Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Open Source dla studenta, inżyniera i nie tylko.. cz.1 - FreeCAD

W ciągu ostatnich kilku tygodni w moim życiu zaszły spore zmiany jeśli chodzi o karierę zawodową. Jako absolwent Uniwersytetu nie posiadam inżynierskiego wykształcenia, co szczególnie dotkliwie odczułem podczas poszukiwania nowego miejsca pracy. Niemniej jako osoba chętnie ucząca się nowych rzeczy postanowiłem nadrobić, chociaż w niewielkim stopniu moje braki związane z nieznajomością rysunku technicznego, oraz projektowania w CAD. O ile rysunku technicznego można się poduczyć niewielkim kosztem inwestując trochę czasu i pieniędzy w prosty sprzęt, oraz wesprzeć się pomocą kolegów inżynierów, o tyle nauka CAD'a o ile ma być prowadzona na legalnym oprogramowaniu może być dosyć kosztowna. Wystarczy zerknąć na cenniki kilku programów tego typu (linki podane w źródłach), tym bardziej jeśli nie jest się już tak jak ja studentem.

Z pomocą przychodzi program FreeCAD

Aby mieć dostęp do pełnej wersji programu i nie być ograniczonym czasowo zacząłem poszukiwać otwartoźródłowego rozwiązania. Dosyć szybko znalazłem to czego szukałem. Pozostało wybrać to co lepsze (subiektywnie wg mnie lepsze:)) BricksCAD, LibreCAD czy FreeCAD. Po zasięgnięciu opinii z kilku for oraz, co bardzo ważne, sprawdzeniu dostępności różnego rodzaju tutoriali wybór padł na FreeCAD'a. I tutaj drobna uwaga.. oglądając tutoriale warto zwrócić szczególną uwagę na to z której wersji programu korzystają osoby je publikujące. Różnica w wydaniu może się bowiem, szczególnie w początkowym okresie, przekładać na szybkość nauki, jej komfort, a nawet możliwość wykonania niektórych prezentowanych operacji. Aby wszystko działało jak należy, należy mieć wersję równą, bądź wyższą od prezentowanej przez autorów samouczków. W repozytoriach Ubuntu znajdziemy wersję 0.12 FreeCAD'a, dostępna jest jednak wersja 0.13 wydana póki co jako niestabilna. Niemniej zachęcam do zainstalowania 0.13, gdyż jej interfejs i funkcjonalność bardzo ułatwia pracę i naukę. Posiadacze Windowsa mają "lepiej" i dla nich dostępna jest wersja 0.14 jako testowa:) Ich szczęście jest jednak pozorne, gdyż jeśli mamy do czynienia z dużym plikiem to lepiej pracować na Linuksie.. nie zawiesi się. Projekt który przedstawię na końcu tego wpisu wykonałem sam na Ubuntu.. na Windows 8 był niemożliwy do obsługi, gdyż każda próba otwarcia pliku kończyła się zawieszeniem systemu i resetem. Obydwa systemy zainstalowane oczywiście na tym samym komputerze, więc różnice w sprzęcie nie wchodzą w grę. Swoją drogą co ciekawe na Ubuntu nie mam dostępnych sterowników do mojej nVidii i pracuję na Intelu.. nie muszę chyba tłumaczyć, że przy renderowaniu itp. sprawach grafika ma raczej spore znaczenie. Ciekaw jestem jak program będzie pracował po wprowadzeniu technologii Optimus na Linuksa.

