będzie on służył nam przez kilka lat studiów.

Niestety kupno laptopa często nie jest jedynym dużym wydatkiem dla studenta. Nadal dla wielu osób niezbędnym elementem jest drukarka i w związku z tym już niedługo na łamach naszego portalu pojawi się zestawienie tych urządzeń, w którym postaramy się wybrać najlepszy model dla potrzeb studenta. Jeśli ktoś jeszcze nie wybrał dostawcy Internetu w swoim nowym mieszkaniu, powinien zajrzeć do zestawienie ofert kierowanych do studentów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)