OpenOffice.ux.pl 3.4.4-1

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Odmiana popularnego pakietu biurowego OpenOffice, rozwijana przez polską firmę Ux Systems. Jest to jeden z najpoważniejszych (obok płatnego pakietu StarOffice) konkurentów MS Office. W skład pakietu wchodzą niezależne aplikacje: procesor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, moduł bazodanowy Base, program graficzny Draw, a także program do tworzenia prezentacji Impress.

Uwaga: jeśli po prostu szukasz najlepszego darmowego pakietu biurowego, wybierz LibreOffice. Jest on nowocześniejszy i lepiej sobie radzi z dokumentami Microsoft Office.

Masz wątpliwości? Przeczytaj nasze porównanie OpenOffice i LibreOffice.

Warto też zwrócić uwagę na takie moduły jak: edytor HTML czy też moduł do tworzenia wzorów matematycznych Formuła. Umożliwia m. in.: eksport do PDF, zawiera również ulepszone filtry formatów MS Office jak również wsparcie dla dokumentów MS Office 2003 (XML). Od wersji 2.0 natywnie obsługiwany jest już format OpenDocument. OpenOffice Ux jest bezpłatny ale występuje także w komercyjnej odmianie wraz z podręcznikiem użytkownika i bezpłatną pomocą techniczną.

Writer

- rewelacyjny procesor tekstu nadający się nawet do profesjonalnych zastosowań, trudno jednoznacznie określić, "kto" jest lepszy - potentat ze stajni Microsoft - Word, czy też Writer. Ten darmowy edytor posiada wszelkie możliwości jakie cechują ekstraklasę w tej dziedzinie, do dokumentu można wstawiać grafikę, tabele, wykresy. Użytkownik ma do dyspozycji arkusze stylów. Writer obsługuje korespondencje seryjną, posiada rozbudowany słownik do którego można wstawiać nowe wyrazy, a także całe frazy. Podczas pisania edytor "podpowiada" nam dalszy ciąg frazy lub wyrazu (po przyzwyczajeniu się do tej opcji może ona wydatnie przyspieszyć prędkość wprowadzania tekstu). Writer posiada również bogatą listę szablonów ułatwiających i przyspieszających tworzenie efektownych dokumentów. Bardzo rozbudowane funkcje formatowania i indeksowania tekstu nie ustępujące możliwościom Worda. Bardzo dobrze funkcjonujące w tej wersji filtry i znakomita wymiana danych z MS Office. Najnowsza wersja wspiera również: AportisDoc (Palm), Pocket Word oraz Pocket Excel w celu ułatwienia tworzenia dokumentów dla PDA.

Calc - znakomity arkusz kalkulacyjny, cechuje go przede wszystkim intuicyjna, bardzo wygodna obsługa, formuły mogą być tworzone poprzez słowa w języku polskim. Automatyczna konwersja na Euro, obliczanie kursów na podstawie aktualnych kursów pobranych z Internetu. Wyjątkowa swoboda w formatowaniu komórek, możliwość graficznej prezentacji struktury formuł. Można również tworzyć własne funkcje. Bardzo bogate możliwości tworzenia wykresów. W stosunku do poprzednich wersji znacznie udoskonalone filtry eksportu i importu - wymiana danych z Excelem 97/2000 przebiega bezproblemowo.

Base - nowość w wersji 2.0. Base jest modułem do tworzenia baz danych, pozwala na modyfikację tabel, formularzy, zapytań i raportów. Program wykorzystuje wbudowany silnik bazodanowy H-SQL, potrafi również obsługiwać bazy oparte o dBASE. Przechowuje dane w plikach XML, praca zaś możliwa jest w jednym z trzech trybów: kreator, widok projektu, widok SQL.

Draw - bardzo wygodny program graficzny, który w sposób znaczący podnosi wartość całego pakietu. Dzięki niemu można stworzyć praktycznie dowolne ilustracje i efekty podnoszące wartość dokumentów tworzonych poprzez pakiet OpenOffice. Oczywiście Draw znakomicie współpracuje z innymi aplikacjami OO. Draw jest aplikacją, która oferuje użytkownikowi niebanalne możliwości. Bogate możliwości obróbki obiektów, edytowanie gradientu, przeźroczystością, foto realistyczny rendering tekstur, efekty oświetlenia, perspektywy, przeźroczystości, formularze obiektów 3D. Konwersja rastrów na wektory i odwrotnie, skalowanie na siatkach i prowadnicach, rozciąganie tekstu po liniach, krzywe Beziera. Obsługa OpenGL. To jednak tylko niektóre z bardzo bogatych możliwości tej silnej aplikacji.