Program jest, naukę czas zacząć

Swoją przygodę z FreeCAD'em zacząłem od ogólnego zapoznania się z interfejsem programu. Jak na pierwszy rzut oka widać jest to bardzo rozbudowane narzędzie. Program został podzielony w taki sposób, aby bez problemu można było wybrać te narzędzi które nas w danej chwili interesują. Jako, że jestem początkujący i często nie wiem z czego będę chciał skorzystać najczęściej wybieram kompletny zestaw narzędzi. Trzeba przyznać, że twórcy zadbali o przejrzystość programu. Po takim wstępie przystąpiłem do swojego pierwszego projektu.. mój wybór padł na tutorial zamieszczony na Youtube i przedstawiający tworzenie bryły, która kształtem przypomina do złudzenia tłok (podziękowania dla autora!).
Jak się w trakcie nauki okazało jest to chyba najtrudniejszy z projektów przedstawionych dla tego programu. Trzeba jednak zauważyć, że tutorial ten jest poprowadzony w bardzo przejrzysty, prosty i przystępny sposób. Nie jest on łatwy, ale po jego przejściu zna się wszystkie ważniejsze funkcje programu, co w połączeniu z odrobiną wyobraźni i sprytu pozwala już na tworzenia naprawdę bardzo skomplikowanych brył 3D. Tym większe uznanie należy się twórcom samouczka. Chętnych do nauki odsyłam do linka poniżej.

W Źródłach podaje również link do tutoriala spisanego na blogu, co jest przydatne w razie szybszych akcji w filmie. Są tam też podane niektóre skróty klawiszowe, o których w filmie zapomniano wspomnieć:)

Samouczek samouczkiem.. zacznijmy "zabawę" i zróbmy coś swojego

Przyznam się szczerze, że w początkowej fazie mojej przygody z FreeCAD'em wystarczała mi sama wiedza z samouczków.. Tym bardziej, że były one przedstawione w taki sposób, iż parafrazując Eisteina "..nawet średnio inteligentna małpa jest w stanie je zrozumieć", a ja tylko się uczyłem. Większe wyzwanie podjąłem w momencie trafienia do nowej pracy. Zlecono mi w ramach zadania i sprawdzenia mnie i tego co FreeCAD potrafi stworzenie trójwymiarowej bryły z poniższego zdjęcia w programie CAD. Firma jako takiego CAD'a nie posiada i nie używa, ale skoro ja się "orientuję" to mogę zainstalować i zrobić co trzeba na miejscu. Przy okazji nie trzeba tego zlecać innej zewnętrznej firmie. A skoro FreeCAD jest za "free" nie ma opłat, a jak wiemy dla przedsiębiorstw jest to nadzwyczaj korzystna informacja. Zamiast się rozpisywać i pokazywać co i jak (ten wpis nie jest samouczkiem, choć może kiedyś jakiś tutorial zrobię), przedstawiam Wam efekty mojej pracy.

Pomimo spędzonego z samouczkami czasu samodzielny projekt zajął mi kilka dni spokojnego projektowania zanim wykorzystałem prawidłowo wszystkie funkcje przy jego tworzeniu. Niemniej po takim samodzielnym projekcie moja wiedza o użytkowaniu programu wzrosła niepomiernie, ponadto taki projekt zdecydowanie rozwija "inżynierski sposób myślenia".. Efekty jakie osiągnąłem widzicie sami.

A ponieważ uczymy się przez całe życie.. i jak to się kończy powszechnie wiadomo:)

W chwili obecnej nadal rozwijam swoją wiedzę na temat FreeCAD'a.. szczególnie interesuje mnie teraz rzutowanie rysunków 3D na 2D. Jestem przy tym pewien, że sporo wody jeszcze w Odrze upłynie zanim będę znał dokładnie wszystkie funkcje tego rozbudowanego narzędzia. Niemniej pewną namiastkę jego możliwości już znam. A nawet włączyłem się w tworzenie programu i w wolnych chwilach zajmuję się jego tłumaczeniem na polski. A skoro o rysunku 2D wspomniałem, to będzie to temat kolejnego wpisu, jak tylko uda mi się przebrnąć przez samouczek Draft Sight'a.. swoją drogą kolejnego rewelacyjnego programu dla inżynierów. A już teraz zachęcam wszystkich do wypróbowania obydwu programów. Jednocześnie chciałbym zachęcić społeczność do przyłączenia się do spolszczania FreeCAD'a. Ostatni link w źródłach prowadzi do strony projektu, dla tych którzy chcieliby się przyłączyć. Pozdrawiam twórców, społeczność i wszystkich pasjonatów rysunku 3D:)

P.S.

Gdyby ktoś znalazł samouczek pokazujący w jaki sposób gwintować śruby we FreeCAD, tudzież w prosty sposób umieszczać napisy 3D byłbym bardzo wdzięczny za podzielenie się tą informacją:) W końcu "w kupie siła!"

