OpenBSD 3.9

Strona główna Aktualności

O autorze

Zwykle, mając na myśli darmowe systemy operacyjne mamy na myśli Linuksa. Jest najpopularniejsza, ale nie jedyna (zwłaszcza wśród początkujących użytkowników) rodzina systemów wywodzących się z Uniksa. Bardzo ciekawe są także systemy BSD, określane, często mylnie, mianem trudnych i skomplikowanych w obsłudze.

1 maja ukazała się nowa wersja OpenBSD, którego twórcy stawiają przede wszystkim na bezpieczeństwo i stabilność. Twórcy chwalą się, że od 8 lat w OpenBSD wykryto tylko jedną dziurę pozwalającą na atak z sieci. Z tego powodu system przeznaczony jest głównie na serwery sieciowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go na domowym komputerze.

Warto wspomnieć, że prócz sporej bazy oprogramowania dostępnego na systemy BSD, potrafią one bez problemu uruchamiać także aplikacje pisane na Linuksa. Zainteresowanych alternatywą dla alternatywnego Linuksa, po dalsze szczegóły odsyłamy na stronę twórców (częściowo dostępną w języku polskim).

Przy okazji warto wspomnieć, że jest już znana data wydania stabilnej wersji OpenSUSE 10.1. Według informacji ze strony producenta, obrazów płyt instalacyjnych spodziewać się można 11 maja, czyli w najbliższy czwartek. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie to data ostateczna.

© dobreprogramy
s