OpenOffice.org 1.1, a sprawa polska...

Strona główna Aktualności

O autorze

Ponieważ od premiery przełomowej wersji 1.1 bezpłatnego pakietu biurowego OpenOffice.org mija już prawie miesięc, a w dalszym ciągu nie możemy się doczekać oficjalnej polskiej wersji językowej, zgodnie z sugestią jednego z czytelników chcielibyśmy poinformować o innym alternatywnym rozwiązaniu.

OpenOffice jak każde oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym (Open Source) może istnieć w kilku różnych odmianach (kompilacjach). W przypadku bardziej popularnego oprogramowania, jakim niewątpliwie jest OpenOffice, takich odmian obok oficjalnej wersji może być nawet kilkadziesiąt. Jednak zgodnie z ideą vortalu przyjęliśmy zasadę, że będziemy umieszczać w nim tylko oficjalne wersje programów aby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania. Wyszliśmy z założenia, że osoby zainteresowane innymi kompilacjami na pewno do nich dotrą w własnym zakresie. Kłopotliwa sprawa jest w wypadku OpenOffice 1.1. Ta wersja jest naprawdę swoistym przełomem, poprawiono szybkość i stabilność działania, a sam pakiet zawiera wiele długo oczekiwanych funkcji m.in. możliwość eksportu dokumentów do formatu PDF. W związku z wieloma pytaniami czytelników na temat polskiej wersji tego pakietu oraz sugestią jednego z czytelników postawiliśmy, do czasu ukazania oficjalnej polskiej wersji językowej, polecić alternatywne rozwiązanie.

Jest nim powstała na krótko po premierze oficjalnej anglojęzycznej wersji 1.1, komplilacja polskiej firmy Ux Systems, oczywiście w polskiej wersji językowej. Odmiana ta posiada zintegrowany polski słownik, moduł dzielenia wyrazów, działający autopilot, zweryfikowane i poprawione tłumaczenia oraz inne poprawki. OpenOffice firmy Ux Systems może być zarówno bezpłatnie pobrany, jaki i kupiony wraz z instrukcją, w pudełku i z dostępem do bezpłatnej pomocy technicznej za 109 zł. Mamy nadzieję, że wersja firmy Ux Systems zaspokoi "apetyty" na OpenOffice 1.1 "z ogonkami".

Bylibyśmy nieuczciwi gdyśmy w tym miejscu nie poinformowali też o drugiej polskiej odmianie OpenOffice. Jest nim (niestety wyłącznie komercyjny) OpenOfficePL firmy OpenOffice Sp. z o.o. . Pakiet tej firmy można nabyć w sieci sprzedaży firmy. Szczegóły znajdziecie na podanej poniżej stronie.

Zainteresowanych zapraszamy na strony:
Ux Systems: www.ux.pl/openoffice/
OpenOfficePL: openoffice.com.pl

© dobreprogramy
s