Źródła

Link do strony FreeCAD' i pobierania wersji 0.13 (dla Ubuntu)

Freecadweb/FreeCAD

Tutorial z tłokiem w roli głównej:

freecad- tutorial z tokiem w roli gównej

Pierwsze kroki z programem:

Rozgryzamy freecad krok po krokuFreeCAD część druga - poznajemy klawisz F5

Kilka z wielu samouczków i poradników:

Dla tych którzy chcieliby dołączyć się do projektu

Aby inne narody wiedziały, że Polacy nie gęsi.. 

linux inne

Komentarze

0 nowych
Fanboj O   9 #1 08.07.2013 20:42

Pozwolę sobie dorzucić fajny wstępniak do Free CAD-a:
http://jakilinux.org/aplikacje/wprowadzenie-do-freecad/

Frankfurterium   10 #2 08.07.2013 22:09

W sumie masz szczęście, że zaczynasz od Open, a nie migrujesz z Auto. Ja się na tym kompletnie nie znam, ale nasłuchałem się trochę gorzkich żali ludzi, którzy musieli albo chociaż próbowali. Sprawa ma się pewnie jak z innymi Open-Substytutami (Photoshop -> Gimp; MS Office -> Libre Office itd.).

  #3 08.07.2013 22:12

Powodzenia w dalszych zmaganiach z tym programem.. Szacun z tę bryłę! I oczywiście czekamy na kolejnego posta :-)

Chemical Attack   4 #4 08.07.2013 22:36

Szczerze mowiac to kiedy zaczynalem nauke korzystalem z 0.12.. w 0.13 komfort pracy jest bez porownania lepszy. Byc moze teraz narzekaliby mniej. Ogolnie do moich potrzeb program jest super. Czekam na wersje 014. Miedzyczasie troszke pomagam jako tlumacz;)

Humanoid   5 #5 08.07.2013 23:12

O kurde, ale fajny program. Muszę przetestować.

Bawiłem się Sketch Up'em i żałuję, że nie ma wersji Linux'owej. Ale przynajmniej działa pod WINE. Czy ten FreeCAD jest lepszy od Sketch Up dla amatorki?

clubber84   5 #6 08.07.2013 23:17

Siedzę w przemyśle od 7 lat (konstruowanie, projektowanie, obsługa i programowanie maszyn CNC) i mogę z całą stanowczością stwierdzić, że program FreeCAD dla początkującego konstruktora w zupełności wystarczy (godny polecenia do nauki jest jeszcze DoubleCAD XT - do pobrania ze stron DP).
Co prawda do celów zawodowych nie jest to dobra aplikacja, jednak do szkolenia się na tego typu oprogramowaniu jest w sam raz.
Po jakimś czasie brakuje pewnych funkcji ułatwiających pracę z projektami, które to funkcje znajdują się już w profesjonalnych aplikacjach do konstruowania i projektowania w 2D i 3D.
Jeśli jesteś studentem, to wersje studenckie (dodam, że bezpłatne dla studentów kierunków inżynieryjnych) idealnie będą spełniały zadanie.
Proponuję uczyć się projektowania i konstruowania na przedstawionej przez kolegę aplikacji, a później w miarę ogarniania zagadnień konstruowania przestawiać się powoli na profesjonalne aplikacje:
- SolidWorks (ogólny przemysł maszynowy)
- Inventor (konstrukcje spawane i gięte)
- Solid Edge (branża motoryzacyjna)
- Catia (przemysł lotniczy, tworzywa sztuczne)
- AutoCAD (ogólne zastosowanie w projektowaniu 2D)
- Pro/Engineer (produkcja sprzętu AGD i ceramiki sanitarnej).
Do wyboru, do koloru.

Pozdrawiam

Autor edytował komentarz.
Humanoid   5 #7 08.07.2013 23:39

@clubber84
Bawiłem się trochę programem Solid Edge, wersją darmową. Czasami potrafił się zablokować i prostych rzeczy odmawiał. Być może był problem tego, że coś sknociłem. O jakich funkcjach mówisz?

jabolmax   5 #8 09.07.2013 04:08

Frankfurterium autocad to jakiś koszmar, inventora tak samo nie cierpię, solid edge NX i catia to jest to, i clubber84 się zgodzę uczy pewnej filozofii pracy w 3D, ale raczej nic więcej.

