OpenOffice.org 3.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Dzisiaj opublikowano kolejną stabilną wersję darmowego, otwartego pakietu biurowego OpenOffice 3.1.

Nowy OpenOffice zawiera bardzo dużo zmian, nowych funkcji i poprawek. Nową funkcją, której bardzo domagali się użytkownicy, jest anti-aliasing dla tworzonych rysunków, dzięki któremu krawędzie kształtów są gładsze. Jest on dostępny w trybie edycji i przy eksporcie, nie ma go natomiast w trybie pełnoekranowym. Ponadto przy przeciąganiu rysunków są one widoczne z 50% przezroczystością, poprzednio było widać tylko ramkę okalającą. Dodano także przezroczystość przy zaznaczaniu tekstu. Funkcja poziomów konturu pozwala na ustalenie poziomu konturu i stylu numerowania bez względu na styl paragrafu. W Calcu wprowadzono podpowiedzi w trakcie pisania formuł, konwersję między walutami stref euro, w tym import i eksport do formatów Microsoft Excel, a także możliwość zmiany nazwy wskutek dwukliku na kartę arkusza.

Podpisy do osi w wykresach przedstawiających wartości ujemne mogą być teraz przy tychże osiach, a nie jak poprzednio na brzegach wykresu. Pojawiła się możliwość odpowiadania na notatki do tekstu, dzięki czemu osoby wspólnie pracujące nad dokumentem mogą dyskutować nad wprowadzanymi zmianami. W Impress dodano przyciski pomniejszania i powiększania czcionki. Rozszerzono funkcje sprawdzania poprawności gramatycznej. Oprócz standardowej możliwości podkreślenia tekstu dodano także nadkreślenie. Uproszczono funkcję usuwania hiperłączy. W menu kontekstowym dodano opcję akceptacji śledzonych zmian. Wprowadzono wybór wyświetlania brakujących wartości natomiast ścieżki z arkusza kalkulacyjnego i plików dBase służących jako bazy danych mogą być przechowywane w postaci plików ODB.

W Impress można kontrolować odtwarzanie multimediów z poziomu tworzonych efektów animacji. Wprowadzono bardziej inteligentne sortowanie w Calc. Dodano obsługę brakujących danych na wykresach. W Base rozszerzono możliwości makr, wprowadzono obsługę ścieżek względnych oraz dodano podświetlanie składni dla SQL. Zadowoleni będą użytkownicy języków, w których tekst pisany i czytany jest z prawej do lewej. Paski narzędzi mogą się zaczynać z prawej strony oraz dodano przyciski umożliwiające łatwe przełączanie pisania pomiędzy kierunkami z prawej na lewą oraz z lewej na prawą. Pojawił się nowy pasek przewijania. Rozbudowano funkcje blokowania. OpenOffice.org to także około 1000 usuniętych błędów.

Zainteresowanych odsyłamy do szczegółowej listy zmian. Oficjalna strona twórców w momencie publikacji tego newsa nie była jeszcze zaktualizowana, ale z serwerów aplikacji można pobrać angielskie wersje pakietu w wersjach dla Windows i Linuksa. Zlokalizowane wydania powinny być niedługo dostępne.

© dobreprogramy

Komentarze