Open Invention Network zbada patenty Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Open Invention Network, konsorcjum firm, które zawiązały sojusz, aby bronić Linuksa w sporach patentowych rozpoczęło starania mające na celu unieważnienie spornych patentów Microsoftu.

Przypomnijmy, że cała sprawa zaczęła się w lutym od pozwu Microsoftu przeciwko producentowi oprogramowania do nawigacji. Pozew dotyczył rzekomego naruszenia kilku patentów należących do korporacji z Redmond. W odpowiedzi pod koniec marca TomTom wytoczył proces Microsoftowi z podobnymi zarzutami.

Mimo, że firmy w końcu doszły do porozumienia - w ramach którego TomTom zobowiązał się do opłacania patentów należących do Microsoftu, które wykorzystywane są w oprogramowaniu nawigacyjnym - Open Invention Network (OIN) dąży do unieważnienia spornych patentów. W ten sposób konsorcjum chce uchronić firmy produkujące oprogramowanie z Linuksem przeciwko pozwom w sprawie naruszania patentów ze strony Microsoft. W tym celu, uruchomiono specjalną stronę internetową, za pośrednictwem której zachęca wszystkich zwolenników Linuksa do poszukiwania przykładów rozwiązań objętych problematycznymi patentami w celu poddania ich publicznej dyskusji.

Microsoft twierdzi, że proces przeciwko TomTomowi jest odosobnionym przypadkiem i nie ma jakichkolwiek dalszych planów dotyczących wykorzystania patentów na FAT w szerszym zakresie przeciwko Linuksowi, ani firmom produkującym rozwiązania z nim na pokładzie. Jednak cały czas są one ważne, między innymi na podstawie umów licencyjnych. Również w 2006 r. patenty zostały podtrzymane przez Urząd Patentowy. Głos w sprawie zabrał także Red Hat. Ma nadzieje, że zwiększenie kontroli patentów doprowadzi do ich unieważnienia oraz wywarcia nacisku na Microsofcie w celu zapewnienia gwarancji, że nie będą wykorzystywane. Red Hat popiera ruch społeczności, który ma na celu znalezienie dowodów wymaganych do unieważnienia patentów na oprogramowanie. Patenty wykorzystane w sprawie przeciwko TomTomowi powinny bowiem zostać dokładniej sprawdzone, ponieważ wiele raportów może sugerować ich nieważność.

Inicjatywa Open Invention Network może pomóc odpowiedzieć na pytanie co do ważności patentów na FAT. Jednak nie jest jasne czy wysiłki społeczności są w stanie je podważyć.

© dobreprogramy