Humanoid myślę że przede wszystkim modułów przeznaczonych do zażądania projektem, pracujesz na żywo nad projektem i każdy coś zmienia i automatycznie masz o tym informacje więcej od razu jesteś informowany o kolizjach części i złożeń, komunikacja między plikami, projektu dokumentacji a badań femowskich, analizy kształtu i wiele, wiele innych, po za tym już widzę ze wiele rozwiązań w NX jest o wiele wygodniej rozwiązanych, mówię tu teraz o moich obserwacjach z filmików instruktarzowych z freecada nie korzystałem, łapanie zależności w szkicu jest średnio wygodne robi ci się burdel, lepiej wygląda gdy masz osobne okno z zależnościami, klikasz na wybrane linie pokazują ci się możliwości powiązania i zrobione już więzy, wymiarowanie moim zdaniem powinno być bardziej automatyczne, tam było kilka opcji dla wycinania i extruda pocked i pad, lepiej by było umieścić to w jednej opcji dając nam wybór interakcji jaką powstałą bryła z nową ma wytworzyć czyli czy ma wyciąć istnieć sobie niezależnie zachować część wspólną czy może się z nią połączyć. średnio też widzę projektowanie parametryczne, tzn tworzysz kształt a później zmieniając kilka wymiarów tworzymy cały zestaw części, można tak zrobić zestaw kilkuset śrub, nakrętek, węzłówek czy innych wzmocnień w ciągu jednego dnia roboczego

dhor   9 #9 09.07.2013 08:27

Brawo i o to chodzi. Efektywne użytkowanie wolnego softu, a nie wieczne ględzenie, że nie ma autocada za darmo i pod Linuksa, a sam Linux niepodobny do Windowsa.

Choć to kompletnie nie moja branża, to śledzę od czasu do czasu ofertę *CAD i jestem zbudowany ilością tego typu programów. Wystarczy przewertować listę:

http://www.tech-edv.co.at/05_LUnIx/80_CAD~2f3d/10_CAD~20Links/index.php

Chemical Attack   4 #10 09.07.2013 08:48

@Humanoid
Nie mam pojęcia czy jest lepszy od SketchUp.. bo miałem z nim do czynienia tylko raz i nie przemówił do mnie. FreeCAD natomiast wciągnął mnie na całego.

@clubber84
Ja własnie zaczynam przygodę z tworzywami sztucznymi.. może powiesz jak w tych porównaniach wypada rodzimy produkt ZWCAD? Catia jest przepotężna.. ale jej cena również jest zaporowa, a ja zapewne nawet w miejscu pracy nie wykorzystałbym jej w pełni.

@jabolmax
Co do zmain w projekcie to na pewnym etapie we FreeCAD faktycznie jest to utrudnione. Cofasz się, poprawiasz i nagle okazuje się, że rysunek się rozjechał. Co do opcji wycinania i łączenia brył wzajemnie w 0.13 jest to według mnie całkiem całkiem rozwiązane. Może miałbym inne zdanie gdybym korzystał z AutoCAD'a..

annsk   7 #11 09.07.2013 08:48

Przecież AutoCAD jest dla studentów i uczniów do celów edukacyjnych za darmo, jak większość oprogramowania Autodesku.

http://students.autodesk.com/?nd=download_center

Chemical Attack   4 #12 09.07.2013 09:13

Ale ja studentem już nie jestem.. co jest napisane we wpisie. Poza tym nie można go wtedy wykorzystywać do celów komercyjnych i z tego co wiem zostawia afiliację w projektach..

Autor edytował komentarz.
juv   7 #13 09.07.2013 09:38

@chemical Attack
ZWCAD jest kompatybilny z plikami Autocada i to jest jego wielka zaleta, Pracuje sie w nim bardzo przyjemnie i jest zdecydowanie bardziej rozbudowany niż darmowe programy freeCAD

prap   4 #14 09.07.2013 10:23

Co do listy clubbera to jest jeszcze Archicad dla architektów.