Impress - to narzędzie do tworzenia prezentacji. Bardzo duże możliwości i wyjątkowa łatwość uzyskania efektu. Wiele łatwych w obsłudze narzędzi, możliwość tworzenia prezentacji 3D. Grafika rastrowa i wektorowa, wygodna współpraca z "Draw" dają duże możliwości ekspresji. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia plików wykonywalnych (nie ma konieczności posiadania OpenOffice na komputerze, na którym prezentacja ma zostać uruchomiona). Impress zawiera oczywiście filtry pozwalające na import i eksport z i do MS PowerPointa 97/2000. Najnowsza wersja umożliwia zapisywanie prezentacji w formacie Macromedia Flash.

Uwaga!

OpenOffice jest tworzony w oparciu o warunki GNU General Public License, zgodnie z którymi jest oprogramowaniem całkowicie darmowym z możliwością przetwarzania jego kodu źródłowego. Może być dowolnie rozpowszechniany z zastrzeżeniem jednoczesnego udostępniania kodu źródłowego.

Kod źródłowy programu można otrzymać po wypełnieniu formularza na stronie producenta.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
  #451 02.06.2016 20:28

z openoffice ux-a korzystałem latami ... a tu nagle trach i co? i co? Libre? niechętnie

  #450 13.11.2015 11:11

A jest kompatybilny z win 10 ?

  #449 25.04.2015 20:51

OpenOffice.ux.pl skończy tak samo jak Apache OpenOffice, czyli przestanie istnieć.
Pozostanie tylko LibreOffice.

jankesd   3 #448 13.05.2014 08:55

@anonim (niezalogowany): Taką odpowiedź otrzymałem w dniu 18 marca 2014roku od firmy UX Systems na moje zapytanie e-mailem.

Dzień dobry,

Dziękujemy za zapytanie. Oczywiście cały czas pracujemy nad nowymi
wersjami. Kolejna, nowa edycja OpenOffice.ux.pl jest obecnie w
przygotowaniu i powinna zostać udostępniona w ciągu najbliższych
tygodni.

Pozdrawiam serdecznie,

--
Leszek Zdonek
Ux Systems, http://www.ux.pl/

  #447 10.05.2014 12:56

Program nie jest już rozwijany przez "Ux".
Pozostał Apache OpenOffice lub LibreOffice.

  #446 28.03.2014 15:59

Błędnie otwiera skomplikowane arkusze od Exela, oraz PowerPointa. Z kolei Office od MS sam z siebie w ogóle nie otwiera otwartych formatów ODT... itp. Więc pod względem kompatybilności to jednak OO lepiej wypada od MSO. Jeśli jednak chodzi o OO.ux t znacznie lepiej wypada Apache OO, Znacznie lzejszy w uzytkowaniu.

Katarrrynka   2 #445 18.02.2014 22:58

@niebywały (niezalogowany): Jeżeli szukasz wodotrysków i efektownej grafiki w pakiecie biurowym. To pewnie nic.

Katarrrynka   2 #444 18.02.2014 22:54

@kycjan7 (niezalogowany): Tak zapisuje.

  #443 15.11.2013 01:15

Czy ten pakiet zapisuje w formacie DOCX? Bo jak nie to lipa...

welll1   7 #442 05.09.2013 15:30

Toporny i strasznie mało intuicyjny.
Wszystko trzeba robić dookoła. Totalna beznadzieja.
Wordpad jest na lepszym poziomie, a MS Office jest o lata świetlne przed nim warto dać te kilka stów na NORMALNE OPROGRAMOWANIE!

maxel   4 #441 20.08.2013 14:35

Openoffice czy może Apache OpenOffice?
Który lepszy?

LOGOS   4 #440 11.07.2013 16:00

Niestety, trzeba stwierdzić, że najlepsza wersja jaką używałem to OpenOffice 3.3.0-1. Następne, włącznie ze wszystkimi LibreOffice mają już problemy z wyświetlaniem bardziej zaawansowanych tabel stworzonych w formacie .xlsx Excela. Ktoś zawalił w jakimś punkcie. Linie tabel składają się nieprecyzyjnie, przecinają się, nie wyświetla obramowań linii podwójnych ani cienkich. Przy otwieraniu .xlsx zamienia czcionkę (np. verdana) na inną...
Tym swoim współpracownikom, którzy nie korzystają z MSOffice mogę linkować jedynie wersję OO 3.3.0-1, która najlepiej, najwierniej ze wszystkich następców odczytuje nowe formaty MSOffice. Może ktoś ze współtworzących pakiet zechce zwrócić na to uwagę w następnych odsłonach. Byłoby dobrze.

