OpenOffice.org 2.4 RC2

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano drugą wersja Release Candidate pakietu biurowego OpenOffice.org 2.4. Przypomnijmy, że w wydaniu 2.4 znajdziemy kilka długo wyczekiwanych funkcji i całkiem sporo mniejszych usprawnień. Wersja finalna planowana jest na 6 marca.

Z ogólnych zmian, które zostały wprowadzone w tej wersji należy przede wszystkim wymienić przyśpieszone ładowanie się pakietu i poprawę szybkości jego działania. Wzbogacono i usprawniono opcję eksportu do formatu PDF, m.in o możliwość osadzania odnośników względnych wewnątrz dokumentu. Można również tworzyć zaszyfrowane, długoterminowo ważne archiwa w formacie PDF/A. Pakiet wzbogacił się o moduł automatycznej aktualizacji rozszerzeń, a deweloperom rozszerzeń umożliwiono tworzenie plików pomocy.

Sporo zmian znajdziemy także w poszczególnych aplikacjach. We Writerze pojawił się pasek kontroli języka - który z pewnością ułatwi korektę treści w dokumentach wielojęzycznych - wyrażenia regularne w opcji "Znajdź i Zastąp" oraz tryb selekcji blokowej. Calc 2.4 pozwala na konwersję tekstu do kolumn, ręczne sortowanie w Pilocie Danych na zasadzie "przeciągnij i upuść" czy "kopiuj i wklej", usuwanie kolumn i wierszy z arkusza, indywidualne powiększenie i wydruk wybranego arkusza oraz przyśpieszono działanie funkcji VLOOKUP i MATCH.

Także w module wykresów poczyniono kilka sporych zmian. Dodano m.in. możliwość wyświetlania równania dla prostej regresji liniowej obok tej prostej, odwrócenia osi, wyświetlenia opisów kolumn wykresu słupkowego na oddzielnych osiach, wyświetlania zarówno wartości liczbowych, jak i procentowych. W Impressie dużą nowością są efektowne przejścia 3D między slajdami, przypominające te z Compiza - niestety dostępne wyłącznie pod Linuksem. Oprócz tego Impress doczekał się opcji "ustaw obrazek jak tło" w menu kontekstowym a tytuły slajdów przy eksporcie do PDF-a są konwertowane na zakładki.

Ponadto OpenOffice.org dla MacOS X został zintegrowany z książką adresową, QuickTimem oraz z systemowym słownikiem. Bardziej szczegółową listę znaleźć można na blogu Questa.

OpenOffice.org RC2 w polskiej wersji językowej dla Windows i Linuksa będzie można pobrać już za 15 godzin gdy zakończy się synchronizacja serwerów. Zaznaczamy, że jest to w dalszym ciągu wersja potencjalnie niestabilna i zawierająca błędy.

Warto dodać, że równolegle zbliża się OpenOffice 3.0, którego pierwszej wersji beta można spodziewać się już 30 kwietnia.

© dobreprogramy