Ciekawym programem tego typu z wersją na linuksa jest też DraftSight, tyle że tylko 2D. Oferuje wsparcie dla plików Autocada co jest jego dużą zaletą. Udało mi się odwieść żonę od piracenia w domu Autocada i Archicada. Jakoś się przesiadła, i chyba nawet lepiej się jej pracuje niż na jakimś płatnym zwcadzie czy czymś w tym stylu który też miała w pracy na jednym z komputerów bez Autocada. Interfejs podobny do Autocada, pliki od innych ludzi z autocadem otwiera. Ma jakieś swoje wady, czasem coś nie tak wyświetli chyba, dokładnie nie wiem bo nie korzystam, ale żona mi nie marudzi, więc jest raczej OK.

Nie chciało mi się usuwać tego co już napisałem a doczytałem właśnie, że DraftSight został już we wpisie wspomniany, choć jedynie przelotnie.

"Nie mam pojęcia czy jest lepszy od SketchUp.. bo miałem z nim do czynienia tylko raz i nie przemówił do mnie. FreeCAD natomiast wciągnął mnie na całego. "

Jak już pisałem wyżej nie siedzę do końca w temacie, ale jako domowy "open source and legal software manager" który szukał żonie różnych zamienników wydaje mi się, że sketchup służy po prostu do czego innego. Np proste szkice czy modele do pokazania klientowi żona robiła na szybko w sketchupie, natomiast kompletny projekt budowlany z wymiarami i szczegółami już w Autocadzie/Archicadzie w biurze lub DraftSightcie w domu.

Autor edytował komentarz.
WODZU   18 #15 09.07.2013 10:56

Taka wiedza była mi potrzebna :) Dzięki za wpis i info o programie oraz komentarze z dodatkowymi wyjaśnieniami :)

Autor edytował komentarz.
Axles   18 #16 09.07.2013 12:17

Ja miałem tylko styczność z SkechUp i bardzo program przypadł mi do gustu, stworzyłem sobie nawet projekt mojej działki i mimo, że program nie służy do tego zbytnio. Ciekawa zabawa i poznawanie programu była przy tworzeniu miasta/budynków 3D w ramach Google Maps. No, ale później doczytałem na jakimś forum, że projekt umiera lub przejął go ktoś i tak moja przygoda zakończyła się.

jabolmax   5 #17 09.07.2013 13:22

Chemical Attack autocad jeśli chodzi o zmiany też jest bardzo nie wygodny, ja siedzę w NX i to jest bajka, polecam każdemu, choć strasznie trudno załapać się na licencje

clubber84   5 #18 09.07.2013 18:26

@jabolmax
Potwierdzam - NX jest prawie idealnym narzędziem projektowym dla inżynierów konstruktorów (całkiem zapomniałem o nim - chyba właśnie ze względu na trudny dostęp do licencji, bo niewiele firm posiada na stanie to oprogramowanie). Badania famowskie, zarządzanie projektami na żywo i zależności są skrojone na miarę potrzeb każdego konstruktora. Polecam nauczyć się obsługi NX'a, chociażby po to, aby mieć porównanie - ja niestety nie miałem okazji do dłuższej "zabawy" NX'em, ale już samo to wystarczyło wyrobić sobie o nim zdanie.
Taka ciekawostka: "Wyciągnięcie po profilach" w NX'ie i Catii jest najlepiej rozwiązaną funkcją spośród wszystkich dostępnych aplikacji do projektowania w 3D - konstrukcja algorytmów jest inaczej rozwiązana.

@Humanoid
Jak wspomniał @jabolmax - brakującymi funkcjami są zależności i zarządzanie na żywo.

@Chemical Attack
ZWCAD ma gorszą dynamikę pracy - często przy tworzeniu wielu pozycji na raz (np. szyk kołowy, wielorzędowy, wycięcia w kilku zespolonych profilach) potrafi się przywiesić na dłuższy czas.
Co do tworzyw i ich mniejszej wytrzymałości od metali, to najlepszym narzędziem do konstruowania części z tworzyw jest Catia - a to właśnie ze względu na bardzo dobry moduł sprawdzania wytrzymałości zmęczeniowej materiałów zwanym MES.

