reklama

OpenELEC 6.0: najszybszy sposób, by mieć Kodi na multimedialnym pececie

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

OpenELEC, system stworzony specjalnie na salonowe multimedialne komputerki HTPC, jest już dostępny w wersji 6.0. Dla niezorientowanych – to najprostsza metoda na uruchamianie odtwarzacza Kodi, tak by w kilka sekund od włączenia sprzętu mieć dostęp do zasobów multimediów lokalnych i sieciowych, udostępnionych poprzez prosty i ergonomiczny interfejs.

Wersja 6.0 OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center) to przede wszystkim aktualna wersja „Isengard” odtwarzacza Kodi (15.2), a pod spodem Linux 4.1, systemd 219, Xorg 1.17 i ffmpeg 2.6. To w zasadzie wszystko, nie licząc kilku łatek na Kodi, dzięki którym możliwe jest skonfigurowanie np. sieci bezprzewodowej nie wychodząc z charakterystycznego interfejsu tego odtwarzacza.

Warto wiedzieć, że wiele wtyczek wcześniej działających w poprzedniej wersji OpenELEC 5.08 może po prostu przestać działać. W związku ze zmianą podsystemu dźwięku w Kodi, OpenELEC nie zawiera już enkoderów i dekoderów audio, zniknęły też dodatki PVR i wizualizacji. Wszystko to należy doinstalować z repozytoriów.

Z wydaniem 6.0 zniknęły też kompilacje dla 32-bitowych systemów x86. Deweloperzy uznali, że takich komputerów już praktycznie nie ma. Pojawiła się za to specjalna kompilacja dla starszych 64-bitowych maszynek z czipami NVIDIA ION, oraz ARM-owa wersja dla odtwarzaczy WeTek Play (które są zresztą sprzedawane przez stronę internetową projektu). Oczywiście podstawowa wersja to standardowa kompilacja x86-64, która obsługuje komputerki z czipami AMD, Intela i Nvidii. Dostępne są też kompilacje dla Raspberry Pi pierwszej i drugiej generacji, oraz nieoficjale kompilacje dla starych AppleTV. Znajdziecie je wszystkie na stronach OpenELEC.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama