Oficjalna premiera StarOffice 6.0 PL

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj odbyła się w Warszawie konferencja Sun Microsystems Poland dotycząca premiery polskiej wersji językowej pakietu biurowego StarOffice (o zakończeniu prac nad polską wersją pisaliśmy już 11 b.m.). Sprzedaż StarOffice 6.0 PL rozpocznie się drugiej połowie kwietnia. Producent zapowiada, że będzie wielokrotnie tańszy od konkurencyjnych rozwiązań dostępnych na naszym rynku. Pakiet w wersji jednostanowiskowej ma kosztować około 350zł netto a w pięciostanowiskowej około 1400zł netto. Dla użytkowników z sektora edukacji nowy StarOffice pozostanie praktycznie bezpłatny (będzie udostępniany za niewielką opłatą na pokrycie kosztów nośnika, instrukcji i przesyłki).

StarOffice obok swojej bliźniaczej, darmowej odmiany OpenOffice, jest praktycznie jedynym pakietem biurowym, który może konkurować z Microsoft Office. Wśród wszystkich, podobnych mu pakietów, StarOffice posiada najlepszą kompatybilność plików zapisanych w formatach Microsoft Office i najbardziej zbliżony wygląd interfejsu użytkownika do wcześniej wspomnianego pakietu. Dzięki temu w krótkim czasie możliwe jest nauczenie się posługiwania aplikacjami wchodzącymi w jego skład. Ponadto, pakiet oferuje możliwości zapisu i odczytu dokumentów zapisanych w innych programach biurowych, w szczególności Microsoft Word, Excel, Powerpoint, Word Perfect i AmiPro. W odróżnieniu od OpenOffice posiada zintegrowaną bazą danych Base oraz bezpłatną pomocą techniczną świadczoną przez producenta.

Otwartość oprogramowania StarOffice pozwala na pełną integrację zewnętrznych aplikacji z pakietem, zapewniając tym samym jednakowy interfejs przy dostępie do dowolnego rodzaju informacji niezależnie od tego, czy są to informacje przechowywane na dysku twardym czy w Internecie. Porównując pakiet StarOffice 6.0 do porzedniej, bardzo popularnej wersji 5.2 należy podkreślić kilka podstawowych różnic m.in.: format plików oparty na technologii XML, ulepszona i rozbudowana pomoc zintegrowana z pakietem, ulepszona kompatybilność plików z dokumentami MS Office, zwiększona galeria wzorów dokumentów i obiektów graficznych.

Pakiet StarOffice 6.0, pomimo, iż płatny, jest ciekawym rozwiązaniem dla wielu firm, których nie stać na rozwiązania Microsoftu a potrzebują wsparcia technicznego i/lub bazy danych. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie zapewni niestety 100% kompatybilności z dokumentami wygenerowanymi za pośrednictwem pakietu Microsoftu. Aby ją zapewnić należałoby na przynajmniej jednym stanowisku w firmie zainstawać pakiet MS Office lub skorzystać z przeglądarek dokumentów firmy Microsoft publikowanych w dziale PROGRAMY -> Biuro -> Przeglądarki dokumentów.

W związku z premierą aby umożliwić szersze zapoznanie się z możliwościami pakietu udostępniliśmy jego opis na vortalu mimo, iż nie ma możliwości jego pobrania. Opis dostępny jest w dziale PROGRAMY -> Biuro -> Pakiety biurowe

© dobreprogramy
s