Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Open Sound System 4 alternatywa do Alsy

---O OSS4

Jak wszystkim wiadomo od pewnego czasu w każdej nowej/popularnej dystrybucji Ubuntu, Mint czy OpenSuse programiści docelowo instalują Alsę. Oss dawno temu został uznany za przestarzały i wyrzucony z dystrybucji. Od jądra począwszy od wersji 2.5 stosuje się konkurencję właśnie w postaci Alsy. Jednak czy nowy system dźwięku jest idealny? Odpowiedź na pytanie jest dość prosta i brzmi "na pewno nie", świadczy o tym choćby liczba osób na forach linuksowych narzekających na słabą jakość, problemy z dźwiękiem lub całkowity jego brak.

Właśnie dla tych osób jest alternatywa w postaci OSS w najnowszej wersji 4.2. Programiści od czasu swojej przegranej wojny poczynili spore postępy w swoim systemie. Na obecną chwile sterownik obsługuje bardzo dobrze dużą ilość sprzętu i stanowi bardzo dobre uzupełnienie dla Alsy. Listę wspieranego sprzętu znajdziemy pod tym linkiem 4Front .

Po dłuższym użytkowaniu mogę powiedzieć, że praca OSS4 jest niemalże bezproblemowa. Nigdy nie zdążyło mi się, aby wystąpiły jakieś poważne problemy podczas pracy systemu. Jedynym zauważony przeze mnie problemem jest, iż podczas wylogowania z systemu, dźwięk oznajmiający owe zdarzenie jest czasami zniekształcony. Skoro już mówimy o jakości to odnoszę obiektywne wrażenie że OSS gra czyściej niż ALSA (jednak nie potwierdzę tego żadnymi testami,a słuchu też nie mam jakoś super wrażliwego).

Proces instalacji jest bardzo prosty. Wchodzimy na stronę firmy 4Front, która jest autorem projektu i wybieramy odpowiednią paczkę dla naszej dystrybucji. Warto również zwrócić uwagę, że oss jest nie tylko przystosowany do Linuksa, ale także do innych systemów miedzy innymi openBSD czy OpenSolaris.

---Instalacja

Jeżeli naszą dystrybucją jest Ubuntu/Kubuntu wystarczy poobracać paczkę i jednym kliknięciem zainstalować. Monza również wykonać to z konsoli:

cd scieżka do katalogu z pobraną paczką
a następnie polecenie
sudo dpkg -i oss-linux-4.2-2002_i386.deb

Instalacja trwa około 2 minut w zależności od naszej konfiguracji sprzętowej.
W międzyczasie dogrywane są sterownik do różnego rodzaju sprzętu. W niektórych przypadkach, aby nowe ustawienia zaczęły funkcjonować potrzebny jest restart systemu. W środowisku KDE musimy udać się do "ustawień systemowych" a następnie uruchomić aplikacje "Multimedia" gdzie z listy urządzeń wybrać nasz zainstalowany sterownik OSS i zastosować do wszystkich kategorii. Po tych zabiegach wszytko powinno już poprawnie funkcjonować.

---Konfiguracja

Wraz z OSS dostajemy nowe polecenia do ustawień systemowych oto lista ważniejszych komend do obsługi z pod konsoli:

-ossxmix -najczęściej używane polecenia wyświetla bardzo rozbudowany graficzny mikser kanałów

-ossdetect -auto detekcja sprzętu

-ossmix- informuje nas w trybie tekstowym o ustawieniach głośności poszczególnych kanałów

-soundon -uruchomienie dźwięku oss

-soundoff -zatrzymanie systemu dźwięku

-ossinfo - informuje nas o wykrytym sprzęcie

-ossrecord - służy do nagrywania dźwięku

-ossplay - odtwarza dany plik
Oczywistą sprawą jest także, że o ile większość aplikacji działa natychmiast, to w niektórych musimy przestawić w ustawieniach aplikacji na system OSS .

---Emulacja Alsy

Niektóre z bardziej uporczywych programów nie da się ustawić na OSS (choć w całej mojej przygodzie trafiłem raptem na jedną taką aplikacje). Co w takiej sytuacji? Możemy zastosować emulację systemu dźwięku ALSA . Jednak z natury nie mam nawyków kopiować cudzych tekstów, dlatego wklejam tylko odnośnik gdzie wszytko mamy ładnie wytłumaczone.

