Oficjalne ceny pakietu rodzinnego i uaktualnień Windows 7

Strona główna Aktualności

O autorze

Na oficjalnym blogu Windows Team pojawiły się informacje o cenach "pakietu rodzinnego" na system Windows 7 oraz uaktualnień Anytime Upgrade - obie informacje trudno jednak traktować jako dobre dla użytkowników z Polski.

Pakiet rodzinny to zapowiadana już jakiś czas temu wersja pudełkowa systemu Windows 7 Home Premium z prawem instalacji (uaktualnienia Windows XP lub Windows Vista) na trzech komputerach w ramach jednego gospodarstwa domowego. W Stanach Zjednoczonych pakiet ten będzie sprzedawany w cenie 150 USD, co przy wykorzystaniu trzech licencji pozwoli zaoszczędzić 200 USD.

Pakiet rodzinny będzie dostępny jeszcze na niektórych wybranych rynkach na świecie. Niestety póki co wszystko wskazuje na to, że Polska i inne kraje europejskie do tego grona nie będą się zaliczać. Prawdopodobnie spowodowane jest to niewyjaśnionym losem Windows 7 E i brakiem uaktualnienia do tej wersji. Poza tym, jak informuje Micosoft, liczba pakietów rodzinnych będzie ograniczona - całość trzeba więc postrzegać jako chwilową promocję, a nie stałą ofertę taką jak np. w przypadku Office 2007 dla Użytkowników Domowych.

Program Anytime Upgrade z kolei, podobnie jak w przypadku Windows Vista, pozwoli na dokonanie "bezbolesnej" aktualizacji pomiędzy edycjami systemu Windows 7. Aktualizacja nie będzie wymagała reinstalacji systemu, a jedynie podania nowego klucza produktu. Dostępne będą następujące uaktualnienia (ich ceny podajemy w nawiasach - odpowiednio w USA oraz w Europie): z wersji Starter do Home Premium (80 USD, 75 EUR), z wersji Starter do Professional (115 USD, 185 EUR), z wersji Starter do Ultimate (165 USD, 205 EUR), z wersji Home Premium do Professional (90 USD, 180 EUR), z wersji Home Premium do Ultimate (140 USD, 190 EUR) oraz z wersji Professional do Ultimate (130 USD, 135 EUR).

Ceny na rynek europejski opublikował serwis Neowin, którego redaktorzy tak samo jak i my zastanawiają się, dlaczego Europejczycy będą musieli płacić nawet dwukrotnie więcej, niż Amerykanie - ceny są wysokie nawet po odjęciu podatku VAT, który nie występuje w cenie dolarowej. Jeszcze drożej niż my będa mieli Brytyjczycy. Uaktualnienia Anytime Upgrade zawsze jednak należały do drogich, podobnie było w przypadku Windows Vista.

Zarówno pakiet rodzinny, jak i Anytime Upgrade pojawią się w sprzedaży po 22 października, czyli po ogólnoświatowej premierze Windows 7. Użytkownicy z USA, Japonii i niektórych krajów europejskich będa mogli zakupić klucze uaktualniające on-line, pozostali - czyli między innymi Polacy - będą musieli kupować "tradycyjne" paczki z uaktualnieniami w sklepach i u dystrybutorów.

© dobreprogramy