r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

OpenDocument Format dla niewidomych

Strona główna Aktualności

IBM stworzył oprogramowanie, które pomoże w rozwiązaniu problemów jakie napotykają niewidomi przy posługiwaniu się otwartym standardem OpenDocument Format.

Zestaw interfejsów (API) dla Windows nazwanych IAccessible2 został zaakceptowany przez Free Standards Group. Interfejsy te pomogą niewidomym w korzystaniu z edycji, hiperlinków, wykresów oraz menu. Funkcjonalność ta jest obecnie często spotykana w aplikacjach bazujących ba DHTML, AJAX, WAI-ARIA oraz OpenDocument Format i bez IAccessible2 nie jest ona łatwo dostępna dla niewidomych. IAccessible2 jest uzupełnieniem bibliotek Microsoft Active Accessibility (MSAA). Bazuje na otwartej technologii, którą pierwotnie IBM stworzył z Sunem w celu ułatwienia niepełnosprawnym korzystania z Javy i Linuksa. Po zaimplementowaniu IAccessible2 na Windows łatwiej będzie adaptować poszczególne aplikacje pod kątem niepełnosprawnych także na innych platformach.

Oprogramowanie IBMa powstało m.in. dlatego, że stan Massachusetts nie podjął migracji z formatów Microsoft Office na ODF właśnie ze względu na problemy napotykane przez osoby niepełnosprawne.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.