@prap
Z ArchiCAD'em miałem do czynienia w technikum przez około rok czasu - powiem, że naprawdę lepszego oprogramowania do projektowania budowli nie ma, ale ta cena...

Zaawansowany moduł MES w Catii pozwala na zbadanie już w fazie projektowania wszystkich sił występujących w danej konstrukcji - bez budowania modeli poza środowiskiem projektowym.

Autor edytował komentarz.
revcorey   8 #19 10.07.2013 07:51

"A skoro o rysunku 2D wspomniałem, to będzie to temat kolejnego wpisu, jak tylko uda mi się przebrnąć przez samouczek Draft Sight'a.. swoją drogą kolejnego rewelacyjnego programu dla inżynierów."
Jeśli ma być to obróbka precyzyjna to dopuść sobie draftsigth jak pamiętam tam ludzie skarżą się na jakieś różne mankamenty, teraz nie pamiętam. Ale rozmawiałem ze znajomym konstruktorem. Mnie osobiście to schematów technologicznych itp. dla np.elektrowni on wystarcza. Jakieś 98% dwg. otwiera poprawnie, podobnie 98% później czytanych w ac jest poprawnych.

Autor edytował komentarz.
Ayaritsu   6 #20 10.07.2013 10:11

@Chemical Attack
Jak chcesz się poduczyć i po testować SolidWork'a, to teraz jest konkurs, gdzie zgłaszając się do niego, otrzymuję się pełną wersję programu (chyba nawet wersję Premium). Mógłbyś wtedy obyć się z takim programem i zawsze to by było dobrze dla Twojego doświadczenia:)

  #21 10.07.2013 12:18

Dajcie już spokój z tym Autodziadem i jemu podobnymi. 2D to deska kreślarska, tylko że na komputerze. 2D mocno trzyma się chyba tylko w architekturze i budowlance.
Moim zdaniem: 2D jest dla masochistów :)

Obecnie liczą się tylko programy do modelowania 3D (parametryzacja, a także w niektórych przypadkach modelowanie bezpośrednie/swobodne).
Catia, NX, ProE to kobyły CAE za "grubą kasę", więc stać na nie tylko bogate firmy.
Programy za "znośną kasę" (20-40 tys. PLN) w których pracuje się znakomicie to SolidWorks, Inventor, SolidEdge oraz kilka innych.
Z resztą rynek jest bogaty w programy wspomagające prace inżynierskie :)

Podzielam zdanie @clubber84 co do wykorzystania programów do konkretnych zastosowań, no można by jeszcze dodać systemy do MES (FEM), CAM, itp. itd., ale to nie miejsce na takie wpisy :) Są od tego odpowiednie fora, zresztą to temat rzeka.

PS. Jedynym sensownym programem 2D, do tego PARAMETRYCZNYM oraz DARMOWYM i w JĘZYKU POLSKIM jest Solid Edge 2D ST4 Drafting V104 (jak na razie to ostatnia wersja do której dostępna jest polska wersja językowa)
http://www.dobreprogramy.pl/Solid-Edge,Program,Windows,12097.html

"Używalny" jest także DraftSight
http://www.dobreprogramy.pl/DraftSight,Program,Windows,20332.html

Obydwa można wykorzystać komercyjnie !

PPS. Mnie osobiście najlepiej pracuje się na SolidWorks (mechanika, budowa maszyn, itp.), chociaż testowaliśmy przed zakupem do firmy wiele programów od dystrybutorów.
Na studiach także przez ręce przewinęły się różne programy :)

jabolmax   5 #22 11.07.2013 05:02

tak się składa że jestem w posiadaniu nie komercyjnej licencji NX, czy było byli byście zainteresowani jakimś artykułem o nim?

