Office 2007 ograniczony dla piratów?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakiś czas temu pisaliśmy, że nieaktywowana lub aktywowana nieprawidłowo kopia systemu Windows Vista wejdzie po 30 dniach w stan ograniczonej funkcjonalności i umożliwi zalogowanie tylko na godzinę i tylko w celu otwarcia przeglądarki oraz zakupienia legalnego klucza produktu. Teraz oficjalnie potwierdziło się, że termin ograniczona funkcjonalność będzie dotyczył także pakietu Office 2007.

Wersja komercyjna pakietu po instalacji uruchomi się w normalnym trybie tylko 25 razy - potem obowiązkowa będzie już aktywacja, której oczywiście najwygodniej będzie dokonać od razu po instalacji. Jeśli użytkownik nie aktywuje Office lub będzie próbował tę aktywację ominąć w nieautoryzowany sposób, pakiet podobnie jak Vista przejdzie w tryb ograniczonej funkcjonalności. W przypadku Office 2007 będzie się to objawiać w taki sposób, że aplikacje będą zachowywały się podobnie jak popularne Office Viewers, czyli darmowe przeglądarki dokumentów. Będzie można otwierać pliki Office i drukować je, ale już nie edytować lub tworzyć nowe.

Użytkownicy wersji ewaluacyjnych (ograniczonych czasowo) będą musieli dokonać aktywacji od razu po instalacji, ale w tym przypadku trudno sobie wyobrazić powód, dla którego ktoś chciałby tę aktywację obejść. Program Office Genuine Advantage będzie obowiązkowo sprawdzał legalność pakietu Office od stycznia przyszłego roku. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule bazy wiedzy KB927921 (w języku angielskim).


Aktualizacja, 21.11.2006, 10:35

Microsoft jednak zaprzeczył takiej interpretacji przytoczonego artykułu bazy wiedzy - według Ashim Jaidka, jednego z menedżerów zespołu Office Genuine Advantage pakiet Office 2007 będzie wymagał aktywacji jak zwykle, ale później w przeciwieństwie do Windows Vista nie będzie objęty programem Software Protection Platform. W związku z tym nawet po ewentualnym wykryciu problemów z legalnością już po samej aktywacji pakiet Office nie zostanie przeniesiony do trybu ograniczonej funkcjonalności.

© dobreprogramy
s