Ofensywy antypirackiej ciąg dalszy

Strona główna Aktualności

O autorze

Tym razem siły koalicji walczącej z nielegalną wymianą plików chronionych prawami autorskimi skupiły się na popularnej sieci p2p eDonkey2000. Jeden z największych serwerów tej sieci został właśnie zamknięty przez belgijską policję.

Razorback2 był najpopularniejszym serwerem indeksującym tej sieci, z ponad 3 milionami użytkowników. Teraz został on wyłączony, administrator aresztowany, a wszyscy korzystający z jego usług z pewnością zastanawiają się, czy do ich domów wkrótce nie zastuka listonosz z pozwem sądowym o łamanie praw autorskich. Razorback2 nie udostępniał nielegalnych treści, a jedynie je indeksował, więc udowodnienie administratorowi łamania prawa z pewnością nie będzie łatwe, jednak europejski oddział MPA (Motion Picture Association) ogłosił już wielkie zwycięstwo nad piratami.

Prawdopodobnie część użytkowników eMule (jednego z popularniejszych klientów tej sieci) nawet nie zauważyła zamknięcia tego źródła, gdyż władze od pewnego czasu tworzą podszywające się pod niego fałszywe serwery. Służą one zbieraniu danych o użytkownikach sieci p2p, gdyż klient łączący się z serwerem przesyła mu nie tylko adres IP, ale i listę udostępnionych przez siebie plików. Dane te jak na razie nie są używane do wytaczania procesów, ale spekuluje się, że być może władze planują zmasowany atak na znacznie większą niż dotychczas liczbę osób.

© dobreprogramy
s