Open Source przyszłością Windows?

Strona główna Aktualności

O autorze

Analitycy z firmy Gartner uważają, że w przeciągu najbliższych paru lat coraz popularniejsze będzie stawało się łączenie zamkniętego i otwartego oprogramowania.

Phil Dawson, wice prezydent Gartnera do spraw rozwoju powiedział, że dostaje coraz więcej informacji o tym, że jego klienci skłonni są instalować programy Open Source na Windows, lub zamknięte aplikacje na Linuksie. Firmy zaczynają odchodzić od tradycyjnego podejścia, w którym standardem był Windows wyłącznie z komercyjnymi narzędziami, lub Linux i jedynie otwarte dodatki.

Takie możliwości są częściowo także zasługą Microsoftu, który ostatnio zmienia swoje podejście do Linuksa. Gigant z Redmond przez ostatnie dwa lata dojrzał i przeszedł ogromne zmiany, dzięki którym między innymi coraz częściej spotkać można takie rozwiązania, jak na przykład otwarty serwer WWW Apache pracujący pod kontrolą Windows. Największy wzrost odnotowywany jest jednak na rynku komercyjnych aplikacji dla Linuksa. Coraz częściej użytkownicy dokonują wyboru nie spośród systemów operacyjnych, a konkretnych aplikacji czy języków, takich jak na przykład Java i .NET.

© dobreprogramy
s