Oss4 w Debianie

---Wady i problemy

Jak to zwykle bywa nie ma róży bez kolców. Jeden wykryty przeze mnie problem pojawił się na Ubuntu 9,10 z Gnome, gdzie aby OSS poprawnie działał należy odinstalować serwer dźwięku PulseAudio i wykonać restart komputera. O dziwo problem ten nie występuje na Kubuntu. Drugim takim mankamentem, ale w sumie mało istotnym jest wspomniane wyżej zniekształcenie dźwięku podczas wylogowania z środowiska graficznego (KDE). Problem ten jednak występuje na mojej konfiguracji bardzo sporadycznie.
Do wad można również zaliczyć samo wykonanie ossxmix, niby wszytko jest jak powinno,ale uważam że autorzy powinni się bardziej przyłożyć do interfejsu. Moim zdaniem jest on mało przejrzysty i może sprawiać problemy na samym początku ze znalezieniem odpowiedniego suwaka czy przełącznika.

---Konfiguracje testowe

OSS4 instalowałem już w rożnych wariantach i za każdym razem sprawował się dobrze. A oto lista:

- Kubuntu 9.04 :
Creative SB Audigy 4/CMedia CM8738/Creative SB128/i jakaś chińszczyzna rozpoznana jako FronMedia

-Kubuntu 9.10/ Sidux KDE
SB Audigy 4

-Mint 7
CMedia CM8738

Ubuntu 9.10
-SB Live 5.1 (wymagane usunięcie Pulse Audio)

---Skąd czerpałem wiedzę do napisania tego artykułu

Większość opisanych tu czynności pochodzi z własnego eksperymentowania jak i od użytkowników rożnych for związanych z tematyką Linuksa (tu wielkie podziękowania dla użytkownika ilin z forum debian.linux.pl który pomagał mi w wielu sprawach związanych z OSS4. Pisząc ten Artykuł korzystałem również z innych zasobów sieci:

http://www.opensound.com/
http://dug.net.pl/tekst/64/oss4_w_debianie/

oraz informacji zawartych na forach poświęconych Linuksowi

---Odpowiedzialność

Jako autor tych porad informuje, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone w systemie, utraty danych czy awarie sprzętu. U mnie OSS4 działa i nie powoduje żadnych problemów, ale nie jestem jego twórcą i nie wiem jak się może zachować w specyficznych konfiguracjach.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania 

Komentarze

0 nowych
TheBlackMan   7 #1 08.12.2009 18:53

Pytanie do autora. Czy ta CMedia CM8738 do na pewno była wersja CM8738 czy też może 8-kanałowa CM8768 ?

Pytam bo mam wersję 8768 i ALSA nie do końca dobrze ją obsługuje (są tylko 4 kanały zamiast 8).

Dodam że wersja 8768 używa tego samego sterownika co 8738, więc żeby je odróżnić trzeba użyć polecenia lspci.

misiek440v2   7 #2 08.12.2009 19:04

wiesz powiem ci szczerze, że nie pamiętam ale jak ją znajdę w moim małym złomowisku to dam znać. Wydaje mi się że numerki dobrze zapamiętałem bo kartę dostałem z serwisu, ponieważ nie pracowała pod Windowsem a pod linuksem odżyła.

gothmori   4 #3 08.12.2009 19:11

ja mam pytanie w związku z OSS, używam od ponad roku i jestem na prawdę zadowolony... Instalka OSS pochodzi z 2002 roku (chyba) zatem czy to jeszcze wspierane jest?

Meszuge   16 #4 08.12.2009 19:21

I naprawdę wystarczy zrobić tylko tyle, żeby posłuchać muzyki?

To niewiarygodne!

TheBlackMan   7 #5 08.12.2009 20:14

@Meszuge

[[[I naprawdę wystarczy zrobić tylko tyle, żeby posłuchać muzyki?
To niewiarygodne!]]]

Nie cwaniakuj tak, bo twój kochany windows nie obsługuje starych skanerów, drukarek i w ogóle wielu urządzeń wyprodukowanych przed rokiem 2000.

Linux jest w tej chwili systemem obsługującym NAJWIĘKSZĄ ilość sprzętu ze WSZYSTKICH systemów operacyjnych na świecie, wliczając dowolną wersję Windowsa.

