OpenAcademy: Wprowadzenie do języka R

Strona główna Aktualności

O autorze

21 stycznia we Wrocławiu odbędzie się kolejny wykład z cyklu OpenAcademy. Tym razem tematem wykładu będzie wprowadzenie do darmowego systemu R.

Większość ludzi uważa R za środowisko statystycznej analizy danych. Według twórców systemu, R jest jednak uniwersalnym środowiskiem, w którym są zaimplementowane metody statystycznej analizy i wizualizacji danych. Oznacza to, że możliwości systemu znacznie wykraczają poza statystyczną analizę danych. R pozwala również na wykorzystanie w analizie danych algorytmów data mining i uczenia maszynowego. W systemie R dostępne są także algorytmy optymalizacji oraz metody numeryczne. Niektórzy używają systemu R na co dzień do prostych obliczeń. Inni budują zaawansowane aplikacje do analizy czy prezentacji graficznej danych (zainteresowanym polecamy przegląd zastosowań oraz możliwości graficzne). Wciąż uaktualniany zestaw bibliotek dla R (w oficjalnej dystrybucji ponad 1500) sprawia, że możliwości tego systemu wydają się wręcz nieograniczone!

W czasie wykładu przedstawione zostaną możliwości systemu, jego specyfika, dziedziny zastosowania oraz wybrane ciekawostki. Trochę czasu poświęcone zostanie również programowaniu w języku będącym podstawą R. Spotkanie na temat GNU R poprowadzi Artur Suchwałko - pasjonat i intensywny użytkownik systemu R od blisko pięciu lat.

OpenAcademy to cykl otwartych wykładów, których celem jest propagowanie idei wolności i otwartości oprogramowania. Tematyka prowadzonych prezentacji jest bardzo szeroka, począwszy od najbardziej podstawowych informacji związanych z samą ideą Wolnego Oprogramowania, poprzez podstawy zagadnień praktycznych związanych z instalacją i użytkowaniem otwartych systemów, skończywszy na zaawansowanych aspektach administracyjnych, czy naukowych. Organizatorem cyklu jest Uczelnia Organizacja Studencka AASOC działająca przy Politechnice Wrocławskiej.

Zaplanowane na 21 stycznia spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:30 w sali 0.32 budynku C-13 (ZCS) Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25. Wstęp na wykład jest wolny, rejestracja nie jest wymagana.

© dobreprogramy

Komentarze