Odchudzamy Windows 10: usuwanie aplikacji wbudowanych w system

Strona główna Aktualności

O autorze

Windows 10, podobnie jak i poprzednie wydania tego systemu, dostarcza swoim użytkownikom kilka wbudowanych aplikacji. W przeciwieństwie jednak do Windows 7 większość z nich możemy odinstalować. Opcji za to odpowiedzialnych nie znajdziemy w Menu Start ani panelu sterowania, trzeba sięgnąć do interpretera poleceń PowerShell.

Powodów do usunięcia aplikacji możemy być kilka – nie każdy chce korzystać z aplikacji wbudowanych w system operacyjny, nie każdemu także odpowiada synchronizacja, jaką programy te oferują. Usuwając je, możemy dodatkowo zwolnić nieco przestrzeni dyskowej. Inny przykład to problemy z działaniem, zawieszanie się lub nieprawidłowe uruchomienie programów. Zaraz po premierze finalnej wersji Windows 10 natknęliśmy się na komunikat o błędzie we wbudowanym w system notatniku OneNote. Ratunkiem okazało się odinstalowanie aplikacji i ponowne zainstalowania, rzecz w tym, że operację taką wykonamy jedynie z poziomu wiersza poleceń.

Wbrew pozorom procedura nie jest trudna. Uruchamiamy Menu Start i wpisujemy lub wyszukujemy PowerShell. Następnie klikamy go prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Uruchom jako administrator. Konieczne będzie zatwierdzenie komunikatu UAC. Jeżeli wpadniecie na pomysł, aby do tego samego celu wykorzystać CMD dostępne z menu kontekstowego przycisku startowego to uprzedzamy, że poniższe polecenia w nim nie zadziałają. Do zarządzania zainstalowanymi paczkami jest konieczne wykorzystanie bardziej rozbudowanego PowerShella.

Gdy mamy już uruchomiony interpreter, sprawdzamy wszystkie zainstalowane na komputerze aplikacje. Poniższe polecenie wyświetla te działające w trybie Modern, czyli programy uniwersalne zainstalowane z poziomu sklepu wbudowanego w Windows 10 i preinstalowane razem z systemem:

Get-AppxPackage -AllUsers

Z góry uprzedzamy, że lista aplikacji może być bardzo długa. Przy każdej z nich wyświetlona zostanie nazwa paczki, informacje o wydawcy (np. Microsoft Corporation), obsługiwana architektura, wersja programu, lokalizacja na dysku, także informacje dodatkowe. Dla nas najważniejsza jest pierwsza wartość, czyli nazwa. To właśnie ją możemy wykorzystać w innym poleceniu, które usuwa aplikację z systemu. Polecenie do odinstalowania wygląda następująco:

Get-AppxPackage -AllUsers -Name NAZWA_PROGRAMU | Remove-AppxPackage

Oczywiście, zamiast ciągu NAZWA_PROGRAMU musimy umieścić własny odczytany z wcześniej wyświetlonej listy. Pytanie brzmi: które aplikacje możemy usunąć, a których nie powinniśmy? Jeżeli nie korzystamy z programów uniwersalnych, to skasować możemy wszystkie tego typu aplikacje. Pamiętać musimy o tym, aby wcześniej wyposażyć się w alternatywne oprogramowanie. Poza tym, system nie pozwoli nam usunąć pewnych krytycznych programów, jak choćby przeglądarki Edge. Poniżej przedstawiamy polecenia służące do usunięcia wybranych aplikacji preinstalowanych.

Alarmy i zegar

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.WindowsAlarms | Remove-AppxPackage

Aparat

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.WindowsCamera | Remove-AppxPackage

Filmy i telewizja

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.ZuneVideo | Remove-AppxPackage

Gra Microsoft Solitaire

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection | Remove-AppxPackage

Mapy

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.WindowsMaps | Remove-AppxPackage

Muzyka Groove

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.ZuneMusic | Remove-AppxPackage

OneNote

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.Office.OneNote | Remove-AppxPackage

Pogoda

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.BingWeather | Remove-AppxPackage

Samouczek

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.Getstarted | Remove-AppxPackage

Skype

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.SkypeApp | Remove-AppxPackage

Sport

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.BingSports | Remove-AppxPackage

Wiadomości

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.BingNews | Remove-AppxPackage

Xbox

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.XboxApp | Remove-AppxPackage

Zdjęcia

Get-AppxPackage -AllUsers -Name Microsoft.Windows.Photos | Remove-AppxPackage

Jeżeli zdecydujecie się na jednoczesne usunięcie wszystkich aplikacji, zamiast ręcznie wykonywać wszystkie te polecenia, skorzystajcie z takiego zapisu:

Get-AppxPackage -AllUsers | Remove-AppxPackage

Uwaga: usuwanie aplikacji oznacza, że tracimy także dane z nimi powiązane. Jeżeli program nie synchronizuje swoich ustawień w ramach np. chmury OneDrive, to takie kasowanie aplikacji oznacza m.in. utratę postępów w ulubionych grach. Odinstalowane programy możemy zainstalować ponownie za pomocą wbudowanego w system sklepu. Powyższe polecenia działają także w Windows 8 i 8.1, gdzie dotyczą pełnoekranowych aplikacji Modern.

Aktualizacja 07.08.2015, 21:05

W związku z pytaniami o dostępność aktualizacji i problemy ze sklepem Windows informujemy, że usuwanie z konta użytkownika aplikacji uniwersalnych nie oznacza, że system nagle przestanie otrzymywać aktualizacje z Windows Update: te wciąż działają i komputer otrzymuje poprawki bezpieczeństwa, a także nowe funkcje. Nawet po wykonaniu polecenia usuwającego wszystkie programy są one nadal dostępne na dysku komputera. Wystarczy utworzyć nowe konto i zalogować się na nim, aby np. Muzyka Groove i Sklep były znów dostępne. Kolejny sposób na przywracanie wybranych instalacji to wykonanie następującego polecenia:

Add-AppxPackage -register "C:\Program Files\WindowsApps\NAZWA\AppxManifest.xml" -DisableDevelopmentMode

Zamiast fragmentu NAZWA podajemy identyfikator aplikacji PackageFullName z listy aplikacji wyświetlanej po uruchomieniu pierwszego polecenia z naszego poradnika (Get-AppxPackage -AllUsers). Po jego wykonaniu aplikacja zostanie przywrócona do konta aktualnie zalogowanego użytkownika. Poniżej przedstawimy zrzut z zaznaczonym identyfikatorem dla aplikacji Sklep:

© dobreprogramy
s