reklama

Openbox 3.4

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się nowa wersja lekkiego linuksowego menedżera okien Openbox. Wydanie oznaczone numerem 3.4 posiada sporo nowości, między innymi wsparcie dla przezroczystości i wielu pulpitów.

Openbox to menedżer okien, czyli program pośredniczący pomiędzy serwerem graficznym (w przypadku Linuksa najczęściej X.org) a graficznym interfejsem użytkownika. Służy do kontroli położenia i wyświetlania okien, obsługi wirtualnych pulpitów i wyświetlanych na ekranie paneli. Przykładami menedżerów okien są metacity używany w GNOME i kwin w KDE, a także popularny Compiz Fusion.

Openbox posiada minimalistyczny wygląd ze sporymi możliwościami konfiguracji i jednocześnie niskimi wymaganiami sprzętowymi. Openbox wywodzi się ze środowiska Blackbox, ale teraz może być używany w innych środowiskach, także w KDE i GNOME.

W nowej wersji dodano między innymi nowe opcje logowania, nowy wygląd przełącznika pomiędzy oknami, przezroczyste okna, wsparcie dla innych języków i lepsze informowanie o uruchamianiu programu. Prócz tego, nowy Openbox jest szybszy i stabilniejszy od poprzednich wydań.

Szczegółowe informacje o zmianach w nowej wersji znaleźć można na stronach twórców.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama