Okienka na biurku, w teczce, na dłoni i przy uchu...

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeszcze nie dawno dominującym systemem przeznaczonym dla komputerów przenośnych PDA był PalmOS, jednak nie wytrzymuje on konkurencji z pomniejszonymi okienkami Microsoftu. Niewątpliwie do utraty pozycji lidera w tym segmencie, systemu PalmOS, przyczyniła się mała dynamika jego rozwoju. Użytkownicy PalmOS długo nie mogli doczekać się wielowątkowości co było jedną z przyczyn dla których coraz większą popularność zyskiwał mobilny Windows.

Microsoft nie spoczywa na laurach i rozwija system bardzo intensywnie, zapowiedział już wypuszczenie na rynek w drugiej połowie przyszłego roku nowego systemu operacyjnego Windows Mobile 6.0, przeznaczonego dla urządzeń przenośnych, w tym PDA i telefonów komórkowych. Pierwsze produkty wyposażone w nowy system pojawią się prawdopodobnie w drugiej 2007 roku.

Jak podają przedstawiciele giganta z Redmond, mobilny Windows jest obecny w blisko 30% wszystkich urządzeń przenośnych na rynku, zaś w przypadku komputerów PDA współczynnik ten sięga nawet 50%. Koncern podaje również, że ponad 10 mln produktów korzysta z systemu Windows Mobile 5.0.

© dobreprogramy
s