  #23 11.07.2013 12:00

Odnośnie programu Solid Edge 2D Drafting to Redakcji DP proponowałbym zamieścić AKTUALNE zrzuty ekranu, bo te dostępne na stronie z opisem wprowadzają w błąd potencjalnych użytkowników :)
To nowoczesny, parametryczny program CAD 2D, z panelem typu "wstążka" umożliwiającym szybki dostęp do wszystkich funkcji. Jest to wyjęty moduł Drfating z pełnego Solid Edge ST4.

Tutaj link do galerii w Google (nie chcę podawać konkretnych stron aby nie robić reklamy):
https://www.google.pl/search?q=Solid+Edge+2D+Drafting&client=firefox-a&h...

Wersja polska (nakładka) dla Solid Edge 2D Drafting ST4 do pobrania ze strony dystrybutora: http://www.gmsystem.pl/indexPliki.php

Forum: http://www.forum.solidedge-st.pl/solid-edge-2ddrafting-f11.html

@jabolmax
Jak najbardziej, tutoriali dotyczących programów CAD nigdy za mało :)

  #24 11.07.2013 15:38

@jabolmax - ja bylbym zainteresowanym

clubber84   5 #25 11.07.2013 17:52

@jabolmax
Oczywiście ja również będę "dźwięczny" za artykuł o NX'ie :D

Chemical Attack   4 #26 11.07.2013 21:49

Ja też chętnie poczytam.. i dowiem się więcej na temat licencji.

@Ayaritsu
Poczytam, zorientuję się co i jak i może uda się załapać:) Jeśli mówisz o tym konkursie:

http://www.solidexpert.com/youcandesign/

To ja niestety nie posiadam już statusu studenta:(

Autor edytował komentarz.
  #27 11.11.2013 22:46

@clubber84 - ale żeś pojechał, szkoda słów ;) Trochę pomyliło Ci się przeznaczenie różnych CAD-ów :D Ale mniejsza o to.

FreeCAD to narazie program mocno uproszczony, na poziomie SOLIDWORKS'a z połowy lat 90-tych (a nawet nie, bo na kilku funkcjach się wysypuje), ale............... FreeCAD będzie rządził za kilka lat (doganiając programy za kilka tysięcy zł jak Alibre, ZW3d, Fi-Flex, itp. programy niskiej klasy), a za kilkanaście może nieźle namieszać na rynku, bo kto kupi CAD-a z tzw średniej półki (SW, INV, SE, TopSolid) za 10-30 tys. zł, jak będzie FC za Free.

Moim zdaniem chłopaki z FC zrobili za dużo modułów, a powinni się skupić na 3-4 i je dobrze dopracować, a dopiero później dodawać kolejne moduły. Poza tym widzę w FC przyszłość. To będzie świetna rzecz (jeśli projekt nie upadnie lub nie zostanie kupiony). Nawet jeśli FC nie uzyska uznania w przemyśle, to przynajmniej wpłynie korzystnie na poziom cen komercyjnych CAD-ów.

  #28 01.11.2014 21:59

FreeCAD jako darmowe narzędzie jest bardzo dobrze wykonany, wiadomo że brakuje mu do płatnej konkurencji ale wiadomo że w płatnych jest więcej ludzi którzy nad tym pracują. Życzę im powodzenia bo każda konkurencja a tym bardziej darmowa i całkiem niezła spowoduje zachwianie na rynku i obniżenie cen na płatne aplikacje :)

--
http://www.ks-cad.com

  #29 21.08.2015 16:26

Gwintowanie też szukałem - zerknij na youtube i wpisz "freecad inner thread". Taki niemiec mówiący bardzo śmiesznie po angielsku ładnie to tłumaczy i faktycznie to wychodzi.

  #30 30.11.2015 19:16

@Frankfurterium: Pracuję na Gimpie parę lat, zastosowanie oczywiście w foto. Uważam, że można w nim wszystko zrobić

  #31 31.01.2016 16:15

Darmowy program to także DraftSight 2D, zastępuje w pełni płatnego Autocada.
za darmo po polsku do pobrania http://www.draftsight.cns.pl
Fajny jest SOLIDWORKS 3D ale on już kosztuje i to dużo. Za to można popracować przez rok i pouczyć się na wersji studenckiej.
Organizator konkursu studenckiego udostępnia taką licencję
http://www.dps-software.pl/edukacja