Skaner sprzed 12 lat ? Antyczna drukarka z później dynastii Ming ? Nie ma sprawy ! Linux obsłuży.

gothmori   4 #6 08.12.2009 20:39

Meszuge jakość działania tych sterowników bije na łeb działanie standardowych np. od creativa. Nowa alsa wspiera śmierdzielblastery x-fi i to też na Linuksa korzyść wychodzi bo wiele dystrybucji zyskało dźwięk tuż po instalacji systemu. Natomiast np. na viście jeszcze jakiś czas temu sterowniki creativa do x-fi były bardzo awaryjne. Co ciekawe, zarówno do xp, visty jak i 7 stery trzeba instalować. W Viście jeszcze poradzić sobie z błędami i problemem rejestrowania dźwięku (chyba że buba jest poprawiona).

gothmori   4 #7 08.12.2009 20:42

Warto wspomnieć że OSS wspiera nawet karty studyjne... Alsa podobno łapie m-audio ale to wiem tylko od kogoś, sam nie sprawdzałem, mam pewność natomiast że sterowniki są w OSS do bardzo wielu studyjnych kart.

etam   10 #8 08.12.2009 20:44

@TheBlackMan, Meszuge
Pax, panowie, pax.

@Meszuge
To nie jest tak, że trzeba się tak napracować, żepy posłuchać muzyki. U mnie dźwięk działa bez problemu na pulseaudio + alsa, ale jak to zwykle bywa w środowisku wolnego oprogramowania, zawsze można zrobić, żeby działało lepiej bądź inaczej, ale to wymaga pomajsterkowania.

Airborn   8 #9 08.12.2009 23:06

jako uzupełnienie i ciekawą lekturę dorzucę dla zainteresowanych http://blog.adam.klobukowski.pl/2008/02/25/architektura-dzwieku-w-linuksie/

misiek440v2   7 #10 09.12.2009 11:38

"I naprawdę wystarczy zrobić tylko tyle, żeby posłuchać muzyki?
To niewiarygodne!"

Zawiodłem się tą wypowiedzią bo można ją zaliczyć do trolowania, no ale cóż. (ja nie mam w zwyczaju krytykować czegoś czego nie znam/nie widziałem)

Postaram Ci wytłumaczyć Meszuge jak to wygląda w Ubunru jak i w całej reszcie dystrybucji dla początkujących(nie licząc dystrybucji np jak Debian gdzie system składasz jakby z klocków i masz nad instalowanymi pakietami pełną kontrole od początku) twórcy uruchamiają system dźwięku ALSA (taki sterownik jak na Windowsa tylko obsługuje większą ilość sprzętu) i w 90% przypadkach po instalacji systemu masz już dźwięk. OSS jest alternatywą gdy czasami sterowniki Alsa zawiodą labo jeżeli potrzebujemy innego systemu dźwięku np do zaawansowanych zastosowań.

Artykuł ten nie miał pokazać jak się instaluje OSS tylko, że w ogóle takie coś istnieje, bo młodsi użytkownicy mogą sobie nie zdawać sprawy, że mają alternatywę do systemu Alsa.

Co do trudności instalacji
przecież napisałem, że wystarczy kliknąć raz na ikonę paczki. to chyba niezbyt skomplikowane po czym jednym kliknięciem zatwierdzić. Przykład z konsolą podałem tylko jako alternatywę np dla systemów bez graficznych konfiguratorów. Jesteś przyzwyczajony do Windowsa i dla ciebie to jest nie zrozumiałe, ale w dystrybucjach linuksowych te same działania możesz wykonać na kilka sposobów. Chyba nie myślałeś że dostane instalator z możliwością kliknięcia 100xDalej. Linux to nie kopia Windows to zupełnie inny system, szkoda że pewne osoby tego nie rozumieją i oczekują np od Ubuntu darmowej kopi Windows. Panowie to nie tak!!!

misiek440v2   7 #11 09.12.2009 11:46

gothmori
paczka 4.2 w wersji stabilnej jest bardzo świeża, nie znam dokładnej daty ale nie dalej jak miesiąc wyszła z fazy bety. Jeżeli posiadasz z 2002 to raczej jest przestarzała wersja :D.
TheBlackMan
Testowana przez mnie karta to CM8738. Jak będę miał chwile zainstaluje ją w moim kompie ( nie obiecuje że szybko bo nie bardzo mam czas),druga sprawa to, że moja jest 4 kanałowa, wiec nie wiem czy Ci to pomoże

  #12 09.12.2009 12:04

Jak jest z obsługą kart dźwiękowych na USB pod Pingwinem ? Czy system z automatu wyłączy zintegrowaną kartę ?

misiek440v2   7 #13 09.12.2009 12:29

ja tokowej nie posiadam więc się nie wypowiem, może ktoś inny

Tomeku   4 #14 09.12.2009 16:56

Odnośnie USB, to podłączałem po komputer Ordnance DAC-1 oraz E-MU 0202. Tę pierwszą wykryło, ale niestety dźwięku z niej nie wydobyłem, drugiej w ogóle nie wykryło, dlatego teraz muszę siedzieć na alsie.

