Office 2007 bez zapisu do formatu PDF

Strona główna Aktualności

O autorze

Ze względu na sprzeciw Adobe Microsoft został zmuszony do usunięcia możliwości zapisywania plików do formatu PDF w Office 2007.

Firma Adobe zagroziła, że jeśli Microsoft pozostawi możliwość zapisu do PDF w finalnej wersji Office, pozwie go przed instytucją Unii Europejskiej o wykorzystywanie pozycji monopolistycznej. Chociaż PDF jest otwartym formatem i obsługuje go np. OpenOffice.org i Mac OS X to w przypadku Microsoftu i jego pakietu Office stanowisko Adobe nie jest entuzjastyczne. Spór ciągnie się już od lutego. Obecnie mówi się o dodatku do Office, który byłby oferowany użytkownikom za darmo lub odpłatnie i umożliwiającym zapis w formacie PDF.

Microsoft ma też zaoferować wersję Office, która nie będzie wspierać formatu XPS (XML Paper Specification), znanego uprzednio jako Metro. Podobnie jednak jak w przypadku Windows XP N wersja ta najprawdopodobniej nie będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. Jako rozwiązanie Microsoft zaoferował zawarcie obsługi formatu Flash i Shockwave w Windows Vista, obecnie użytkownicy muszą ściągać pluginy sami.

Sprawa nie jest jeszcze zamknięta a jej zakończenie zależy od sprawności prawników obu firm.

Blog Briana Jonesa, managera z grupy produktowej Office

© dobreprogramy
s