OneDrive z innymi niż NTFS systemami plików: już naprawione przeoczenie

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Od kilku dni korzystanie z synchronizacji plików z chmurą OneDrive wymaga wykorzystania pamięci masowych sformatowanych w systemie plików NTFS. Niespodziewana decyzja Microsoftu nie spotkała się z entuzjazmem użytkowników – nagle utracili możliwość wygodnego tworzenia kopii zapasowych z kart pamięci czy pendrive’ów, zwykle formatowanych w systemach FAT32 czy exFAT. I to bez żadnego wyjaśnienia. Firma z Redmond właśnie ujawniła powody tej decyzji. Wbrew pozorom wcale nie chodziło o utrudnienie przenoszenia plików między Windowsem a macOS-em czy Linuksem.

W e-mailu przesłanym do serwisu OnMSFT, rzecznik Microsoftu wyjaśnia:

Microsoft OneDrive ma zapewnić użytkownikom najlepsze doświadczenie synchronizacji na Windowsie, z tego więc powodu OneDrive zachowuje wsparcie dla przemysłowego standardu NTFS. Microsoft odkrył brak wiadomości ostrzegającej użytkownika podczas próby przechowywania folderu OneDrive na innym niż NTFS systemie plików – i temu natychmiastowo zaradził. Nic nie zmieniło się w kwestii oficjalnego wsparcia, wszystkie foldery OneDrive muszą być umieszczone na dysku z systemem plików NTFS.

Innymi słowy Microsoft twierdzi, że nigdy nie oferował synchronizacji plików dla folderów znajdujących się na dyskach FAT32, ReFS czy exFAT, działało to jedynie przez przeoczenie. Dość zaskakujące stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że w samej dokumentacji OneDrive nie ma ani słowa poświęconego NTFS, nic też na stronach Microsoftu nie znaleźliśmy dla wyszukiwania „OneDrive + NTFS” – poza narzekaniami na ostatnio wprowadzoną zmianę. Nigdy też wykorzystanie innych systemów plików nie wiązało się z jakimikolwiek problemami z synchronizacją.

W tej sytuacji użytkownikom pozostaje albo porzucić chmurę Microsoftu na rzecz rozwiązań konkurencyjnych (warto zainteresować się dyskiem pCloud), albo zmienić format dysków z folderami OneDrive na NTFS. W wypadku dysków FAT32 można to zrobić bez utraty danych, poleceniem w konsoli convert <litera dysku>: /fs:ntfs (np. convert e: /fs:ntfs). Niestety posiadacze dysków sformatowanych w ReFS i exFAT muszą je sformatować ponownie, tracąc posiadane na nich dane.

© dobreprogramy