OpenELEC 7.0 z nowym Kodi i obsługą bezprzewodowych głośników. Po co komu SmartTV?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

OpenELEC, jeden z najbardziej dopracowanych systemów operacyjnych dla komputerków HTPC, doczekał się wydania 7.0. System operacyjny? Oczywiście w bardzo specyficznym sensie. To raczej platforma uruchomieniowa dla odtwarzacza Kodi, zapewniająca minimalny narzut, tak by nawet na słabszych, starszych komputerkach cieszyć się płynnym odtwarzaniem mediów. A to jest przecież najważniejsze w tego typu zastosowaniach. Jeśli więc niepotrzebny Wam na salonowym komputerku pełny Linux czy Windows, a chcecie po prostu szybko uruchomić Kodi, to Open Embedded Linux Entertainment Center jak najbardziej godny polecenia.

Główne zmiany w wydaniu 7.0 dotyczą oczywiście aktualizacji pakietów systemowych. Wspomnijmy o najważniejszych: Linux 4.4, systemd 229, xorg-server 1.18, ffmpeg 2.8, libva 1.7, oraz oczywiście samo Kodi – duży skok do wersji 16.1. Wraz z nowym linuksowym kernelem dostajemy oczywiście też nowe sterowniki, w tym do kart sieci bezprzewodowych, dodano obsługę nowego sterownika AMDGPU i zaktualizowano sterownik Intela. Uporządkowano też sytuację ze sterownikami Nvidii. Teraz wersja legacy, przeznaczona np. dla takich platform jak ION, została połączona z głównym sterownikiem. Dzięki temu ich użytkownicy mogą wykorzystać standardowy obraz instalacyjny (Generic).

Przejście na Kodi 16.1 oznacza sporo ulepszeń dla użytkowników OpenELEC-a, takich jak stałe logowanie zdarzeń, obsługa długiego przycisku w pilotach, nieliniowe rozciąganie treści wideo 4:3 do formatu 16:9, ulepszenia w menedżerze dodatków i bibliotece muzyki. Jako że dostajemy zaś wersję poprawkową, można być pewnym stabilności i płynności jej działania.

Sam jednak OpenELEC przynosi ulepszenie, które może naprawdę przydać się w codziennym korzystaniu z komputerków HTPC. Wreszcie możemy podłączyć i skonfigurować zewnętrzne głośniki po Bluetooth Audio. Panel ustawień OpenELEC-a w Kodi zawiera teraz sekcję Bluetooth, gdzie włączymy obsługę takiego sprzętu (OpenELEC > Ustawienia > Usługi > Włącz Bluetooth), a następnie wyszukamy głośniki i w ustawieniach dźwięku jako urządzenie dźwiękowe wskażemy PULSE: Default, Bluetooth Audio. Do systemu wrócił też klient OpenVPN, co spodoba się wszystkim ceniącym swoją prywatność podczas oglądania internetowych multimediów.

Obecnie OpenELEC oferowany jest jako obraz Generic dla komputerów x86 (wersja ta obsługuje grafiki Intela, Nvidii i AMD), obraz dla dla promowanego przez projekt odtwarzacza multimediów WeTek Core z procesorem AMLogic, obrazy dla Raspberry Pi (dwie wersje, dla pierwszych Malin oraz Pi2 i Pi3), oraz dla systemów z procesorem Freescale iMX6. Znajdziecie je na stronach pobierania OpenELEC.tv.

Aktualizacja dla użytkowników starszych wersji systemu wymaga ręcznej interwencji (należy wgrać przez zasób sieciowy obraz noweogo systemu do folderu Update), zaleca się też zrobienie kopii bezpieczeństwa ustawień Kodi – jednak po aktualizacji na naszym sprzęcie nie mieliśmy żadnych problemów, trzeba było po prostu odinstalować niekompatybilne wtyczki.

© dobreprogramy