reklama

OneDrive nie jest takie jedyne: Microsoft napotkał konkurencję z Brazyli

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W poniedziałek dowiedzieliśmy się o zmianie nazwy popularnego wirtualnego dysku Microsoftu, SkyDrive. Redmond poinformowało, że zdecydowało się na taki krok, ponieważ nowa nazwa lepiej przedstawia naszą wizję przyszłości (w komunikacie prasowym nie było ani słowa o rzeczywistym powodzie zmiany: przegraniu w zeszłym roku przed brytyjskim sądem sprawy o naruszanie przez nazwę SkyDrive znaku towarowego, należącego do British Sky Broadcasting Group). Media donoszą tymczasem, że OneDrive jest obecnie wykorzystywane przez wiele innych firm i projektów, często związanych z branżą IT.

Pod nazwą ONEDrive przygotowywane jest za fundusze od amerykańskiej National Science Foundation oprogramowanie firmy DataONE. Służy ono do archiwizacji pochodzących z całego świata wyników badań nad stanem środowiska naturalnego i ma pozwolić uczonym na dostęp do zgromadzonych w nim danych tak, jakby korzystali ze zdalnego systemu plików.

Z nazwy OneDrive korzysta też otwarty interfejs programowania, pozwalający na wykorzystanie wszystkich usług przechowywania danych w chmurze w ujednolicony sposób. Dzięki niemu systemowe klienty mogłyby w przezroczysty sposób wykorzystywać usługi takie jak (nomen omen) SkyDrive, Dropbox, Google Drive czy Box.

Jeszcze kilka dni temu pod nazwą OneDrive oferowała swoją usługę wirtualnego dysku online brazylijska firma LocaWeb, oferując kilka planów abonamentowych, rozpoczynających się od 100 GB powierzchni dyskowej za równowartość ok. 30 zł miesięcznie. O tej usłudze Microsoft najwyraźniej dowiedział się w porę, gdyż kilka dni przed ogłoszeniem zmiany nazwy SkyDrive, brazylijska firma zmieniła nazwę swojej usługi na GoDrive. Nie wiadomo, ile Microsoft za tę zmianę zapłacił, ale najwyraźniej nie miał wyjścia – bez wykupienia nazwy byłby zmuszony do nazywania OneDrive w Brazylii zupełnie inaczej.

Do tej listy powiązanych z IT projektów dochodzi pewna liczba OneDrive'ów z innych branż. I tak oto pod nazwą OneDrive teksańska firma KLD Energy sprzedaje jednostki napędowe dla pojazdów elektrycznych, jako OneDrive oferowany jest automatyczny wkręt do mebli firmy Zipbolt. Nazwy OneDrive używa też portugalski importer samochodów.

Mało jest raczej prawdopodobne by ludzie stojący za niszowym projektem software'owym dla biologów, czy hobbystycznie rozwijanym API, mogli zagrozić marketingowym planom Microsoftu. Rozwiązanie problemu z brazylijskim dostawcą potencjalnie konkurencyjnej usługi pozwoliło Microsoftowi usunąć przeszkody na drodze do lepszego przedstawienia swojej wizji przyszłości. Czy jednak nowa nazwa faktycznie robi to lepiej, niż poprzednia?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama