OpenWRT 15.05 Chaos Calmer: czas pomyśleć o uwolnieniu swojego routera

Strona główna Aktualności

O autorze

Jeśli macie w tę niedzielę jeszcze trochę czasu, to może warto przeznaczyć go na zrobienie porządków ze swoim routerem? Deweloperzy projektu OpenWRT pochwalili się wydaniem wersji 15.05 tego niezależnego firmware, noszącego nazwę kodową „Chaos Calmer”. Jego zainstalowanie może waszemu routerowi przynieść drugą młodość, firmware oferuje możliwości niespotykane w własnościowych rozwiązaniach – i co najważniejsze, w przeciwieństwie do firmware wielu tanich routerów jest regularnie aktualizowane i łatane.

Niespełna rok po wydaniu wersji 14.07 Barrier Breaker, dostajemy kolejną stabilną wersję OpenWRT, stabilniejszą i bezpieczniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. W środku – Linux 3.18, z dodatkowym wsparciem dla znanego z *BSD mechanizmu jails, czyli wirtualizacji na poziomie systemu operacyjnego, nową architekturą podpisywania pakietów na bazie krzywych eliptycznych i obsługą utwardzonych kompilacji.

Nowe OpenWRT powinno zainteresować wszystkich tych, którzy korzystają z modemów 3G/4G. Jeśli do tej pory wasz sprzęt nie działał pod tym niezależnym firmware, to jest duże prawdopodobieństwo, że wraz z wersją 15.05 zacznie działać – udało się dodać obsługę dziesiątek modeli. „Chaos Calmer” to także wsparcie dla wielu nowych architektur sprzętowych, więc można go uruchomić na routerach z nowymi czipami Mediateka, Marvella, Broadcoma czy Allwinnera. Z popularnego sprzętu warto wspomnieć o Raspberry Pi 2, na bazie którego możemy sobie zbudować własny, bardzo wydajny router.

Rozbudowano także znacznie funkcje sieciowe. Jeśli zainteresowani jesteście IPv6, to Chaos Calmer zapewnia wsparcie dla 464XLAT, protokołem zapewniającym usługi IPv4 w sieciach IPv6, oraz kilku mechanizmów przejściowych, takich jak LW4over6, czy też zaproponowane przez Cisco MAP-E i MAP-T. Nowy system konfiguracji sieci powinien sobie poradzić z ich automatycznym zestawieniem. Dodano też wsparcie dla samozarządzających się sieci domowych HNCP, sprytnego zarządzania kolejką (SQM), profilowania ruchu sieciowego i bezpiecznej wersji systemu nazw domen DNSSEC.

Co z tego zechcecie wykorzystać, zależy tylko od Was. OpenWRT to nie monolityczny obraz, w którym producent ustala, co wolno, a czego nie wolno, lecz w sumie normalna linuksowa dystrybucja z mechanizmem zarządzania pakietami, dzięki której możecie ze swojego routera zrobić to, czego potrzebujecie. Nic dziwnego więc, że w Stanach Zjednoczonych korzystanie z OpenWRT przestało być legalne.

Na samym końcu, jak zwykle w wypadku OpenWRT, właściwy drink. Uciszacz Chaosu to półtorej uncji dżinu (45 ml), ćwierć uncji (7 ml) słodkiego i mocnego pomarańczowego likieru Triple Sec, 3 uncji (22 ml) soku z limonki, półtorej uncji soku pomarańczowego i jedna łyżeczka stołowa syropu z grenadyny. Wstrząsać ze szklanką skruszonego lodu i przelać swobodnie do pucharka.

Więcej na ten temat oczywiście na stronach forum OpenWRT.org. Dostępne są też gotowe kompilacje na wszystkie wspierane architektury. Nie można też zapomnieć o obowiązkowym odnośniku do eko.one.pl – prowadzonej przez Cezarego Jackiewicza najlepszej polskiej stronie poświęconej routerom i OpenWRT.

© dobreprogramy
s