Odmieniony MSN Search w wersji beta

Strona główna Aktualności

O autorze

Przedwczoraj miała premierę nowa, testowa jeszcze wersja, wyszukiwarki MSN Search, dostępna na razie pod adresem beta.search.msn.com. Jest to całkowicie nowa wersja tworzonej od początku 2003 roku wyszukiwarki MSN Search, oparta całkowicie na silniku Microsoftu. Dotychczasowe rozwiązanie udostępniane przez Microsoft wykorzystywało technologię licencjonowaną przez korporację od Inktomi.

Obejmującą 5 miliardów stron bazę możemy przeszukiwać na różne sposoby. Oprócz standardowych zapytań możemy skorzystać z tzw. podstawowych pytań np. "What is the capital of Turkey?" na które odpowiedź otrzymamy bezpośrednio z encyklopedii MSN Encarta, a także skorzystać z narzędzia które pomoże nam jak najlepiej dobrać opcje wyszukiwania do typu informacji jakie chcemy znaleźć. Microsoft zobowiązał się do odświeżania bazy indeksów co 7 do 10 dni.

Koncern z Redmond twierdzi, że powodem opracowania własnej wyszukiwarki była troska o to aby każdy mógł znaleźć potrzebne mu informacje najszybciej, najskuteczniej i najprecyzyjniej jak to tylko możliwe i liczy na opinie i rady użytkowników, ale można się domyślać, że głównym motorem działań Microsoftu jest chęć podjęcia ostrej konkurencji z coraz bardziej drapieżnym Google, które w tej chwili obsługiwało 60% wszystkich zapytań (MSN Serach miało do tej pory 9.6%).

Google nie zamierza jednak przyglądać się bezczynnie i ogłosiło podwojenie ilości indeksów w swojej bazie do 8 miliardów mimo iż wcześniej głosiło, że nie tyle liczy się wielkość bazy co algorytm szukania. Microsoft stoi na trudnej pozycji, ponieważ wielu użytkowników zadowolonych z usług Google nie będzie widziało powodu aby się "przesiadać". Korporacja musi więc nie tylko zachęcić użytkowników do spróbowania jej rozwiązania, ale także zaoferować lepsze rezultaty niż konkurencja, aby Ci po krótkim czasie nie wrócili do Google.

© dobreprogramy
s