  #439 19.06.2013 09:09

Sam program jest darmowy w 100% http://www.ux.pl/openoffice/?page=download . W końcu to licencja LGPL i podają kod źródłowy, na samy dole strony drobniutkimi literami ! :)

W wersjach płatnych płacimy za pomoc techniczną, fakturę, dodatki do programu, podręcznik, słowniki, nośnik i wszystko co sprawia że coś ma cechy komercyjne lub przemysłowe:)
http://www.ux.pl/openoffice/porownanie_oo.phpUX musi z czegoś życ dlatego jest taka oferta i tylko dlatego. Ci którzy mają fobie licencyjne i fakturowe, powinni uruchomic zdrowy rozsądek i przejrzec dokładnie stronę a szczególnie info:

"Znaczne zaangażowanie firmy Ux Systems w rozwój OpenOffice jest możliwe - tylko i wyłącznie - dzięki naszym klientom nabywającym komercyjne produkty OpenOffice.ux.pl. Bez takiego sprzężenia zwrotnego egzystencja polskiej lokalizacji OpenOffice byłaby zagrożona."

Swego czasu na stronie była nawet prośba o wspieranie OPenoffica przelewem lub smsem

"Jeżeli zgadzasz się z twierdzeniem, że dzięki OpenOffice.ux.pl osiągasz wymierne oszczędności finansowe, a jednocześnie zależy Ci na dalszym rozwoju tego pakietu w wersji polskiej na dotychczasowych zasadach, wyślij nam SMSa Premium. Na taki koszt chyba każdego stać, prawda? ;-)

Możesz wysłać dowolny przelew dla Ux Systems na rachunek prowadzony w mBanku (BRE WBE/Łódź) o numerze: ......
Tytuł wpłaty (bardzo ważne!):
Darowizna na rzecz rozwoju OpenOffice.ux.pl "

Swego czasu wysłałem kilka smsow bo uważam że UX trzeba wspierac, ale nie kupowałem bo mam wybór.

Gwoli ścisłości autorzy tekstów na stronach UX, w kwestii licencji piszą w sposób lekko niejasny i siejący wątpliwośc. Trzeba chyba czytac między wierszami:) albo wrócic do ww. pierwszego linku:)

Jeśli ktoś chce koniecznie fakturę na Openoffice to dlaczego nie domaga się faktury za Chrome, Operę tudzież Firefoxa ? w końcu to też programy wykorzystywane w firmie a z dodatkami to prawdziwe kombajny do pracy także biurowej.

  #438 15.06.2013 10:44

chyba jest bezpłatny

  #437 06.06.2013 15:17

dlaczego instaluje się jeszcze coś? nie można tego ominąć? :x

  #436 19.04.2013 10:29

"Piter70 (niezalogowany) | 07.04.2012 19:48

Skoro jest płatny w zastosowaniach komercyjnych, to jak rozumieć uwagę redakcji: "OpenOffice jest tworzony w oparciu o warunki GNU General Public License, zgodnie z którymi jest oprogramowaniem całkowicie darmowym"?"
zapytaj ministra skarbu dlaczego wymaga od firm faktury na zakup oprogramowania skoro jest na licencji GNU, takie i inne polskie anomalia

  #435 25.03.2013 12:11

"wykryto zagrozenie"... 0.0

  #434 26.02.2013 11:24

@chipek (niezalogowany)
Ten adres też znam. Wiem że można pobrać w ten sposób. To jednak nie rozwiązuje tematu który wcześniej poruszyłem.
Darmowy program = darmowy. Nie płacimy zanic. Płacimy w formie wsparcia, tak jak to ma miejsce w przypadku programu Odkurzacz.

  #433 04.02.2013 17:42

@krzych5610
Wejdź pod ten link:
http://www.ux.pl/openoffice/?page=download
Masz tam w pełni darmową wersję programu (od UX Systems)

PitBoss   10 #432 31.01.2013 18:52

Czyli ewidentnie widzimy że początkowe wersje były tylko marketingiem, czyli wprowadzeniem firmy w rynek, i wypromowanie nazwy, niestety to im nic nie da. Interface pakietów jest beznadziejny za taką cenę :) a możliwości takie same jak w innych darmowych programach, czyli dalsze problemy z dokumentami od M$ wiec po co za coś płacić skoro to samo mamy za darmo z innej firmy ?