Open Homes: AirBnB pomoże uchodźcom i ewakuowanym w znalezieniu domu

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Żyjemy w czasach wędrówek ludów – ocenia się, że w zeszłym roku ponad 65 mln osób było zmuszonych do porzucenia swych domów i ucieczki ze swoich krajów. AirBnB, najbardziej znany dostawca usług noclegowych w modelu gospodarki współdzielonej, chce pomóc choć niektórym z tych uchodźców w znalezieniu bezpiecznego schronienia na niezbędny czas. Temu ma służyć inicjatywa Open Homes, która pozwoli wszystkim tym, którzy mówią, że chcą uchodźców przygarnąć, otworzyć serce i drzwi swojego domu dla osób potrzebujących pomocy.

Cel jest ambitny – w ciągu 5 lat AirBnB chce zapewnić darmowy dach nad głową dla stu tysięcy potrzebujących – zarówno uchodźców uciekających ze swoich krajów ze względu na wojnę i dyskryminację, jak i osób ewakuowanych, ofiar katastrof naturalnych. Poprzez internetową platformę, gospodarze mogą więc wybrać, dla której grupy osób chcą udostępnić swój dom i w jakim czasie. Z deklaracji AirBnB wynika jednak, że nie ma mowy o jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię czy orientację seksualną.

„Rozdawnictwem” tych udostępnionych w akcie miłosierdzia miejsc Open Homes zająć się mają międzynarodowe organizacje humanitarne, na czele z Międzynarodowym Komitetem Ratunkowym (IRC), od kilkudziesięciu lat niosącym pomocą ofiarom wojen, prześladowań i katastrof. To one też mają być odpowiedzialne za prześwietlenie przybyszy, których będą kierowały do gospodarzy. Ze swojej strony AirBnB zapewnia, że użytkownicy platformy oferujący darmową gościnę uchodźcom i ewakuowanym będą objęci programem ubezpieczeniowym Gwarancja dla Gospodarzy.

Nie jest to pierwsza próba AirBnB w pomaganiu ofiarom przeróżnych kryzysów. Pierwszą inicjatywą w tej zakresie było stworzenie aplikacji Disaster Response Tool dla ofiar Huraganu Sandy z 2012 roku, po tym jak uderzył we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, niszcząc tysiące domów i powodując straty szacowane na ponad 70 mld dolarów. W tym roku AirBnB zaoferowało zaś darmowe noclegi dla wszystkich tych, których dotknął narzucony przez federalną administrację zakaz podróży do USA z islamskich krajów. Open Homes jest jednak inicjatywą bez precedensu co do swojej skali – 100 tysięcy osób to więcej, niż wynoszą limity kwotowe uchodźców dla większości państw Unii Europejskiej.

Czy w obecnym klimacie politycznym i społecznym taka operacja ma szanse powodzenia? W ciągu doby swoje domy zadeklarowało otwartymi ponad 6 tys. osób, w tym wiele osób, które wcześniej nie miały konta w AirBnB, a po prostu chciały pomóc. Jeśli jesteście zainteresowani przystąpieniem do akcji, zapraszamy na stronę www.airbnb.pl/welcome – operator usługi postarał się nawet o przygotowanie polskojęzycznej strony kampanii.

© dobreprogramy