Imp80   3 #15 09.12.2009 18:28

Dzięki za art. w ogóle niewiele mi wiadomo na temat dźwięku pod Linuksem więc każda informacja zwłaszcza o sterownikach się przyda :-)

  #16 09.12.2009 18:38

@TheBlackMan "Linux jest w tej chwili systemem obsługującym NAJWIĘKSZĄ ilość sprzętu ze WSZYSTKICH systemów operacyjnych na świecie, wliczając dowolną wersję Windowsa."

Tylko nie udlaw sie w swojej ignoracji. Bo o czyms takim jak NetBSD pewnie nie slyszales, sadzac z pompatycznego tonu wypowiedzi.

andrzej3393   3 #17 09.12.2009 19:10

U mnie (Ubu 9.10 + Gnome + jakiś tam Creative) Pulse Audio nie wypluwa żadnych błędów i generalnie wszystko śmiga. Był co prawda problem z regulacją głośności dźwięku z klawiszy multimedialnych, ale obszedłem to i teraz działa.

TheBlackMan   7 #18 09.12.2009 21:19

@Kometa Alfa (niezalogowany)

[[[Bo o czyms takim jak NetBSD pewnie nie slyszales]]]

Słyszałem o różnych wersjach BSD.

Ale od kiedy to JAKAKOLWIEK wersja BSD obsługuje więcej urządzeń od Linuksa ?

http://broadcast.oreilly.com/2008/10/how-linux-supports-more-device.html

Linux obsługuje najwięcej urządzeń, EVER. Nie było i nie ma systemu, który obsługiwałby taką ilość zarówno bardzo starych, jak i całkiem nowych urządzeń.

  #19 09.12.2009 22:46

@TheBlackMan

Mustek 1200 USB+ - linux łamie sobie na nim zęby, więc nie wciskaj ludziom kitu.

oprych   14 #20 10.12.2009 08:09

@ TheBlackMan
Faktycznie bo przeciętnemu użytkownikowi jest strasznie potrzebna obsługa urządzeń z przed 10 lat - zważywszy na obecne ceny drukarek i skanerów - coś takiego mogłoby się przydać w urzędach, gdzie jest sporo różnego śmiecia - ale tam jest potrzeba przyjaznego i prostego systemu gotowego do używania bez masy dodatkowej konfiguracji.

Sam artykuł ciekawy, dobrze napisany, ale w ironii @ Meszuge jest sporo racji. Czy nie prościej włożyć płytkę ze sterownikami, nacisnąć next i zrestartować system?
Po drugie skoro wszystko jest takie super, to czemu "Jednak czy nowy system dźwięku jest idealny? Odpowiedź na pytanie jest dość prosta i brzmi "na pewno nie", świadczy o tym choćby liczba osób na forach linuksowych narzekających na słabą jakość, problemy z dźwiękiem lub całkowity jego brak."
Jakby na to nie patrzeć, a w zasadzie słuchać w Win dźwięk jest dobry

beny_pl   3 #21 10.12.2009 08:39

"(...)jednym kliknięciem zainstalować. MONZA również wykonać to z konsoli(...)"
;)

harvester2001   3 #22 10.12.2009 08:43

O.o spoko, zaraz sprawdzę to na swoim ubuntu 9.10 jestem nowym userem linuxa i alsa mi już dobrze dała w kość, a tu się znalazła alternatywa i jeszcze dobrze yjaśnione, dla mnie bomba dzięki :)

misiek440v2   7 #23 10.12.2009 10:54

oprych ja już nie rozumiem was kompletnie.

instalacja sterownika na Windowsie:
-wejście na storne producent i ściągniecie sterownika
-klikniecie w instalator i oraz klikniecie kilka razy dalej
-zresetowania kopmputra (czyli restart całego systemu)

instalacja na ubuntu/Kubuntu-
-ściągnięcie pacvzki z strony 4front
-kliknięcie w paczkę i zakceptowanie instalacji
-czasami potrzebujemy restartu środowiska graficznego (wylogowanie i zalogowanie bez restartu systemu)

