Office Live Documents

Strona główna Aktualności

O autorze

Uruchomiono usługę Office Live Documents umożliwiającą tworzenie dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji.

Spoglądając na nazwę można by pomyśleć, że jest to kolejna inicjatywa Microsoftu. W rzeczywistości jest to produkt konkurencyjny w stosunku do MS Office i Google Docs, stworzony przez Saabera Bhatię. Jest on twórcą usługi pocztowej Hotmail, którą w 1997 roku sprzedał Microsoftowi. Później próbował zakładać różne firmy aż ostatnio stworzył Instant Collaboration Software Technologies Pvt. Ltd (InstaColl). To właśnie ta indyjska firma opracowała Live Documents.

Oprócz webowej aplikacji działającej w oknie przeglądarki użytkownicy otrzymują klienta desktopowego, który umożliwia synchronizowanie dokumentów MS Office z tymi przechowywanymi online. Dzięki temu nie jest potrzebne stałe połączenie z Internetem a edycji można dokonywać także z poziomu pakietu biurowego Microsoftu. W przyszłości dokumenty offline będą mogły być zapisywany także w innym, własnym formacie InstaColl. Samo Live Documents zostało stworzone w technologii Flex, powinno więc działać wszędzie, gdzie dostępny jest plugin Flash.

Obecnie korzystanie z usługi wymaga zaproszenia, które można otrzymać tutaj. W przypadku użytkowników indywidualnych Office Live Documents będzie dostępne bezpłatne i będzie oferować 100 MB miejsca. Firmy będą mogły korzystać odpłatnie.

Sabeer Bhatia uważa, że jego produkt jest lepszy niż Google Docs, ponieważ oferuje interfejs zbliżony do MS Office 2007. Czy odniesie sukces, przekonamy się niedługo sami. Jeśli on nastąpi, stanie się to m.in. dzięki pieniądzom Microsoftu, które otrzymał Bhatia za Hotmail. W tej sytuacji Microsoft znów będzie musiał kupić jego oprogramowanie aby utrzymać swój udział w rynku. A może korporację z Redmond ubiegnie Google?

© dobreprogramy

Komentarze