r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

OpenSolaris 2009.06

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano najnowszą wersję uniksowego, bezpłatnego, systemu operacyjnego firmy Sun Microsystems - OpenSolaris 2009.06.

Wersja 2009.06 to pierwszy w historii wydań system, który może być zainstalowany na platformie SPARC. Jeżeli chodzi o obsługę sprzętu, to użytkownicy kart graficznych ATI, Nvidia ( pełna lista modeli), Intel i Sun otrzymali nowe sterowniki. Nowością jest również obsługa chipsetu graficznego Intel 945GME oraz procesora Xeon 5500 wykorzystywanego głównie w stacjach roboczych i rozwiązaniach serwerowych. Jak zapewnia producent, OpenSolaris doskonale współpracuje z laptopami - między innymi z wybranymi modelami firm Toshiba, HP, Lenovo, IBM czy Sony.

Programiści systemu usprawnili działanie IPS - Image Packaging System - mechanizmu aktualizacji pakietów, dzięki czemu zostało zmniejszone zapotrzebowanie na pamięć operacyjną podczas procesu aktualizacji. Package Manager - graficzna nakładka IPS, w nowej wersji pozwala przeszukiwać większa liczbę repozytoriów niż miało to miejsce do tej pory. Wydawcy oprogramowania mogą teraz tworzyć pakiety, które będzie można instalować w systemie jednym klikiem z poziomu strony www. Podobne rozwiązanie funkcjonuje od dawna w systemie SUSE Linux. Domyślnym środowiskiem graficznym systemu jest Gnome

Wszystkich nowości nie sposób pokrótce wymienić i opisać. Zainteresowanych czytelników odsyłamy do szczegółowego opisu. Obraz systemu można pobrać w postaci płyty LiveCD dla architektury x86/x64. Dla architektury SPARC dostępny jest plik automatycznej instalacji obrazu. Pozostałe wersje instalacyjne oraz listę serwerów lustrzanych dostępne są na stronie pobierania.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.