no kurde nie wiem co jest w tym trudnego, do tego tu dostajesz jedną paczkę do większości kart w Windowsie do każdej karty musisz szukać osobnego sterownika. I nie będę się kłócił gdzie jest lepsza jakość dźwięku itp itd, bo dla mnie to jest taka sama,a jak pisałem nie mam takiego słuchu aby wychwytywać takie nieczystości. Ale normalnie z ta trudnością instalacji to jakaś masakra, gdzie wy tu widzicie problerm??? nie ima instalatora bo to nie Windows są pliki DEB/RPM i koniec

gothmori   4 #24 10.12.2009 11:26

misiek440v2

w sumie nie wiem czy paczka była z 2002 roku ;p w nazwie było 2002 i mi się przyschizowało... te sterowniki są genialne! ;D

misiek440v2   7 #25 10.12.2009 12:19

ta paczka "oss-linux-4.2-2002_i386.deb"?? 2002 to najnowszy build :D więc jest to świeża wersja. Choć faktycznie można skojarzyć z datą :D

misiek440v2   7 #27 10.12.2009 13:11

o fajne, jak będę w domu to przetestuje.

TheBlackMan   7 #28 10.12.2009 16:04

@Darkwords

[[[Mustek 1200 USB+ - linux łamie sobie na nim zęby, więc nie wciskaj ludziom kitu.]]]

O świetnie, podałeś JEDEN przykład urządzenia, które akurat nie działa. No super.

To na pewno dowodzi, że wszystkie inne stare skanery nie działają.

s.f   1 #29 10.12.2009 18:57

@TheBlackMan
469 przykładów niewspieranych (jeszcze) urządzeń.
http://www.sane-project.org/lists/sane-mfgs-cvs.html
@DarkWords
Miałeś zainstalowany firmare gt68xx? Według listy kompatybilności sane wymienionych jest kilka skanerów Mustek 1200 USB, które działają. Podaj id skanera, najlepiej pomocą polecenia lsusb.

  #30 11.12.2009 12:13

@TheBlackMan jesteś przykładem zaślepionego maniaka. Miałem do czynienia z 'linuxami' i powiem Tobie ,że może według Twojego nazewnictwa drukarki z epoki Ming obsługuje lecz mojego nowego samsunga już nie. Po 2 to właśnie wieczne problemy z ALSA'mi i OSS'ami i ich nieprzewidywalność skłoniła mnie do powrotu do XP. Nie wspominająć o tym jak pięknie O.Suse i familia Ubunt'ów podnosi temp. procka. Nie mów mi o darmowości. To nie argument. Czas który człowiek zmarnował na "dostrajanie" gnu/linów , na walce z nimi[- lepiej byłoby przeznaczyć na zarabianie pieniedzy i bezstresowo kupić nowy os. Fanatyzm nie jest dobry.

misiek440v2   7 #31 11.12.2009 13:44

a.n może na jakimś specyficznym sprzęcie, ja tam nie zauważyłem podniesionej temperatury, a mam w domu Athlon1700XP, Celeron 3.04 i mój osobisty komp u którego często monitoruje temperatury z racji podniesionego taktowania intel e5300 (overlock 2x3.0Ghz na Boxie). A może kolego nie umiesz skonfigurować poprawnie dźwięku i tyle.... (jak tu wiele osób wyżej pisało, że chciało by aby linux to był windows i tego od niego oczekują--- a to nie tak)

  #32 11.12.2009 15:24

fujitsu siemens amilo pro v3515. z racji grafiki bez compizow itd. temp przy xp od40C bez obciazenia do 55 przy obciązeniu ,na linuxach wartosci nawet o 15-20C wyzsze. fun bezustannie na obrotach. Co do dzwięku raz ok, innym razem nie. Mimo niejednorotnego ustawienia tych samych parametrow ,które sprawdzały się poprzednio. Nie mam czasu na informatyczną magie i "bawienia" się w ustawienia. W windzie wiem,ze zainstaluję w ciagu minuty sterownik i działa. Nie neguję linuxa jako takiego. Lecz nie ma co piać w niebogłosy o jego wyjątkowości i bezkonkurencyjności. Lecz gdyby nie problemy które mi stwarza pozostałbym przy nim. Jeśli sprzęt jemu nie odpowiada to cóż...kolejny argment przemiawiajacy jednak ,iż tak uniwersalnych systemów nie reprezentuje.

pozdrawiam
pax,pax,pax.

