OpenSolaris zapoczątkowany!

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj Sun Micrososystems zapoczątkował projekt OpenSolaris, społeczności open source zostaną udostępnione miliony linii kodu systemu operacyjnego Solaris.

System jest technologicznie bardzo dobrze rozwinięty, lecz już za sobą ma okres swojej największej popularności, kiedy to był najpowszechniej używanym Uniksem - było to w latach burzliwego rozwoju Internetu. Teraz jest mocno wypierany przez Linuksa (oba systemy są Uniksami, więc łatwo migrować między nimi).

Na początek Sun Microsystems udostępnił jądro systemu, biblioteki i programy znajdujące się w komercyjnej wersji Solarisa. Firma ma zamiar także przekazać w ciągu następnych miesięcy dodatkowe narzędzia, sterowniki, narzędzia programistyczne czy dokumentacje. OpenSolaris nie będzie jednak kolejnym darmowym systemem operacyjnym zastępującym produkt komercyjny.

Oddanie go w ręce społeczności open source ma mu pomóc w odzyskaniu pozycji, dać większe możliwości pisania aplikacji i wymiany informacji między programistami. Nie będzie dostępny w postaci jednej, kompletnej dystrybucji dla końcowego użytkownika.

© dobreprogramy
s