reklama

Okołolinuksowe projekty Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zapowiedział stworzenie kilku projektów związanych z Linuksem i innymi technologiami Open Source, które zostaną przeznaczone na rynek indyjski. Dzięki nim tamtejsze firmy będą mogły uruchamiać swoje produkty na różnych systemach.

Z drugiej strony inicjatywa pozwoli Microsoftowi zwiększyć udział platformy Windows w rynku. Oprócz otwartych projektów będzie się na nią składało utworzenie zespołu zajmującego się interoperacyjnością. W jego skład wejdą najważniejsi klienci Microsoftu oraz eksperci akademiccy.

Zapotrzebowanie na większą interoperacyjność zgłaszają klienci, którym trudno jest integrować różne źródła danych oraz różne serwery. Ich serwery działają często pod kontrolą Linuksa a chcieliby korzystać np. z SQL Server. Co prawda Microsoft raczej nie przeportuje SQL Servera pod Linuksa ale może ułatwić współdziałanie z nim linuksowych aplikacji. Z drugiej jednak strony wspiera portowanie na Windows serwera Apache.

Obecnie wiele firm i rządów rozważa przejście na wolne oprogramowanie aby zmniejszyć koszty i mieć większą kontrolę nad kodem programów. Często nie są jednak w stanie całkowicie zrezygnować z oprogramowania Microsoftu. Dlatego praca nad zapewnieniem współdziałania rozwiązań Microsoftu z otwartymi, zwykle linuksowymi lub uniksowymi technologiami staje się coraz ważniejsza.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama