Open Sound System 4 alternatywa do Alsy

---O OSS4

Jak wszystkim wiadomo od pewnego czasu w każdej nowej/popularnej dystrybucji Ubuntu, Mint czy OpenSuse programiści docelowo instalują Alsę. Oss dawno temu został uznany za przestarzały i wyrzucony z dystrybucji. Od jądra począwszy od wersji 2.5 stosuje się konkurencję właśnie w postaci Alsy. Jednak czy nowy system dźwięku jest idealny? Odpowiedź na pytanie jest dość prosta i brzmi "na pewno nie", świadczy o tym choćby liczba osób na forach linuksowych narzekających na słabą jakość, problemy z dźwiękiem lub całkowity jego brak.

Właśnie dla tych osób jest alternatywa w postaci OSS w najnowszej wersji 4.2. Programiści od czasu swojej przegranej wojny poczynili spore postępy w swoim systemie. Na obecną chwile sterownik obsługuje bardzo dobrze dużą ilość sprzętu i stanowi bardzo dobre uzupełnienie dla Alsy. Listę wspieranego sprzętu znajdziemy pod tym linkiem 4Front.

Po dłuższym użytkowaniu mogę powiedzieć, że praca OSS4 jest niemalże bezproblemowa. Nigdy nie zdążyło mi się, aby wystąpiły jakieś poważne problemy podczas pracy systemu. Jedynym zauważony przeze mnie problemem jest, iż podczas wylogowania z systemu, dźwięk oznajmiający owe zdarzenie jest czasami zniekształcony. Skoro już mówimy o jakości to odnoszę obiektywne wrażenie że OSS gra czyściej niż ALSA (jednak nie potwierdzę tego żadnymi testami,a słuchu też nie mam jakoś super wrażliwego).

Proces instalacji jest bardzo prosty. Wchodzimy na stronę firmy 4Front, która jest autorem projektu i wybieramy odpowiednią paczkę dla naszej dystrybucji. Warto również zwrócić uwagę, że oss jest nie tylko przystosowany do Linuksa, ale także do innych systemów miedzy innymi openBSD czy OpenSolaris.

---Instalacja

Jeżeli naszą dystrybucją jest Ubuntu/Kubuntu wystarczy poobracać paczkę i jednym kliknięciem zainstalować. Monza również wykonać to z konsoli:


cd

scieżka do katalogu z pobraną paczką

a następnie polecenie


 sudo dpkg -i oss-linux-4.2-2002_i386.deb 

Instalacja trwa około 2 minut w zależności od naszej konfiguracji sprzętowej.
W międzyczasie dogrywane są sterownik do różnego rodzaju sprzętu. W niektórych przypadkach, aby nowe ustawienia zaczęły funkcjonować potrzebny jest restart systemu. W środowisku KDE musimy udać się do "ustawień systemowych" a następnie uruchomić aplikacje "Multimedia" gdzie z listy urządzeń wybrać nasz zainstalowany sterownik OSS i zastosować do wszystkich kategorii. Po tych zabiegach wszytko powinno już poprawnie funkcjonować.

---Konfiguracja

Wraz z OSS dostajemy nowe polecenia do ustawień systemowych oto lista ważniejszych komend do obsługi z pod konsoli:

-ossxmix -najczęściej używane polecenia wyświetla bardzo rozbudowany graficzny mikser kanałów

-ossdetect -auto detekcja sprzętu

-ossmix- informuje nas w trybie tekstowym o ustawieniach głośności poszczególnych kanałów

-soundon -uruchomienie dźwięku oss

-soundoff -zatrzymanie systemu dźwięku

-ossinfo - informuje nas o wykrytym sprzęcie

-ossrecord - służy do nagrywania dźwięku

-ossplay - odtwarza dany plik

Oczywistą sprawą jest także, że o ile większość aplikacji działa natychmiast, to w niektórych musimy przestawić w ustawieniach aplikacji na system OSS .

---Emulacja Alsy

Niektóre z bardziej uporczywych programów nie da się ustawić na OSS (choć w całej mojej przygodzie trafiłem raptem na jedną taką aplikacje). Co w takiej sytuacji? Możemy zastosować emulację systemu dźwięku ALSA . Jednak z natury nie mam nawyków kopiować cudzych tekstów, dlatego wklejam tylko odnośnik gdzie wszytko mamy ładnie wytłumaczone.

Oss4 w Debianie

---Wady i problemy

Jak to zwykle bywa nie ma róży bez kolców. Jeden wykryty przeze mnie problem pojawił się na Ubuntu 9,10 z Gnome, gdzie aby OSS poprawnie działał należy odinstalować serwer dźwięku PulseAudio i wykonać restart komputera. O dziwo problem ten nie występuje na Kubuntu. Drugim takim mankamentem, ale w sumie mało istotnym jest wspomniane wyżej zniekształcenie dźwięku podczas wylogowania z środowiska graficznego (KDE). Problem ten jednak występuje na mojej konfiguracji bardzo sporadycznie.
Do wad można również zaliczyć samo wykonanie ossxmix, niby wszytko jest jak powinno,ale uważam że autorzy powinni się bardziej przyłożyć do interfejsu. Moim zdaniem jest on mało przejrzysty i może sprawiać problemy na samym początku ze znalezieniem odpowiedniego suwaka czy przełącznika.

---Konfiguracje testowe

OSS4 instalowałem już w rożnych wariantach i za każdym razem sprawował się dobrze. A oto lista:

- Kubuntu 9.04 :
Creative SB Audigy 4/CMedia CM8738/Creative SB128/i jakaś chińszczyzna rozpoznana jako FronMedia

-Kubuntu 9.10/ Sidux KDE
SB Audigy 4

-Mint 7
CMedia CM8738

Ubuntu 9.10
-SB Live 5.1 (wymagane usunięcie Pulse Audio)

---Skąd czerpałem wiedzę do napisania tego artykułu

Większość opisanych tu czynności pochodzi z własnego eksperymentowania jak i od użytkowników rożnych for związanych z tematyką Linuksa (tu wielkie podziękowania dla użytkownika ilin z forum debian.linux.pl który pomagał mi w wielu sprawach związanych z OSS4. Pisząc ten Artykuł korzystałem również z innych zasobów sieci:

http://www.opensound.com/
http://dug.net.pl/tekst/64/oss4_w_debianie/

oraz informacji zawartych na forach poświęconych Linuksowi

---Odpowiedzialność

Jako autor tych porad informuje, że nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za szkody wyrządzone w systemie, utraty danych czy awarie sprzętu. U mnie OSS4 działa i nie powoduje żadnych problemów, ale nie jestem jego twórcą i nie wiem jak się może zachować w specyficznych konfiguracjach.

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania