OpenShot 2.2 z szybką edycją wideo 4K – mocny rywal komercyjnych pakietów

Strona główna Aktualności

O autorze

OpenShot to jeden z najlepszych opensource’owych nieliniowych edytorów wideo – a teraz do wszystkich swoich zalet dodaje wsparcie dla rozdzielczości 4K. Przynosząca to wersja 2.2 na Linuksa pojawiła się jeszcze przed świętami, a teraz z jej możliwości mogą skorzystać już też użytkownicy Windowsa.

Szybszy, stabilniejszy, wygodniejszy w użyciu – wersja 2.2 przynosi sporo wartych uwagi nowości. Według autorów OpenShota, dzięki nowemu mechanizmowi buforowania, w niektórych przypadkach edytor ten przyspiesza nawet dziesięciokrotnie. Bez problemu sobie teraz radzi z otwieraniem dużych projektów, zawierających setki plików, dodawaniem obrazów dużej rozdzielczości do osi czasu i montowaniem wideo w rozdzielczościach nawet 5K. Wydajność oczywiście zależy w dużym stopniu od wykorzystywanego backendu bufora – możemy w ustawieniach Preferencje > Cache wybrać między RAM a pamięcią masową.

Znaczące ulepszenia zauważymy w klatkach kluczowych: obsługują one teraz precyzyjne, procentowe ustawienia uchwytów, wykorzystujące składnię CSS. Doszło też 28 gotowych ustawień dla popularnych efektów montażowych, poprawki w działaniu cofnij/powtórz przy zmienianiu wartości właściwości, renderowanie kolorowych klatek kluczowych na osi czasu oraz lepsze wykrywanie klatek w edytorze własności.

OpenShot doczekał się też nowych szablonów tytułowych, wyglądających lepiej niż typowe „u cioci na imieninach” – to także profesjonalne plansze ratingowe i znaki wodne, oraz rozbudowanego systemu raportowania o błędach w czasie rzeczywistym. W razie awarii program dostarczy na serwer projektu wszelkie niezbędne do debugowania informacje (są one anonimowe, ale oczywiście można to wyłączyć w opcjach).

Jak zapewne wiecie, dzięki akcji na Kickstarterze udało się OpenShota zmultiplatformować. Od wersji 2.0, przepisany w C++ i na bibliotekę Qt program dostępny jest także na popularniejsze systemy desktopowe. Wprowadzamy ten linuksowy w swoich korzeniach program więc do naszej bazy oprogramowania na Windowsa – w wersji 2.2 OpenShot jest równie dobry na wszystkich platformach.

© dobreprogramy