SxMaN   7 #33 11.12.2009 15:38

misiek440v2 fajny wpis dzięki :) Nie sądziłem, że to będzie takie proste. :-) Co prawda na openSuSE trzeba troszkę jeszcze pogrzebać w plikach konfiguracyjnych, żeby wszystko działało na tip-top, ale przynajmniej nie występują już te sporadyczne trzaski z głośników. :-)
Co do dyskusji odnośnie oczekiwań. Po co w ogóle komentujecie porady dla użytkowników Linusa, skoro nie używacie tego systemu?? o.O wtf? Tak bardzo się wam nudzi? :-) W tym systemie wiele rzeczy robi się inaczej, więc tak jak autor wpisu pisał; Linux to nie jest darmowy Windows i tyle na ten temat. :-)

  #34 11.12.2009 16:33

@TheBlackMan: To niech sobie Linux obsługuje drukarki z przed 2000, mało mnie to interesuje, bo na Windowsie nigdy nie miałem problemów ze sprzętem, a na Linuxie wręcz przeciwnie.

misiek440v2   7 #35 11.12.2009 17:11

Joker_
bo masz farta,fakt jest taki że niektóry sprzęt jest słabo obsługiwany na Linuksie lub nawet w ogóle. Nie jest to oczywiście wina samego Linuksa jednak jest coraz lepiej. Odkąd weszła Vista i wyżej niektóry starszy sprzęt tez ma problemy z obsługą. Szczególnie tyczy się to firm których już niema na rynku i nie bardzo ma kto zrobić sterowniki

  #36 12.12.2009 16:29

@misiek440v2: Oczywiście masz racje, to była raczej wiadomość do 'TheBlackMan', który wydaje się być typowym fanboyem Linuxa pisząc o drukarkach w temacie dotyczącym dźwięku ;P

  #37 16.12.2009 10:06

@Joker_ spokojne TheBlackMan napisał że linuks obsługuje najwięcej sprzętu a to fakt (od podawania faktów nie zostaje się fanbojem). Faktem też jest że od Visty w wzwyż starszy sprzęt po prostu nie doczeka się sterowników.
Co więcej nie napisał też że każdy sprzęt działa pod linuksem.

RubasznyRumcajs   6 #38 06.07.2011 02:45

@gothmori | 08.12.2009 20:39#6

"(..)Meszuge jakość działania tych sterowników bije na łeb działanie standardowych np. od creativa. Nowa alsa wspiera śmierdzielblastery x-fi(..)"

to bardzo prosze powiedz mi- gdzie w ustawieniach sterow /alsy badz oss4/ moge sobie skonfigurowac dzwiek przestrzenny. przeciez linuksowe stery sa takie swietne, ze taka blachostka powinna byc klikalna, czyz nie?
ah, zapomnialem dodac- kochany pingwinek takich drobiazgow nie obsluguje. nie obsluguje rowniez np crystalizatora i paru innych "niepotrzebnych" (jak mi tu zaraz pewnie napiszesz) rzeczy...

  #39 01.07.2015 12:41

A ja to zainstalowałem na debianie 8 i szlag trafił dźwięk. Teraz pojęcie nie mam jak przywrócić granie z głośników. Pomożecie ?

  #40 01.07.2015 13:38

zainstalowałem ten OSS i dźwięk mi zniknął... nie słychać nic. A w panelu dźwięki brak mi urządzeń odtwarzania. Da się to jakoś odwrócić ?

misiek440v2   7 #41 02.07.2015 08:42

Uj to wpis z przed 6 lat, a obecnie nie mam linuxa na desktopie więc nie pomogę, ale zwykłe odinstalowanie oss i zainstalowanie alsy/pulseaudiio powinno pomóc

  #42 02.07.2015 10:33

@misiek440v2: Tylko nie mam pojęcia jak odinstalować OSS bo nigdzie go znaleźć w synapticu nie mogę...

  #43 02.07.2015 11:06

@misiek440v2: Dałem już radę. Wyszukałem wszystko od OSS w synapticu. Przeinstalowałem alsamixer i ruszyło...

misiek440v2   7 #44 02.07.2015 11:15

nie mam jak sprawdzić ale spróbuj tak:
sudo soundoff
sudo dpkg -r oss-linux
sudo dpkg-reconfigure linux-sound-base
sudo apt-get -y install libesd-alsa0 alsa-oss alsa-base libsdl1.2debian-alsa
gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist

misiek440v2   7 #45 02.07.2015 11:15

@Anonim (niezalogowany): sudo soundoff
sudo dpkg -r oss-linux
sudo dpkg-reconfigure linux-sound-base
sudo apt-get -y install libesd-alsa0 alsa-oss alsa-base libsdl1.2debian-alsa
gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist